TEST: Czy powinnaś zostać wegetarianką? (Sprawdź, czy przeżyjesz bez mięsa!)

Przekonaj się, czy rzeczywiście jesteś na to gotowa, a może ulegasz tylko chwilowej modzie...
TEST: Czy powinnaś zostać wegetarianką? (Sprawdź, czy przeżyjesz bez mięsa!)
25.02.2015

Wegetarianizm, czyli świadome wyłącznie ze swojej diety mięsa, przez wielu uważany jest za chwilową modę. Pokutuje błędne przekonanie, że bez białka zwierzęcego nie da się normalnie funkcjonować, a na taki styl życia mogą sobie pozwolić wyłącznie bogacze. Fakty temu przeczą – zbilansowana dieta wegetariańska jest zdrowa i bezpieczna, a zmiana jadłospisu wcale nie wymaga większych nakładów finansowych.

Niektórym trudno w to uwierzyć, ale także w Polsce coraz więcej obywateli odrzuca dania i przetwory mięsne. Z badania przeprowadzonego przez Homo Homini w 2013 roku wynika, że to wcale nie garstka, ale... ponad milion dorosłych ludzi! Czy powinnaś być jedną z nich? Spróbujemy rozwiać Twoje wątpliwości i wskazać najlepszą drogę. Być może myślisz o zmianie sposobu żywienia, ale wcale nie jesteś na to gotowa...

Rozwiąż nasz test. Odpowiedz na 20 pytań – za każdą odpowiedź twierdzącą przyznając sobie 5 procent, a za negatywną – 0 proc. Dodaj je do siebie i dowiedz się, czy rzeczywiście powinnaś zostać wegetarianką!

wegetarianka

1. Czy jesteś przeciwna opinii, że wegetarianizm to wyłącznie chwilowa moda dla znudzonych życiem hipsterów?

2. Czy, poza podążaniem za trendami, dostrzegasz dobre strony takiej diety?

3. Czy znasz osobiście jakiegoś wegetarianina, by móc potwierdzić, że to bezpieczny i łatwy w „obsłudze” sposób żywienia?

4. Czy gdybyś miała dostęp do wiarygodnych informacji i zapewnioną pomoc specjalisty w tym temacie, byłabyś gotowa nawet dzisiaj przestać jeść mięso?

5. Czy uważasz, że bardziej od smaku mięsa, wolisz przyprawy, z którymi zostało przygotowane?

wegetarianka

6. Czy w jedzeniu mięsa dostrzegasz problem natury etycznej, bo najchętniej nie przykładałabyś ręki do zabijania zwierząt i ich masowej hodowli do celów żywieniowych?

7. Czy nie widzisz żadnego problemu w rezygnacji z kotletów, hamburgerów czy dań z grilla i uważasz, że byłabyś w stanie znaleźć ich bezmięsne zamienniki?

8. Czy wyobrażasz sobie wspólne świętowanie z rodziną i rezygnację z dań mięsnych, które tradycyjnie dominują na polskich stołach?

9. Czy uważasz, że mogłabyś w tym względzie liczyć na wsparcie najbliższych?

10. Czy jesteś przygotowana na to, że po zmianie diety nie będziesz mogła polegać na gotowcach z fast-foodów czy daniach przygotowywanych przez najbliższych?

wegetarianka

11. Czy lubisz gotować i nie widzisz problemu w tym, że będziesz musiała poświęcić na to więcej czasu, niż wcześniej?

12. Czy zdajesz sobie sprawę, że rezygnacja z mięsa wymaga wprowadzenia do diety innych produktów obfitujących w białko czy żelazo?

13. Czy po przejściu na wegetarianizm potrafiłabyś wytłumaczyć innym, dlaczego się na to zdecydowałaś?

14. Czy wyobrażasz sobie wspólne posiłki z osobami, które konsumują przy Tobie mięso i jesteś przekonana, że nie będziesz miała z tym problemu (obrzydzenie, tęsknota za tym smakiem itp.)?

15. Czy jesteś przekonana, że w Twoim przypadku przejście na wegetarianizm wynikałoby przede wszystkim z powodów etycznych i zdrowotnych, a nie wyłącznie podążania za modą?

wegetarianka

16. Czy lubisz większość warzyw i Twoja bezmięsna dieta nie będzie się ograniczała do kanapek z serem żółtym?

17. Czy uważasz, że po tak radykalnej zmianie sposobu żywienia powinnaś się szczególnie obserwować i regularnie badać, aby uniknąć np. niedoborów witamin i mikroelementów?

18. Czy nie istnieje ani jedno mięsne danie, z którego trudno byłoby Ci zrezygnować?

19. Czy wyobrażasz sobie siebie jako wegetariankę w przyszłości, przy mięsożernym mężu i dzieciach, dla których przygotowywałabyś mięsne posiłki?

20. Czy po odpowiedzi na poprzednie pytania masz mniej, niż więcej wątpliwości do co tego, że powinnaś zostać wegetarianką?

wegetarianka

WYNIKI

100-85 procent: Na pewno nie jesteś jeszcze wegetarianką? W takim razie nic nie stoi na przeszkodzie, byś od dzisiaj zmieniła swój sposób żywienia i zrezygnowała z mięsa.

80-70 procent: Wszystko wskazuje na to, że wreszcie podejmiesz tę przełomową decyzję i na stałe wyeliminujesz mięso ze swojego jadłospisu. Co ważne – zrobisz to z głową.

65-50 procent: Teoretycznie mogłabyś zostać wegetarianką, ale sama nie jesteś przekonana, czy to słuszne rozwiązanie. Za bardzo przyzwyczaiłaś się do dotychczasowej diety i trudno będzie to zmienić.

45 procent i mniej: Na razie nie ma nawet o czym mówić. Potrzebujesz więcej informacji na temat bezmięsnej diety. A przede wszystkim – nieco większego przekonania, że to w ogóle ma sens.

Komentarze (30)

Ocena: 4.33 / 5
Reva (Ocena: 1) 26.10.2016 17:15
odpowiedz
Reva (Ocena: 1) 26.10.2016 17:15
odpowiedz
Zoo (Ocena: 3) 13.05.2015 15:31
Nie tylko dorośli są wegetarianinami.
odpowiedz
Zoo (Ocena: 3) 13.05.2015 15:27
Jem mięso. Ale nie jem nuggetsów, bo to nie jest mięso. Jest to zmielona skóra, pazury itd.
odpowiedz
Ruda (Ocena: 5) 14.04.2015 10:40
A i podpunkt- czy jesteś w stanie wyobrazić sobie meża i dzieci jedzące mieso... a kto powiedział, ze mój mąż i dzieci będą to mięso jadły? Dzieci, jeśli takie się pojawią, póki ja za nie będę decydować nie bedą jadły mięsa, potem to już ich decyzja, a mąż, no trudno dorosly człowiek ale mój obecny partner jest weganinem więc czarnych wizji nie snuje :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo