Nadmiar kilogramów niszczy... szare komórki? (Otyli mają mniejsze IQ?)

Od ruchu przybywa rozumu. Od lenistwa go… ubywa. Potwierdzają to badania.
Nadmiar kilogramów niszczy... szare komórki? (Otyli mają mniejsze IQ?)
13.04.2014

Wszyscy wiemy, że ruch to zdrowie. Aktywność fizyczna jest konieczna, by czuć się i wyglądać dobrze. I by organizm funkcjonował bez zarzutu. Okazuje się jednak, że nadwaga i lenistwo bardzo szkodzą naszej inteligencji. Liczne badania przeprowadzone przez uczonych bezsprzecznie to potwierdzają.

Do ciekawych wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Umea w Szwecji pod kierownictwem Andreasa Petterssona. Uczeni dowiedli, że pamięć epizodyczna – czyli ta dotycząca minionych wydarzeń – u ludzi otyłych jest upośledzona. Badacze odkryli, że już niewielka utrata wagi sprawia, że pamięć zaczyna lepiej funkcjonować. „Wyniki naszego badania sugerują, że uszkodzenia funkcji pamięci związane z otyłością są odwracalne, co stanowi dodatkową motywację do zrzucenia wagi” – stwierdził Andreas Pettersson cytowany przez PAP.

Z tą pamięcią sprawa jest poważna – z badań publikowanych w czasopiśmie „Neurology” wynika, że tzw. gen otyłości może przyczyniać się do wystąpienia problemów z zapamiętywaniem. Chodzi o gen FTO (z ang. fat mass and obesity associated), który objawia się skłonnością do tycia. Naukowcy szacują, że wadliwą wersję tego genu ma co siódma osoba z nadwagą lub otyłością.

Tępe tłuściochy

Badań tego typu jest znacznie więcej. O wpływie aktywności i niskokalorycznej diety na szare komórki badacze poinformowali na łamach czasopisma „The Journal of Neuroscience”. Badanie dowiodło, że nadwaga szkodzi szarym komórkom, podczas gdy ruch jest dla nich błogosławieństwem. Eksperyment przeprowadzono na myszach. W pierwszej kolejności wyhodowano myszy otyłe, tłuściochy, które tylko jadły i się nie ruszały.

Co się okazało? Ich komórki tłuszczowe wyprodukowały interleukinę 1 – toksyczną substancję, która prowadzi m.in. do rozwoju procesu zapalnego. Przesączyła się on do mózgu grubych mysz, powodując pogorszenie pamięci, obniżając zdolności intelektualne i generalnie zaburzając przepływ informacji między neuronami. Badacze zaobserwowali, że myszy-tłuściochy były mniej lotne, tępe, powolne, gubiły się w labiryncie. Co więc zrobili naukowcy? Odessali biedakom tłuszcz. I myszy od razu stały się żywsze, lepiej skoordynowane, aktywniejsze. Zachowywały się, jakby w mig przybyło im szarych komórek.

otyła kobieta

Co się okazało? Studenci, którzy byli w grupie biegaczy, udzielali odpowiedzi znacznie szybciej i bardziej precyzyjnie od pozostałych. I, co ciekawe, ta sprawność nie zanikała nawet po odpoczynku.

Autorzy badań są zdania, że bieganie, czyli trening aerobowy w bardzo korzystny sposób wpływa na nasz umysł. Zdaniem badaczki Henriette Van Praag wytwarzane podczas ćwiczeń aerobowych substancje stymulujące wzrost zostają przetransportowane z różnych części ciała do mózgu, gdzie wspomagają rozwój połączeń nerwowych.

otyła kobieta

A co z pływaniem?

Jest błogosławieństwem dla ciała, zdrowia i mózgu. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Zachodniej Australii dowiodły, że zanurzanie ciała w wodzie do poziomu klatki piersiowej pobudza przepływ krwi przez tętnice w mózgu. A to wpływa na polepszanie funkcji poznawczych i wyraźnie poprawia kondycję naczyń krwionośnych.

Myszy do eksperymentu zaangażował także prof. Chauying J. Jen z narodowego uniwersytetu Cheng Kung na Tajwanie. Wraz z grupą naukowców wykazał on, że regularny i intensywny wysiłek fizyczny oraz ćwiczenia w wodzie korzystnie wpłynęły na pamięć przestrzenną czteronożnych uczestników badania, a także zwiększyły możliwości ich mózgu.

Ewa Podsiadły-Natorska

otyła kobieta

Bieganie stymuluje umysł

Wnioski? Warto się ruszać i odżywiać z głową. Zdrowa, niskokaloryczna dieta pobudza aktywność genu SIR2, który nazywany jest „genem długowieczności”. Gdy od czasu do czasu ograniczamy kaloryczność posiłków, fundujemy mózgowi niezły trening.

Wiadomo również na pewno, że bieganie i pływanie rozwijają inteligencję. Eksperyment przeprowadzono na amerykańskim Uniwersytecie Illinois. Grupę dwudziestu jeden studentów poproszono o zapamiętanie liter, które następnie ochotnicy mieli wskazać na wyświetlonej na ekranie liście. Studenci mieli również wykonać jedną z trzech czynności – siedzieć, biec na bieżni albo podnosić ciężary. Wszystko po 30 minut. W następnej kolejności ochotnicy ponownie powtórzyli test z literami. Badanie przeprowadzono parę razy na przestrzeni kilku dni.

 

otyła kobieta

Na tym jednak eksperyment się nie skończył. Szwedzcy naukowcy postanowili również sprawdzić, co się stanie, gdy grubasy zaczną się ruszać. Wsadzili więc je do kołowrotków i czekali na efekty. Myszy trenowały codziennie po 45 minut. Wkrótce nie tylko zaczęły chudnąć i nabierać mięśni w łapkach, ale także ich mózgi prezentowały się znacznie, znacznie lepiej. Poziom interleukiny spadł, objawy stanu zapalnego się zredukowały. Myszy zrobiły się bystre, przytomne, czujne. Choć podobnych badań nie przeprowadzono jeszcze na ludziach, badacze przypuszczają, że wyniki mogłyby okazać się bardzo, bardzo podobne.

otyła kobieta

Nadwaga zmienia mózg

Otyłość nie służy nikomu. Ani myszom, ani ludziom. Ani dorosłym, ani dzieciom. Jakiś czas temu dr Antonio Convit z Langone Medical Center Uniwersytetu Nowojorskiego dowiódł, że u grubych dzieci z cukrzycą typu 2 występują problemy poznawcze dotyczące m.in. uwagi i pamięci. Dr Convit postanowił więc przeprowadzić kolejne badania, by sprawdzić, w jaki sposób nadmiar kilogramów wpływa na strukturę mózgu. I odkrył, że otyłość po prostu go zmienia. Na przykład kora okołooczodołowa, związana z kontrolą impulsów i jedzenia, u otyłych osób ma mniejszą objętość, co oznacza, że znajduje się tam mniej neuronów albo że uległy one skurczeniu.

Lekarze nie mają wątpliwości – otyłość powoduje trwałe stany zapalne tkanek i organów. Zdaniem uczonych nadwaga może również powodować zapalenie w podwzgórzu, które zawiera ważne ośrodki kierujące czynnością autonomicznego układu nerwowego, gospodarką wodną organizmu, termoregulacją, pobieraniem pokarmu, przemianą tłuszczów i węglowodanów, snem i czuwaniem, czynnościami seksualnymi czy reakcjami emocjonalnymi.

Komentarze (14)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 08.03.2015 13:48
Nadwaga nie jest ładna, a IQ ma nieskie osoba, która nie walczy z chorobliwą nadwagą ryzykując życiem. Osoby inteligetne dbają o ładną, zdrową sylwetkę; sport, pełnowartościowe posiłki, acetomale i wyrzucenie z diety syfu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.04.2014 12:55
Jeśli ktoś je jak świnia i całe dnie spędza na kanapie, a później płacze, że jest gruby to inteligencją on nie grzeszy...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.04.2014 09:55
Nie rozumiem tu czegoś. Mam wiele szczupłych koleżanek i inteligencją nie grzeszą. Poza tym leniwi nie są tylko otyli, ale też szczupłe osoby. Jestem gruba i spędzam czas wolny tak jak reszta, spotkania, imprezy, normalnie ćwiczę...teraz w odpowiedziach pod tym komentarzem zapewne pojawią się epitety takie jak "gruba świnia" itp. Więc was teraz uświadomię. Jestem chora, mam od dziecka astmę nerwicową i wysiłkową do tego dochodzi jeszcze alergia na podstawowe produkty takie jak mąka, czy owoce takie jak cytrusy, truskawki i wiele, wiele innych,(obrzęk wewnętrzny). Leki na astmę nie pomagają bo mam alergię na kilka z nich, a kilka jest w Polsce niedostępnych. Więc zastanówcie się ludzie co ma piernik do wiatraka? Lenistwo i głupota, tu jeszcze można polemizować. Ale osoba gruba tępa czy głupia? Z takim przypadkiem na prawdę się nie spotkałam. Mam także grubszych znajomych i osiągają oni sukcesy zawodowe oraz życiowe.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 13.04.2014 09:48
Ciekawe jak wysokie IQ ma osoba pisząca takie bzdury? Otyłość wynika z wielu chorób, tak samo jak niedowaga. Zatem, jeśli ktoś nie obżera się, a niestety ma ten nadmiar kilogramów to jest uboższy o kilka punktów IQ? żałosne
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 13.04.2014 09:17
Jestem leniem patentowanym, większego od siebie nie spotkałam. Jestem również szczupła. To w końcu jakie IQ mam wysokie czy niskie? Moja koleżanka należy do mensy a jest bardzo otyła. Jakie ma IQ wg autorki artykuły, wysokie czy niskie?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo