Kranówka jest zdrowsza niż nam się wydaje?! Można ją pić?

Pokutuje przekonanie, że wody z kranu nie powinno się pić, bo jest zanieczyszczona. Czy na pewno? Możesz się zdziwić!
Kranówka jest zdrowsza niż nam się wydaje?! Można ją pić?
16.02.2014

Badania TNS OBOP na zlecenie marki Brita nie pozostawiają złudzeń – ponad 60 proc. Polaków nie ma zaufania do polskiej „kranówki” i woli nie pić jej bez przegotowania. Uważamy, że jest zanieczyszczona, nie odpowiada nam jej zapach, smak, chcemy uniknąć obecnego w niej chloru i innych brudów. Na picie wody z kranu decyduje się tylko co czwarta osoba żyjąca w mieście powyżej 100 tys. mieszkańców. Jedynie co ósmy Polak, by ugasić pragnienie, pije wodę z kranu. Z obawy przed „kranówką” 57 proc. Polaków do codziennej konsumpcji używa wody mineralnej. Niektórzy wykorzystują wodę mineralną nawet do przygotowywania gorących napojów i potraw.

Okazuje się jednak, że lęk przed „kranówką” jest zupełnie nieuzasadniony. Lekarze twierdzą zgodnie, że wodę prosto z kranu możemy śmiało pić!

„W przeszłości z czystością wody bywało różnie. Dzisiaj jest naprawdę bezpieczna. Wszystkie procedury, które zapewniają nam wodociągi, są zgodne z przepisami, wymogami międzynarodowymi co do bezpieczeństwa czystości wody” – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Konstanty Radziwiłł, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Z licznych badań wynika, że „kranówka” jest wolna od zanieczyszczeń – nie ma w niej piachu, mułu, metali ciężkich czy organizmów chorobotwórczych. Jak to możliwe? Otóż woda, która płynie z kranu, wydobywana jest ze studni głębinowych lub innych zbiorników i następnie się ją uzdatnia, czyli oczyszcza. W dalszej kolejnością taka woda poddawana jest szczegółowej kontroli. Warto wiedzieć, że stacje uzdatniania wody wyposażone są w systemy szybkiego reagowania na wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, dzięki czemu – gdyby istniało jakikolwiek zagrożenie – zanieczyszczona woda nie trafi do obiegu.

Nie trzeba jej gotować

Lekarze zapewniają, że wodę z kranu mogą pić nawet dzieci powyżej czwartego roku życia. I wcale nie musi być to woda przegotowana. Mało tego – gotowanie „kranówki” jest wręcz niewskazane, ponieważ w wysokiej temperaturze traci ona cenne składniki takie jak, między innymi, wapń, magnez, mangan czy cynk. Substancji tych pozbawia wodę także proces filtrowania.

woda z kranu

By przekonać dzieci do zalet wody i nakłonić je do zastąpienia słodkich napojów kranówką lub wodą mineralną, Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych zainicjowało w październiku 2013 roku kampanię „Zawodniacy”. Poprzez interaktywne gry i zabawy dzieci zdobywają informację o tym, jak istotna jest woda dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

Z badań wynika, że w Polsce najlepsza jest „kranówka” w Zakopanem, Łodzi i Gdańsku. Poniżej średniej wypadła woda w Katowicach i Krakowie.

Ewa Podsiadły-Natorska

woda z kranu

Warto wiedzieć, że właśnie wapń i magnez są głównymi składnikami kamienia, który osadza się w czajniku – wodorowęglany wapnia i magnezu w czasie gotowania przekształcają się w węglany, a te właśnie osadzają się na ścianach naczyń w postaci białego osadu. Nie są to zatem żadne szkodliwe składniki, które mogłyby zagrozić naszemu zdrowiu.

„Trzeba mieć świadomość, że pijąc wodę, dostarczamy naszemu organizmowi nie tylko to, co na chemii nazywamy H2O, ale także cały szereg różnych rzeczy, które są w tej wodzie rozpuszczone. Chodzi o różnego rodzaju elektrolity, pierwiastki, które w wodzie nadmiernie oczyszczonej, na przykład w wodzie przegotowanej, już są w mniejszej ilości. To, co tak naprawdę jest nam potrzebne do zdrowia, to przede wszystkim woda z niewielką ilością różnego rodzaju elektrolitów” – zapewnia Konstanty Radziwiłł, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

woda z kranu

Kranówka z Tesco

W 2012 roku wybuchła afera, gdy okazało się, że w supermarketach Tesco sprzedawano wodę mineralną, która tak naprawdę była… zwykłą wodą z kranu. „Firma sama przyznała, że wlewa do butelek kranówkę. Zastrzega jednak, że woda jest odchlorowana i odpowiednio odfiltrowana, więc nie szkodzi zdrowiu klientów” – doniósł brytyjski dziennik „The Telegraph”. Jednak, co ciekawe, z badań przeprowadzonych przez Instytut Chemii Ogólnej i Ekologicznej Politechniki Łódzkiej wynika, że wiele wód butelkowanych – powszechnie uważanych za zdrowe – zawiera mniej składników mineralnych niż „kranówka”. Tylko 15 proc. z nich ma lepszą jakość od wody z kranu!

Na przykład wymagania co do wód źródlanych są takie same jak dla wody, która płynie z kranu. Jeśli więc „kranówką” jest woda pochodząca ze studni głębinowych, nie ma sensu zastępować jej innymi. Uczeni Uniwersytetu Glasgow są wręcz zdania, że ok. 40 proc. wody butelkowanej wywodzi się z wody kranowej.

woda z kranu

Woda dla dzieci

Konstanty Radziwiłł uważa, że „kranówka” może być alternatywą dla słodzonych napojów typu cola, a nawet soków z kartonu. To one są w dużej mierze odpowiedzialne za plagę otyłości wśród dzieci. Nawet tak modne ostatnio smakowe wody mineralne zawierają ogromne ilości niezdrowego cukru.

„Tak zwane wody smakowe, które są do kupienia i które często uważa się, że są po prostu wodą tylko z takim jeszcze przyjemnym dodatkiem smakowym, zawierają około 10 łyżeczek cukru na litr. Z całą pewnością ten cukier nie ma najmniejszego, korzystnego znaczenia dla człowieka, który go wypija. Szczególnie wobec różnego rodzaju plag jak próchnica zębów, nadwaga, otyłość i związanych z tym chorób takich jak cukrzyca, nadciśnienie i wiele innych” – podkreśla specjalista.

Polecane wideo

Komentarze (13)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 08.03.2015 22:08
Niektórzy tak bardzo chcą schudnąć, że zaczynają się głodzić i ograniczają się tylko do picia wody. To wielki błąd. Po schudnieciu (wyniszczającym organizm) ciało będzie bardziej magazynować każde jedzenie, w razie powtórki głodówki - najlepiej więc jeść normalnie i brać tabletki odchudzające na czas odchudzania. Ja po acetomale schudłam 15 kg w trzy miesiące i nie było potem efektu jojo.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.02.2014 21:38
Wszystko zależy jakimi rurami transportowana jest woda. Niestety ponad 70% rurociągów jest w takim stanie, że w życiu bym się kranówki nie napiła. Z racji zawodu wielokrotnie widziałam wymieniane rury i powiem szczerze, że nie dziwię się, że akwaryści często mają problemy ze swoimi zbiornikami po podmianach wody...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.02.2014 18:20
w moim rodzinnym miescie mam bardzo czystą wodę z kranu, natomiast w Warszawie, gdzie studiuje, leci woda , której przejrzystość wynosi 0. Po prostu jest biala ,a nie przezroczysta,po jednek kąpieli wanna jest w cała w nalocie, ekspres do kawy i czajnik ma gigantyczny kamień, nigdy nie napiłabym się tej wody!Nie dawno kupiłam dzbanek filtrujący w rossmanie i dopiero po tym mogę ją pić.
odpowiedz
BerryGirls (Ocena: 5) 16.02.2014 16:57
Ja piję wodę z kranu... ale przefiltrowaną! Używam filtra FT-Line 3 / moim zdaniem to dużo lepszy wybór niż dzbanek na wodę. Chociażby koszt eksploatacji. Sprawdźcie na youtube...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.02.2014 16:39
dziewczyny co myslicie o tym...mam faceta od pol roku, kocham go... jestesmy na odleglosc. Niedawno poznalam innego, ktorego polubilam bardzo. Spotykalismy sie po przyjacielsku, powiedzialam, ze mam chlopaka. JEdyne do czego doszlo miedzy nami to przytulenie na pozegnanie /powitanie, no i lezelismy razem obok siebie, a ja trzymalam glowe na jego wyciagnietej rece , bo tak bylo wygodnie. Zadnych pocalunkow w usta. Ja czuje, że go bardzo lubie, ale nie ciagnie mnie do niego jako do potencjalnego partnera. Wciaz kocham swojego mezczyzne. Czy to wg Was zdrada?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie