Jak nam szkodzą tłuszcze trans? (Naukowcy biją na alarm!)

Są wrogiem zdrowia numer jeden. Szkodzą każdemu i powinniśmy trzymać się od nich z daleka. W czym siedzą tłuszcze trans?
Jak nam szkodzą tłuszcze trans? (Naukowcy biją na alarm!)
29.11.2013

Niewykluczone, że już wkrótce stosowanie tłuszczów trans będzie zabronione w całych Stanach Zjednoczonych. Amerykański Urząd Żywności i Leków (FDA) zainaugurował debatę dotyczącą tego, w jaki sposób tłuszcze trans stopniowo wycofać z użycia. Tłuszcze trans obecne w żywności w USA są przyczyną 7 tys. zgonów i 20 tys. zawałów serca rocznie. Zakaz miałby dotyczyć tłuszczów wytwarzanych sztucznie.

Pierwszy krajem, który wprowadził zakaz sprzedaży przetworzonych produktów spożywczych ze zwiększonym stężeniem tłuszczów trans, była Dania. Również w niektórych amerykańskich miastach, między innymi w Nowym Jorku, lokalni samorządowcy uchwalili apele o niestosowanie tłuszczów trans w restauracjach. Natomiast w 2005 roku Kanada wprowadziła zakaz sprzedaży produktów, w których ilość tłuszczów trans w stosunku do innych tłuszczów przekracza 5 proc.

Szkodliwe utwardzanie

Gra jest warta świeczki. Dietetycy na całym świecie ostrzegają, że tłuszcze trans są szalenie niebezpieczne i należy z nich całkowicie zrezygnować. Trans to rodzaj tłuszczów z grupy nienasyconych. Są to utwardzone oleje roślinne – a taka obróbka sprawia, że stają się bardzo niezdrowe. Utwardzanie polega bowiem na dodaniu wodoru do olejów roślinnych i następnie poddaniu ich działaniu wysokiej temperatury. Taki proces niszczy wszystko, co w tłuszczach roślinnych korzystne, zamieniając je w bardzo szkodliwe tłuszcze trans.

Warto wiedzieć, że występują one naturalnie w niektórych produktach spożywczych. Na przykład w tłuszczach zwierzęcych pochodzących m.in. od bydła domowego i owiec izomery trans stanowią ok. 3-5 proc. objętości tłuszczów. Obecne są one w wołowinie i baraninie, mleku oraz produktach powstających z jego przetwarzania.

Natomiast w znacznie większych ilościach występują one w wielu, choć nie wszystkich półsyntetycznie otrzymywanych stałych tłuszczach roślinnych – takich jak margaryna i masło roślinne, które są otrzymywane w wyniku częściowego uwodorniania naturalnych tłuszczów roślinnych.

Uwaga, otyłość!

Z analiz naukowców wynika, że tłuszcze trans są bardziej niebezpieczne dla zdrowia niż tłuszcze zwierzęce. Badacze z Harvard University szacują, że każdego roku ok. 30 tys. przedwczesnych zgonów spowodowanych jest spożywaniem produktów zawierających właśnie utwardzone oleje roślinne. Tłuszcze trans wpływają także na osłabienie koncentracji i problemy z pamięcią.

Konsekwencją spożywania produktów z tłuszczami trans jest wzrost masy ciała, który może doprowadzić do skrajnej otyłości. Naukowcy twierdzą także, że nadmierne spożycie tłuszczów utwardzonych może doprowadzić do zaniku mięśni.

Tłuszczów trans trudno jest uniknąć całkowicie, jednak większość z nas zazwyczaj przekracza – i to wielokrotnie – bezpieczną dzienną dawkę ich spożycia, która wynosi 2 gramy.

Jedz rozsądnie

Rozwiązanie? Unikajmy niezdrowych produktów i zawsze czytajmy etykiety. Nie kupujmy produktów, które w składzie mają tłuszcze (oleje) utwardzone, uwodornione lub częściowo uwodornione. Najlepiej zupełnie zrezygnujmy z margaryny, a pieczywo smarujmy masłem (które zawiera tylko naturalne składniki) lub twarożkiem. Smażyć natomiast najlepiej na maśle sklarowanym.

W restauracji (i w domu) unikaj potraw smażonych – znacznie zdrowsze są gotowane (najlepiej na parze) i pieczone. Pod żadnym pozorem nie jedz fast foodów, ogranicz też spożycie produktów wielokrotnie smażonych na jednym tłuszczu – frytek, pączków, faworków. Pamiętaj, że najzdrowsza jest żywność pochodzenia naturalnego i jak najmniej przetworzona, a najlepsze są oliwy podawane na zimno.

Ewa Podsiadły-Natorska

fast food

Inne źródła tłuszczów trans to fast foody, paczkowane ciastka, wyroby czekoladopodobne, gotowe dania (np. zupy w proszku), chipsy i chrupki, batoniki, słone przekąski, majonezy. W tłuszcze trans bogate są też potrawy smażone na głębokim tłuszczu w wysokiej temperaturze.

Naukowcy biją na alarm

Producenci i kucharze stosują je chętnie, bo są tanie i mają długi okres przydatności do spożycia. Poza tym nie powodują zadymienia kuchni w czasie podgrzewania, można na nich smażyć wielokrotnie, a dodatkowo nie wpływają na zmianę smaku dań. Niestety, odbija się to na nas, bo w ten sposób wraz z pożywieniem do naszego organizmu trafiają bardzo niezdrowe związki.

fast food

O negatywnym wpływie tłuszczów trans na zdrowie głośno mówi się od paru lat. Istnieją liczne doniesienia naukowe, które dowodzą, że częste spożywanie tłuszczów trans powoduje niekorzystny efekt w organizmie człowieka. Zdaniem francuskiej uczonej Françoise Clavel-Chapelon „ryzyko zachorowania na raka piersi jest prawie dwukrotnie wyższe u kobiet, które jedzą pokarmy zawierające przemysłowe kwasy tłuszczowe typu trans”. Ich spożywanie w nadmiernej ilości znacznie zwiększa także ryzyko zachorowań na nowotwory, szczególnie raka jelita grubego – w tym przypadku ryzyko wzrasta aż do 86 proc.

Tłuszcze trans powodują wzrost stężenia „złego” cholesterolu, przyczyniając się do spotęgowania ryzyka wystąpienia wielu chorób miażdżycowych, a przy okazji redukują poziom „dobrego” cholesterolu. Tłuszcze trans mają zdolność do zlepiania tętnic, co może prowadzić do powstania trwałych zatorów. Mogą też wywołać cukrzycę, wylew, zawał serca.

Komentarze (5)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 08.03.2015 23:13
No raczej nie od dziś wiadomo, że tłuszcze szkodzą i trzeba je wyeliminować z diety oraz organizmu. Dobrze sobie z tym radzę acetomale, tabletki które wchłaniają tłuszcze w taki sposób, że nawet po kuracji odchudzającej jedząc coś szkodliwego nie nabawimy się efektu jojo. - 5 kg w miesiąc, warto spróbować.
odpowiedz
weronika (Ocena: 5) 01.12.2013 15:44
Zdobądź wiedzę na naszym forum www.Diety.pl dowiesz się czym są ww. tłuszcze.... szkoda życia...
odpowiedz
Pameryka (Ocena: 5) 29.11.2013 12:26
Bylam miesiąc w USA, wracałam do Polski z ulgą, między innymi z racji normalnego jedzenia! W Ameryce NIC nie ma smaku, wszystko jest sztuczne, modyfikowane genetycznie, napchane kaloriami (raz kupiłam sobie okrągłe ciastko "domowe", niby zdrowe, ziarenka, zboże, taka przekąska - miało... 500 kalorii!). Chleb nie jest chlebem tylko tostową gumą, która się nigdy nie psuje. Najgorzej wspominam kupione raz kurczaki w bufecie na jakiejś stacji benzynowej w Oklahomie (głód już ćmił, a nic innego nie było w okolicy). Myślałam, że zwymiotuję, je jedząc. Utonkane w oleju, modyfikowane genetycznie mięso. Karać można by tym żarciem.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.11.2013 10:31
Należałoby jeszcze zaznaczyć, że tłuszcze trans, które naturalnie występują w niektórych produktach, NIE SĄ szkodliwe.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo