Woda gazowana szkodzi. Nie masz nawet pojęcia, jak bardzo!

Wydaje się, że to zdrowsza alternatywa dla słodkich napojów. Prawda Cię zszokuje!
Woda gazowana szkodzi. Nie masz nawet pojęcia, jak bardzo!
02.08.2015

Mając do wyboru wodę mineralną i słodki napój gazowany, nie mamy wątpliwości, co będzie lepsze dla naszego zdrowia. Woda zawsze wygra z oranżadą. Jest w tym sporo prawdy, ale nie jest to wcale tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Niedawno mogłyście przeczytać o zaskakujących konsekwencjach picia Coca-Coli, która drastycznie wpływa na nasze ciało. Dzisiaj kilka słów o gazowanej wodzie, która choć wydaje się zdrowa, także może nam zaszkodzić.

Od dawna trwa spór pomiędzy zwolennikami wody gazowej i niegazowanej. Niektórym wydaje się, że nie ma między nimi żadnej różnicy. To w końcu wciąż woda, a bąbelki same w sobie nie szkodzą. Po przeczytaniu dalszej części tego artykułu nie będziesz już miała wątpliwości, co wybrać.

Oto najważniejsze dowody na to, że gazowana woda mineralna jest po prostu szkodliwa. Nie uwierzysz, jak bardzo negatywnie wpływa na organizm!

woda gazowana

NISZCZY ZĘBY

Gazowana woda mineralna ma specyficzny, cierpki posmak. Wszystko za sprawą dwutlenku węgla, któremu zawdzięczamy bąbelki. W butelce wytwarza się kwas węglowy, który łatwo rozpuszcza się w wodzie. Tenzmiękcza szkliwo zębów i naraża je na uszkodzenia. Szczególnie niebezpieczne jest łączenie wody gazowanej z cytrusami. To połączenie prowadzi do poważnej erozji szkliwa. Efektem jest zmiana koloru zębów, a także nadwrażliwość i ból. Jeśli nie potrafisz zrezygnować z bąbelków – najlepiej pij wodę przez słomkę, aby ograniczyć kontakt zębów ze szkodliwymi związkami. Nigdy nie szczotkuj ich zaraz po wypiciu wody gazowanej. Zęby potrzebują przynajmniej 40 minut, aby szkliwo zdążyło się utwardzić.

woda gazowana

NIE GASI PRAGNIENIA

Na zdrowy rozum każdy napój wpływa pozytywnie na nawodnienie organizmu i zmniejsza nasze pragnienie. W przypadku wody gazowanej to złudzenie, które trwa tylko przez chwilę. Większość z nich ma w swoim składzie ogromne ilości sodu, czyli soli. Litr wody to zazwyczaj niemal 10 procent dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Napój zawierający takie ilości sodu sprawia, że po chwili chce Ci się pić jeszcze bardziej. A wtedy dostarczasz do organizmu kolejną dawkę soli. W efekcie wcale nie ugasisz pragnienia, a na dodatek sobie zaszkodzisz.

woda gazowana

ŹLE WPŁYWA NA BRZUCH

Nie ulega wątpliwości, że gaz, który pochłaniamy wraz z wodą, trafia bezpośrednio do naszego organizmu. A konkretnie – do przewodu pokarmowego. Gromadzi się tam i wywołuje takie nieprzyjemne objawy, jak zgaga, wzdęcia czy bóle brzucha. To szczególnie niebezpieczne dla osób cierpiących na zespół jelita drażliwego, ale szkodzi także ludziom zdrowym. Krótkotrwałym efektem jest wizualne powiększenie się brzucha, czego żadna kobieta nie lubi.

woda gazowana

POTĘGUJE ZGAGĘ

Jeśli miewasz tego typu problemy – raz na zawsze powinnaś zrezygnować z wody gazowanej. Zgaga to „cofanie się kwaśnego soku żołądkowego (tzw. refluks żołądkowo-przełykowy) z żołądka z powrotem do przełyku, wbrew kierunkowi fal perystaltycznych” (Wikipedia). Jak można się domyślić, bąbelki wcale nie minimalizują objawów, ale wręcz je potęgują. Gaz zawarty w wodzie zwiększa ciśnienie w żołądku i sprawia, że kwasy żołądkowe z jeszcze większą łatwością docierają do przełyku.

woda gazowana

WODA SMAKOWA = COCA-COLA

Niektórym wydaje się, że woda, bez względu na dodatki, zawsze będzie dla nas zdrowsza, niż kolorowy napój. To tylko złudzenie, bo większość wód smakowych (zazwyczaj owocowych) ma w sobie niemal tyle samo cukru, co np. Coca-Cola. Efekt? Regularne picie smakowej wody gazowanej sprawia, że coraz bardziej uzależniasz się od słodkiego smaku, a także zmusza organizm do spalania cukrów przed tłuszczami. Wtedy tyjesz.

Polecane wideo

Komentarze (58)

Ocena: 2.97 / 5
gość (Ocena: 5) 09.07.2019 11:24
Od lat pije cisowiankę z lekkim gazem i na żadne problemy nie narzekam. Niegazowana woda mi nie smakuje. Musi mieć bąbelki i już.
odpowiedz
Agnieszka W. (Ocena: 5) 27.06.2019 13:03
A ja mogę pić tylko gazowaną wodę! Po wypiciu zwykłej zawsze mam zgagę. Kupiłam przyrząd do gazowania wody, robię zawsze świeżą i przelewam do szklanej butelki. Można dodać kilka malin czy listków mięty. Zamrozić kostki lodu z kwiatami bratków polnych i wrzucić do szklanki z wodą gazowaną. Cudo. Jeśli artykuł dotyczyłby gazowanej wody w plastikowych butelkach (w sklepach) to bym się pod tym podpisała. Bisfenol A (w plastikowych butelkach) jest jednym z ksenoestrogenów, czyli związków chemicznych, które wykazują zdolność interakcji z układem hormonalnym. BPA swoją budową przypomina estrogen – żeński hormon i, łącząc się z receptorami estrogenu, może zaburzać funkcjonowanie organizmu i gospodarki hormonalnej. Badania potwierdzają, że BPA jest substancją, która działa szkodliwie na układ rozrodczy, ma wpływ na zaburzenia płodności, może wywoływać przedwczesne pokwitanie, drażnić drogi oddechowe, a nawet uszkadzać oczy i wywoływać reakcje alergiczne. Może również powodować otyłość, częste poronienia, problemy z tarczycą czy zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi i prostaty. Szczególnie narażone są dzieci!
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 26.06.2019 23:40
Bzdury
odpowiedz
gość (Ocena: 2) 20.06.2019 20:22
Nie lubię oceniać takich artykułów, ale muszę 1. Niszczy zęby = nie wiem nie, wypowiem się 2. Nie gasi pragnienia = nie prawda, doskonale gasi pragnienie 3. Źle wpływa na brzuch = nie wiem nie, wypowiem się 4. Potęguje zgagę = chyba jak popijesz nią słoninę smażoną na głębokim tłuszczu 5. Miało być o wodzie gazowanej... PS. Gadaj se gadaj i tak się napiję.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 20.03.2019 19:28
Wręcz przeciwnie, picie wody gazowanej może nieść ze sobą korzyści. Po pierwsze, może pozytywnie wpłynąć na leczenie nadkwasoty żołądka i infekcji dróg moczowych, a także na funkcjonowanie jelit. Woda gazowana może zapobiegać niedoborom wapnia i magnezu, ponieważ dwutlenek węgla stymuluje przyswajanie tych pierwiastków przez organizm. Kolejną korzyścią płynącą z picia wody gazowanej jest hamowanie wzrostu flory bakteryjnej. Dzięki temu woda dłużej zachowuje świeżość. Jednak najważniejsze są doznania w trakcie picia wody gazowanej. Dla wielu to właśnie te bąbelki są powodem, dla którego w ogóle sięgają po wodę – delikatnie drażniące język, intensywnie orzeźwiające, zaspokajające pragnienie. Jeśli uwielbiasz odczucia sensoryczne, których dostarcza picie wody
odpowiedz

Polecane dla Ciebie