Polacy przechodzą na WEGETARIANIZM! Każdego dnia w naszym kraju przybywa jaroszy...

Moda na niejedzenie mięsa rozprzestrzenia się w naszym kraju coraz bardziej. To zdecydowanie pozytywna wiadomość.
Polacy przechodzą na WEGETARIANIZM! Każdego dnia w naszym kraju przybywa jaroszy...
02.10.2013

Obecnie dbanie o swoje zdrowie i sylwetkę jest sensem życia wielu osób. Z tego powodu można zauważyć nie tylko większe zainteresowanie wszelkimi formami aktywności fizycznej, ale też i zdrowym odżywianiem. Polacy coraz chętniej kupują produkty ekologiczne, a nawet kompletnie rezygnują z jedzenia mięsa. Także z powodów ideologicznych.

Jak podają badania przeprowadzone przez Instytut Badania Opinii Publicznej Homo Homini, aż 3,2 % dorosłych Polaków (ponad 1 mln osób) nie je mięsa, 1,6 % (ok. pół miliona) stosuje dietę laktoowowegetariańską (podstawą wyżywienia są w niej produkty mleczne, jaja, warzywa i owoce), a także 1,6 % przeszło na dietę wegańską (spożywa tylko produkty roślinne).

warzywa

To jednak nie wszystko – z każdym dniem rośnie liczba osób, aspirujących do miana wegetarian. Aż 3,6% respondentów przyznaje bowiem, że mięso i ryby jedzą sporadycznie i w przyszłości chce zrezygnować całkowicie z tych produktów spożywczych.

Rosnąca liczba osób ograniczających spożywanie mięsa i jego przetworów świadczy o coraz wyższej empatii Polaków dla zwierząt i o rosnącej świadomości znaczenia zdrowego odżywiania dla naszego zdrowia – skomentowała Małgorzata Chylewska, dietetyk LightBox, producenta zestawów wysokiej jakości świeżych posiłków, na zlecenie którego wykonano badania.

Najwięcej wegetarian można znaleźć wśród przedstawicielek płci pięknej (aż 8,9%) i wszystkich młodych ludzi poniżej 24. roku życia (9,8%). Jeśli chodzi o wykształcenie wegetarian to najwięcej z nich może pochwalić się jedynie takim na poziomie średnim. Wynik sondażu spowodowany jest prawdopodobnie niską średnią wieku osób deklarujących wegetarianizm – w większości to młodzież licealna lub studenci, którzy są w trakcie zdobywania wykształcenia.

Mimo rosnącej popularności wegetarianizmu i wszystkich jego odmian, wiedza społeczeństwa na jego temat wciąż jest niewielka. Spora część Polaków wciąż wierzy w bajki na temat jego szkodliwości, podczas gdy badania przeprowadzone na świecie wykazały, że osoby stosujące dietę bezmięsną żyją od 6 do 9 lat dłużej niż ich `mięsożerni` koledzy. Wszystko przez styl życia prowadzony przez wegetarian i dużą ilość spożywanych warzyw i owoców.

Zarówno dieta wegetariańska, jak i wegańska, może być bardzo urozmaicona i nie ograniczać się jedynie do sałaty. Mamy do dyspozycji szeroka gamę orzechów, nasion, roślin strączkowych, oczywiście warzyw i owoców, makarony, ryże, które urozmaicają dietę. Poza tym wiele z nich jest bogatym źródłem białka. Część z nich jest również wysokokaloryczna, co ułatwia zbudowanie masy i siły, niezbędnych w moim sporcie – zauważa strongman Patrik Baboumian, któremu wegetarianizm nie tylko nie przeszkadza w zawodzie, ale wręcz poprawia jego kondycję.

Decyzja o wyrzuceniu mięsa ze swojego jadłospisu jest często bardzo trudna do podjęcia, jednak zdecydowanie warta zachodu. Bo przechodząc na wegetarianizm zrobisz przysługę nie tylko sobie, ale też biednym zwierzętom, chowanym na rzeź i zabijanym zwykle w nieludzkich warunkach.

Polecane wideo

Komentarze (32)

Ocena: 5 / 5
Jaaaa (Ocena: 5) 04.05.2015 12:44
Jestem wegetarianką od 9 lat, mam robione badania krwi pare razy do roku i wyniki moich badań są podrecznikowe! Zbilansowana i urozmaicona dieta to zdrowa dieta!! Udowodnione naukowo. Nie musze wspominac, ze moja waga od lat sie nie zmienia, wiec jestem zdrowa i szczupła:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.03.2015 23:25
Można jeść mięso bez obawy, że odłoży nam się zwierzęcy tłuszcz - biorąc acetomale sprawiamy, że tłuszcz zostaje szybciej wchłoniety a my możemy jesc to co lubimy. A nie tylko sałatę, jak królik :D ja schudłam 7 kg w miesiac.
odpowiedz
Dorcia (Ocena: 5) 29.01.2014 22:38
na damaztorebka.p wyczytałam że będąc wegetarianinem powinno się jeść dużo bakali
odpowiedz
CookwithPio.blog.pl (Ocena: 5) 05.12.2013 10:24
/wegetarianskie-kotleciki-z-pieczarek/
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.11.2013 09:16
hmmm mnie zawsze zastanawiała mentalność niektórych wege, niby fajnie, nie spożywają produktów zwierzęcych, myślą, że odżywiają się prawidłowo/zdrowo, ale sam fakt, że spożywają soję, do tego smażą jakieś sery w panierce (nie wykluczają nabiału)... chyba bycie wege nie świadczy o zdrowym i rozsądnym trybie życia... no ale są też osoby, które ze względów etycznych czy duchowych przechodzą na wegetarianizm, to jeszcze jest zrozumiałe, a co do naszych przodków, to oni nie spożywali mięsa codziennie, ale odświętnie, jak coś upolowali, tak samo w Biblii (tak, przechodzimy na inny tor - sci-fi) baranek czy co to tam było, również nie był jedzony codziennie, przeważały gł. ryby
odpowiedz

Polecane dla Ciebie