Jak pokonać objadanie się? (Wskazówki, które testowałyśmy na sobie)

Dwa tysiące kalorii w czasie jednego posiłku? To dla ciebie żaden kłopot. Tyle że dla twojego zdrowia już tak.
Jak pokonać objadanie się? (Wskazówki, które testowałyśmy na sobie)
05.10.2014

Może wyglądać to tak: dzień nie był udany. Na rozmowie kwalifikacyjnej wypadłaś blado. Posprzeczałaś się z siostrą. Rachunek za telefon przyszedł większy niż powinien. A twoja przyjaciółka oznajmiła, że wychodzi za mąż, podczas gdy ty wciąż leczysz rany po rozstaniu. Nie masz powodów do zadowolenia. Gdy wreszcie znalazłaś chwilę dla siebie – czyli późnym wieczorem – zamykasz się w pokoju, a towarzystwa dotrzymuje ci jedzenie. O tak, ono zawsze jest obok, na wyciągnięcie ręki, gotowe pomóc ci pogrzebać smutki. Zaczynasz od czekolady. Potem zjadasz ciasto, które zostało w lodówce. Godzinę później zamawiasz pizzę, którą popijasz litrami coli. Na dokładkę wyjadasz z opakowania wszystkie cukierki. I zasypiasz nieszczęśliwa, choć bardzo, bardzo najedzona.

Oto, jak może wyglądać scena z udziałem osoby, która traci kontrolę nad jedzeniem, pochłaniając wszystko, co wpadnie jej w ręce. Gdy zaczynasz się objadać, nie umiesz się powstrzymać. Niby wszystko ci smakuje, ale tylko przez krótką chwilę – chodzi o sam proces jedzenia, przeżuwania, połykania. Chodzi o to, by zająć czymś myśli, by się pocieszyć. Jedzenie pod tym względem jest ideałem. Tanie, zawsze dostępne, do wyboru, do koloru. Poprawia humor, choć jedynie na krótką metę – szybko pojawiają się wyrzuty sumienia, że zjadłaś za dużo. Zdarza się, że jest ci wtedy wszystko jedno. Machasz ręką i pocieszasz się. Batonikiem, oczywiście.

Tani pocieszyciel

Objadanie się nie jest normalne, a psychologie potrafią to nawet fachowo nazwać. Mówimy wtedy o jedzeniu kompulsywnym – zaburzeniu, które polega na spożywaniu dużych ilości pokarmu w niekontrolowany sposób, bez (co ważne!) odczuwania fizycznego głodu. Jedzenie kompulsywne określa się jako uzależnienie od jedzenia. Pożywienie kojarzone jest wtedy nie ze sposobem na zaspokojenie potrzeby fizjologicznej. Staje się lekarstwem na smutki, towarzyszem życia, pocieszycielem, sposobem na osiągnięcie błogostanu.

jedzenie

Co jeszcze możesz zrobić?

- Posiłki jedz wyłącznie na siedząco – nigdy na stojąco czy tym bardziej w pośpiechu;

- Pozbądź się z domu pokus. Niech z szafek znikną wszelkie przekąski, które cię kuszą;

- Nie pozwól, by czas przeciekał ci przez palce. Gdy twój dzień będzie wypełniony ciekawymi zajęciami, nie będziesz miała czasu na objadanie się;

- Każdego dnia znajdź 15-30 minut na relaks, czyli tzw. nicnierobienie;

- Zawsze zjadaj pożywne, dobrze skomponowane śniadanie;

- Znajdź pasję, która pochłonie cię bez reszty;

 

jedzenie

- Pij jak najwięcej płynów, zwłaszcza w chwili, gdy masz ochotę coś przekąsić, a niedawno jadłaś;

- Poproś domowników o wsparcie;

- Uwierz, że skuteczny odwyk zajmie ci tylko dwa tygodnie – z czasem będzie coraz łatwiej.

Jeśli nie jesteś w stanie rozwiązać problemu sama, zgłoś się do psychologa.

W Polsce działa wspólnota Anonimowych Żarłoków. Informacja telefoniczna pod numerem: 698 271 499 (w godzinach 8-10 i 17-20). Na stronie AŻ (anonimowizarlocy.org) można sprawdzić, czy problem dotyczy ciebie – w tym celu należy odpowiedzieć na kilkanaście pytań dotyczących sposobu odżywiania. Anonimowi Żarłocy na drodze do zdrowienia do stosują Program 12 Kroków, który jest adaptacją tekstu 12 Kroków Anonimowych Alkoholików.

Ewa Podsiadły-Natorska

jedzenie

Ujarzmić czas

Z kompulsywnym objadaniem się trzeba wziąć rozwód jak najszybciej, jednak leczenie nie jest łatwe i szybkie. Jeśli problem nie jest jeszcze zaawansowany, możesz spróbować poradzić sobie z nim, stosując pewne zalecane przez psychologów strategie. Polegają one na tym, bo w chwili kryzysu: wyjść na spacer; zdrzemnąć się; wskoczyć do wanny albo pod prysznic; zadzwoń do kogoś bliskiego. Warto wtajemniczyć w sprawę zaufaną osobę, na wsparcie której będziesz mogła liczyć w trudnym momencie.

Istotną rolę odgrywa nauczenie się, jakie sytuacje i czynniki powodują napady kompulsywnego zachowania. Specjaliści ds. żywienia zauważają, że największym wrogiem osób, które się objadają, jest czas – a to dlatego, że nałogowcy jedzą, kiedy popadnie. Niezbędne jest zatem jedzenie regularnie, w wyznaczonych porach. Pomóc może prowadzenie dzienniczka, w którym zapisuje się wszystkie zjedzone w ciągu dnia posiłki. Zaleca się, aby w pierwszym tygodniu zdrowienia posiłki jeść z zegarkiem w ręku co dwie godziny, a czas trwania każdego nie może przekroczyć 10 minut.

jedzenie

O swoim problemie piszą internautki. Kasia wyznaje: „Mój problem jest w głowie. Jestem osobą nie grubą, ale moja mama jest dość otyła, od zawsze mówiono mi, że jestem do niej podobna. Dziś strasznie boję się, że będę taka jak ona. Staram się ćwiczyć i zdrowo odżywiać, ale bardzo często, ostatnio coraz częściej, mam napady objadania się, które wcale nie wynikają z tego, że jestem głodna. Zdarza mi się to szczególnie, gdy wracam ze studiów na weekend. Wchodzę do domu i jem wszystko, co pod ręką… łyżka tego, tego, znowu tego i tego… i tak przez godzinę”.

Kasia nie kryje, że źle się czuje we własnym ciele, ale nie umie zapanować nad bezmyślnym objadaniem się. „Czuję, że jestem pełna, odchodzę, a zaraz znowu bym coś przekąsiła, a po chwili pojawiają się w mojej głowie wyrzuty sumienia, załamanie, kompleksy…”.

jedzenie

Groźne konsekwencje

Problemu nie wolno lekceważyć, może bowiem zrujnować ci psychikę i zdrowie. Częste objadanie się może rozstroić pracę układu trawiennego, spowolnić metabolizm, przyczynić się do rozwoju zespołu jelita drażliwego, powodować nadwagę i otyłość, cukrzycę, zespół metaboliczny, miażdżycę, choroby serca. Kompulsywne objadanie się na dłuższą metę prowadzi do osamotnienia i braku chęci do życia.

Pamiętaj, że im bardziej wydłużasz odstępy między posiłkami, zwłaszcza po męczącym dniu, tym bardziej tracisz kontrolę nad sytuacją. Gdy nie jesz, organizm zabezpiecza się przed skutkami przedłużającego się niedożywienia, zaczyna więc zwalniać tempo metabolizmu. Dla organizmu to katastrofa, bo kiedy zaczniesz jeść, znacznie więcej kalorii zostanie zmagazynowanych w postaci tkanki tłuszczowej. Wygłodzona i zestresowana rzucasz się na jedzenie i jesteś w stanie pochłonąć wszystko, co wpadnie ci w ręce. Mechanizmy samokontroli nie działają. Z czasem wolny czas zaczyna kojarzyć ci się głównie z możliwością wyprawienia sobie uczty.

Polecane wideo

Komentarze (16)

Ocena: 4.63 / 5
Nika (Ocena: 5) 10.08.2016 18:20
W Pracowni Terapeutycznej na Mokotowie w Warszawie rusza grupa rozwojowo terapeutyczna dla osób objadających się. Warto umówić się na pierwsze spotkanie rekrutacyjno-informacyjne bo jest bezpłatne. Informacje można znaleźć na fb jak wpiszecie "Apetyt na zdrowie"
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.11.2015 19:48
Kiedy byłam w stresie wszystko mi się sypało. Nie miałam apetytu, nie potrafiłam się wyspać. Koleżanka poleciła mi oczyszczanie energetyczne na stronie moc-energii.pl . I rzeczywiście po odprawieniu rytuału problemy ze stresem ustały. Jestem pogodna i bardziej optymistyczna i co najważniejsze nabrałam więcej dystansu do wielu spraw, przez co już się nie denerwuje.
odpowiedz
PracowniaZdrowegoStylu (Ocena: 2) 25.10.2015 12:14
Nie każde objadanie się jest zaburzeniem i jedzeniem kompulsywnym. Przyczyn objadania jest wiele, a jedną z ważniejszych jest DIETA! To właśnie stosowanie restrykcji powoduje, że w chwili niewielkiego złamania zasady, dochodzimy do wniosku, że wszystko stracone i zaczynamy jeść... Następnego dnia wprowadzamy większe ograniczenia podyktowane wyrzutami sumienia i koło się zamyka. Jak z tym walczyć? pracowniazdrowegostylu .pl
odpowiedz
IzaK (Ocena: 5) 02.08.2015 16:26
Ja długo myslałam, że dam sobie radę sama z tym, ale w końcu rodzina zareagowała i wysłała mnie do psychologa. Trafiłam do Pani kasi ognik jakubowskiej, która pomogła mi zrozumieć dlaczego objadam sie na noc i teraz próbuję z tym walczyc.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.03.2015 11:05
Podjadanie to jeszcze nie taki grzech, polecam brać tabletki wspomagające odchudzanie acetomale - a skutki podjadania będą mniej zauważalne, możliwe też (jeżeli nie jecie duuuużo fast foodów) że podziałają odchudzająco - 5 kg w miesiąc.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie