Dieta zgodna z grupą krwi - hit czy kit?

Od paru lat popularnością cieszy się dieta zgodna z grupą krwi. Co trzeba o niej wiedzieć?
Dieta zgodna z grupą krwi - hit czy kit?
18.05.2015

„To, co jest żywnością dla jednego, dla innego może być trucizną” – zdanie, którego autorem jest dr Peter J. D’Adamo, stało się podstawą jadłospisu, który komponowany jest w oparciu o grupę krwi.

Zdaniem D’Adamo grupa krwi oddziałuje na każdy element fizjologii człowieka. „Ma wpływ na sposób, w jaki dana osoba trawi pokarmy, na reakcję na stres, na stan umysłu, na szybkość przemiany materii oraz na sprawność układu immunologicznego. Uwzględniając w programie zdrowotnym dietę i tryb życia zgodny z własną grupą krwi, możesz poprawić stan swojego zdrowia, witalność i równowagę emocjonalną. Bądź takim biologicznym indywiduum, jakim masz być” – podpowiada lekarz.

Jak więc powinien wyglądać taki jadłospis? „W największym uproszczeniu polega to na tym, że jeżeli mamy grupę krwi 0, to ta grupa rozkwita na diecie, która zawiera dużo białka zwierzęcego, podczas, kiedy grupa krwi A lubi raczej diety wegetariańskie. Z kolei grupa B lubi urozmaiconą dietę, która zawiera wszystkie produkty z każdego królestwa, natomiast grupa AB nie dopuszcza produktów ani z grupy A, ani z grupy B, czyli jest najbardziej eliminacyjna” – tłumaczy Filip Kowalczyk, dietetyk z Centrum Dietetyki i Zdrowego Rozsądku agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Grupa 0

Jest najstarsza na świecie. Nasi przodkowie byli łowcami i jedli duże ilości mięsa. Dlatego do grupy 0 przypisane są głównie mięsne pokarmy, zwłaszcza czerwone chude mięso oraz drób. Z diety trzeba natomiast całkowicie wyeliminować zboża, należy unikać makaronu, powinno się również znacznie ograniczyć spożycie produktów mlecznych. Z tej grupy produktami obojętnymi są: masło, ser kozi, mozzarella, feta, mleko sojowe. Utracie wagi sprzyjają owoce morza, wodorosty, szpinak.

Grupa A

Najliczniejsza w Polsce. Grupa A wykształciła się, gdy ludzie zajęli się rolnictwem i uprawą. Ta grupa to genetyczny kod roślinożercy. Zalecana dieta dla osób z grupą krwi A to wegetarianizm. Zabronione są mięso i mleko. Trzeba jeść dużą ilość warzyw i owoców, pić soki. Z nabiału wskazane są tylko mleko sojowe i ser sojowy. Na organizm dobrze działa ananas, czosnek, olej lniany, jagody, śliwki, grejpfrut, woda z cytryną, karczoch, kurkuma, zielona herbata.

dieta

Co odkryli badacze?

Dieta zgodna z grupą krwi leży w kręgu zainteresowań naukowców, którzy zaczęli podważać zasadność jest stosowania. Na początku 2014 świat obiegły wyniki badań kanadyjskich uczonych, którzy odkryli, że nie ma potwierdzenia naukowego dla przekonania, że nasze potrzeby dietetyczne wynikają z grupy krwi.

„Opierając się na danych zebranych wśród 1455 osób, nie znaleźliśmy dowodów, które dawałyby wsparcie dla tej teorii” – stwierdził współautor pracy dr Ahmed El-Sohemy z Uniwersytetu w Toronto w Kanadzie (cytat za PAP). El-Sohemy dodał, że efekty, jakie przyniósł dany sposób odżywiania, nie miały nic wspólnego z grupą krwi badanych osób, a jedynie z ich zdolnością do przestrzegania rozsądnej diety wegetariańskiej lub nisko węglowodanowej. Badacz stwierdził wprost, że teoria związku grupy krwi z prawidłowym odżywianiem jest nieprawdziwa.

dieta

Może zaszkodzić?

Przybywa dietetyków, którzy przestrzegają, że dieta zgodna z grupą krwi może być niebezpieczna. „Zakłada ona, że jeżeli mamy daną grupę krwi, to powinniśmy jeść tylko określone grupy produktów. Wynika to z tego, że tak jak są określone przeciwciała w układzie odpornościowym, które zwalczają niebezpieczne rzeczy, tak w żywności są składniki, które są traktowane jako patogeny i należy je wykluczyć, a wtedy organizm będzie lepiej funkcjonował” – mówi Filip Kowalczyk z Centrum Dietetyki i Zdrowego Rozsądku.

Zdaniem specjalistów przejście na dietę zgodną z grupą krwi jest pewnego rodzaju pójściem na łatwiznę – taki sposób odżywania może nie wystarczyć, jeśli nasz jadłospis ma być zdrowy i zbilansowany. „Cały problem polega na tym, że trudno podzielić 7 mld ludzi na 8 grup krwi (z rozróżnieniem Rh+, Rh- ) i uważać, że to wystarczy, żeby się dobrze żywili. Część ludzi ma problem z tym, że jeżeli wyklucza jakąś grupę, to nie proponuje niczego w zamian. I później jest problem niedoborów” – wyjaśnia Filip Kowalczyk.

dieta

Dietetycy, naukowcy oraz eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie mają wątpliwości, że dla zachowania zdrowia trzeba stosować urozmaiconą dietę, uprawiać sport i zrezygnować z używek.

Filip Kowalczyk dodaje: „Jeżeli wykluczymy produkty zwierzęce, to mamy często niedobory prowadzące do anemii i różnych zaburzeń typowo wegetariańskich. Jeżeli wykluczamy grupy produktów, które np. są związane z produktami roślinnymi, to wówczas mamy problemy z barkiem witamin, błonnika i prawidłowym funkcjonowaniem przewodu pokarmowego”.

Przy stosowaniu jakichkolwiek diet trzeba zachować zdrowy rozsądek, a nowy jadłospis najlepiej skonsultować ze specjalistą. „Trzeba dowiedzieć się konkretnie, co nam szkodzi i właśnie to wykluczyć, ale nie całe grupy produktów. Niestety, grupa krwi nie pozwala odpowiedzieć na pytanie, co konkretnie nam szkodzi, to są uogólnienia, które mogą być czasami niebezpieczne” – sumuje dietetyk.

Ewa Podsiadły-Natorska

dieta

Grupa B

Rozwinęła się ok. 10-15 lat p.n.e., kiedy nasi przodkowie jedli i mięso, i rośliny. W ich przypadku zalecany jadłospis jest najmniej restrykcyjny. Osoby z grupą krwi B mogą jeść więcej mięsa niż osoby z grupą krwi A. Nie ma przeciwwskazań odnośnie spożycia nabiału. Niewskazane jest jednak jedzenie drobiu i pomidorów (oraz picie soku pomidorowego). Dla grupy krwi B najlepsza jest oliwa z oliwek. Zalecane są także: jajka, ananas, zielone warzywa, herbatka z lukrecji, imbir, chrzan, mięta pieprzowa, żurawina, grzyby shiitake, pieprz kajeński.

Grupa AB

Najmłodsza na świecie; istnieje nie więcej niż 1500 lat. Powstała z połączenia grup A i B. Jest z nią pewien problem, ponieważ przez to połączenie nie można precyzyjnie określić jej cech. Dr Peter J. D’Adamo nazywa tę grupę krwi „enigmatyczną”. Zaleca się, aby osoby z tą grupą krwi nie jadły za dużo mięsa (zabronione jest czerwone mięso i kurczak). Trzeba unikać masła, maślanki, sera brie, camembert i parmezanu, kaszy gryczanej, awokado, soku pomarańczowego, czarnej herbaty.

Komentarze (9)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 26.12.2016 22:54
dieta która nie wzbudza mojego zaufania. Autor książki nie jest lakarzem, choć manuje sie go dr, przeprowadził jedynie badania statystyczne, więc i wyniki są jak w matematycznym rachunku prawdopodobieństwa. W Naszym kraju propagują ją też osoby bez kwalifikacji medycznych.
odpowiedz
Karola (Ocena: 5) 23.01.2016 10:04
Uważam, że należy poznać oba stanowiska w tej sprawie, nie tylko złą albo dobrą stronę. Podsumowanie dotyczące tego, czy warto zdecydować się na tego rodzaju dietę można znaleźć na Suple na Tak - bardzo ciekawe zestawienie!
odpowiedz
Kasia 94 (Ocena: 5) 24.06.2015 11:25
Mam grupę 0 i jestem weganką. Czuję się doskonale :)
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 18.05.2015 14:26
No cóż. Ja jestem O Rh -, nie przepadam za czerwonym mięsem ( jem je bardzo rzadko ), drób lubię. Za to wręcz uwielbiam makarony z sosami, produkty mleczne ( jogurty, sery, fete, maślanki itd ). ;-)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.05.2015 11:44
Nie chodzi o to, że ktoś lubi mięso czy drób, ale o to co jest zalecane. Źle napisaliście o grupie AB, że jest najbardziej eliminacyjną, to nie prawda, czytałam tą książke i grupa AB właśnie może czerpać z obu grup, A i B. Podajecie nieprawdziwe informacje.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo