Ciekawostki o OWOCACH: Porzeczki wybielają piegi, ananas zwalcza cellulit, a cytryna...

Są smaczne, zdrowe, soczyste. Choć sezon na nie to przede wszystkim lato, jesienią też warto jeść owoce. Po które trzeba sięgać jak najczęściej?
Ciekawostki o OWOCACH: Porzeczki wybielają piegi, ananas zwalcza cellulit, a cytryna...
20.10.2013

Jedzmy owoce! Najlepiej surowe, w niewielkich porcjach przez cały dzień. Są one doskonałym źródłem witamin, pierwiastków i innych cennych składników, których nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Poza tym owoce warto dodawać do jogurtu, owsianki, naleśników, robić z nich soki, powidła, dżemy, zdrowe nalewki, musy, kompoty. Które owoce są najlepsze?

owoce

Jabłka

Znane przysłowie mówi: jedz jedno jabłko dziennie, a zachowasz zdrowie i unikniesz lekarza. Tej zasady trzymali się już starożytni Rzymianie, którzy słynęli z tężyzny fizycznej, krzepy i świetnej kondycji. W Polsce występuje ponad 30 odmian jabłoni. Jabłko jest smaczne i bardzo zdrowe – zawiera m.in. potas, magnez, pektyny, kwasy organiczne, witaminę C i A. Wzmacnia mięśnie i układ nerwowy, działa trawiennie i odświeżająco. Reguluje perystaltykę jelit, jest zatem polecane osobom dbającym o linię. Poza tym owoc ten obniża poziom cholesterolu, oczyszcza krew, neutralizuje substancje toksyczne w organizmie, pobudza wydzielanie kwasu moczowego przez nerki. Wapń i krzem w skórce korzystnie wpływają na włosy i paznokcie. Jabłka warto jeść w anemii, schorzeniach serca, zaparciach, miażdżycy, osłabieniu, przemęczeniu, nerwowości, opryszczce, bólach głowy, artretyzmie.

Porzeczki

Czarne i czerwone są bardzo dobre dla zdrowia. Porzeczka czarna jest bogatym źródłem witaminy C, P i K. Zawiera liczne biopierwiastki i pektyny. Działa moczopędnie, napotnie, przeciwbiegunkowo, wzmacnia żołądek. Jedzmy ją w anginie, reumatyzmie, biegunce, szkorbucie, dolegliwościach wątrobowych, kamicy moczowej, zmęczeniu, miażdżycy, nerwicy żołądka, żółtaczce, wypadaniu włosów, złym trawieniu, infekcjach bakteryjnych, migrenie i zatruciach. Z kolei porzeczka czerwona zawiera garbniki, witaminę C i P, kwasy organiczne. Ma też sporo żelaza. Czerwona porzeczka ma działanie odświeżające i oczyszczające, moczopędne, tamujące krwawienie, przeczyszczające, wzmacniające, regulujące trawienie. Surowy sok z tych owoców jest dobrym lekarstwem na nadkwasotę, nieświeży oddech czy zgagę – należy pić go dwa razy dziennie po ćwierć szklanki. Co ciekawe, rozgniecione porzeczki wybielają piegi.

Agrest

Ma szereg właściwości leczniczych. Działa moczopędnie, oczyszczająco, żółciopędnie, przeciwbólowo i odchudzająco, pobudza apetyt, przeczyszcza, reguluje trawienie, zmniejsza przekrwienie wątrobowe. Agrest jest bardzo dobry w leczeniu reumatyzmu, anemii, schorzeń wątroby, gorączki, gośćca, zapalenia układu moczowego, zaparciach, chorobach skórnych, dolegliwościach płucnych, stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. W agreście znajdziemy witaminy: A, C, P i z grupy B, magnez, fosfor, sód, potas oraz błonnik. Spożywanie agrestu sprzyja obniżeniu wysokiego poziomu cholesterolu, wymiata toksyny i poprawia kondycję organizmu. Agrest niedojrzały zawiera sporo pektyn i nadaje się świetnie na galaretki lub jako dodatek galaretujący do owoców, które pektyn nie zawierają lub mają ich niewiele.

Banan

Ma bardzo dużo wartości odżywczych, które świetnie wpływają na organizm. W bananie znajdziemy m.in. magnez, potas, cynk, jod, mangan, błonnik, witaminę C, K, A, E i z grupy B. Owoce te pomagają w leczeniu anemii, regulują pracę układu nerwowego, zmniejszają objawy depresji i poprawiają nastrój, wymiatają toksyny z organizmu. Na długo zasycają, więc mogą sprzyjać odchudzaniu. Poza tym warto po nie sięgać w problemach żołądkowych takich jak biegunki, wzdęcia czy zgaga. Banany znane są ze swoich właściwości ułatwiających zasypianie. Pomagają walczyć ze stresem i przygnębieniem. Co ciekawe, słowo `banan` pochodzi prawdopodobnie od arabskiego słowa „banan”, co oznacza `palec` albo afrykańskiego języka wolof, w którym rośliny te określa się mianem `banana`. Jedzmy je na surowo, dodawajmy do drugich dań na słodko, róbmy z nich musy i sałatki owocowe.

Truskawki

W 100 gramach tych owoców znajduje się 60 mg witaminy C, 100 mg witaminy B2, 30 mg – witaminy B1 oraz B3. W truskawkach jest też sporo magnezu, żelaza, manganu, nieco miedzi i siarki. Truskawki są zasadotwórcze. Ich kwasowość pochodzi głównie od kwasu cytrynowego. W 90 proc. składają się z wody, dlatego są niskokaloryczne. Truskawka działa wzmacniająco, ściągająco, przeciwbiegunkowo, moczopędnie, hemostatycznie, przeciwreumatycznie. Reguluje pracę wątroby i wydzielanie żółci, pobudza łaknienie. Spożywanie tych owoców zaleca się w dolegliwościach dróg moczowych i schorzeniach wątroby, zapaleniu jelita cienkiego, upławach, kamicy moczowej, dnie, astmie, anginie. Udowodniono również, że truskawki pomagają walczyć z bezsennością i nowotworami.

EPN

owoce

Cytryna

Już w starożytnej Grecji i Rzymie uchodziła za symbol zdrowia. Należy do owoców cytrusowych bogatych w witaminy. Sok i miąższ z jednej stugramowej cytryny zawiera 70 gramów witaminy C, czyli tyle, ile wynosi dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka. Pamiętajmy jednak, że cytryny, które są pryskane różnymi środkami chemicznymi, powinny być dokładnie umyte; najlepiej sparzyć je wrzątkiem. Cytryna ma bardzo dużo składników biochemicznych z przewagą składników zasadowych. Sprawdza się w infekcjach płucnych i jelitowych, stanach gorączkowych, osłabieniu, reumatyzmie, kamicy nerkowej i żółciowej, braku łaknienia, wymiotach, nadciśnieniu, otyłości, grypie, zapaleniu oskrzeli, wzdęciach, biegunce, bólach głowy. Cytryna spowalnia procesy starzenia się organizmu. Leczy katar. Warto też wiedzieć, że owoc ten delikatnie wybiela i wygładza skórę rąk. Z cytryny zrobimy napój uzdrawiający: połączyć sok z jednej cytryny z naparem z łyżki melisy i zalać szklanką wrzątku. Dodać kieliszek alkoholu.

Ananas

Owoce są bardzo bogate w cukry, witaminy (głównie C, A, PP), kwasy organiczne, związki potasu i miedzi, a także żelazo i wapń. Ananas zawiera też co najmniej pięć enzymów znanych pod wspólną nazwą bromeliny, które ułatwiają trawienie białek. Bromelina może być stosowana w wielu sytuacjach medycznych. Działanie przeciwzapalne bromeliny jest wykorzystywane w szeregu preparatów stosowanych w urazach sportowych i innych urazach, stanach zapalnych stawów oraz obrzękach innego pochodzenia. Wykazano, że dawka 200 mg jest równie skuteczna jak niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ananas wspomaga również leczenie dny moczanowej, rozpuszcza zakrzepy krwi, wzmacnia odporność, zapobiega osteoporozie, zbija gorączkę. Owoc ten jest pomocny w odchudzaniu, pomaga zwalczyć cellulit, usprawnia przemianę materii. Udowodniono, że ananas może chronić przed rakiem piersi, płuc, jelita grubego, skóry i jajników.

Polecane wideo

Komentarze (23)
Ocena: 4.65 / 5
Gdhtby (Ocena: 5) 05.05.2019 12:00
Dobre
odpowiedz
maja (Ocena: 5) 05.11.2015 13:49
uwielbiam owoce, a zwłaszcza naturalne soki z owoców, bez cukru, bez konserwantów, wyciskane prosto z owoców. ostanio odkryłam taką serie soki świata oleofarmu i co jakiś czas próbuje nowego, narazie moim faworytem jest sok z aronii, następny jaki spróbuje to z goji :)
odpowiedz
tyśka (Ocena: 5) 23.09.2015 17:57
Ja niedawno metodą owocową starałam się pozbyć zaparć i problemów z jelitami. Zawsze przy kłopotach brałam leki, jak dicopeg, ale teraz jabłka, śliwki pomagają mi uregulowac przemianę materii. Do tego więcej błonnika i można naprawdę się zdziwić, jak organizm lepiej funkcjonuje.
odpowiedz
Zywcozubrofajny (Ocena: 1) 18.03.2015 07:57
:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(::(:(:(:((:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:::(:(::(:(:(:::(:(::(:;/:::(;::;;(:::(:;(;:;(;(:;::(:(:(:(:(
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 18.03.2015 07:53
Semestr głupstwa i stek bzdur
odpowiedz

Polecane dla Ciebie