Pułapki zdrowej żywności, czyli np. co jest w składzie gotowych surówek albo chleba typu `7 zbóż`?

Dietetyczne batoniki, gotowe sałatki – producenci zapewniają, że są bardzo odżywcze, prawda wygląda jednak zupełnie inaczej.
Pułapki zdrowej żywności, czyli np. co jest w składzie gotowych surówek albo chleba typu `7 zbóż`?
15.02.2013

Zdrowa żywność to termin, który w dzisiejszych czasach jest mocno nadużywany. Pod tym określeniem na półkach sklepowych można znaleźć bardzo różne produkty. Niestety, nie wszystkie z nich wpływają pozytywnie na nasz organizm. Serwis wp.pl opublikował nawet ostatnio listę artykułów spożywczych, które wydają się zdrowe. jednak naprawdę wcale takie nie są.

Oto spis produktów, którym powinnaś baczniej się przyglądać!

Dietetyczne batoniki

Zapewne wielokrotnie zdarzyło ci się oprzeć pokusie zjedzenia czekolady albo chipsów i w trosce o swoją sylwetkę wrzuciłaś do sklepowego koszyka zdrowy batonik z ziarnami? Niestety, okazuje się, że batoniki light wcale nie są dietetyczne. W swoim składzie zawierają mnóstwo cukru oraz szkodliwych tłuszczów nasyconych.

Chleb z 7 zbóż

Warto uświadomić sobie, że termin pieczywo wieloziarniste wcale nie musi oznaczać tego, że do jego produkcji użyto różnych rodzajów mąki. Równie dobrze piekarze mogli posypać po wierzchu bochenek kilkoma odmianami ziaren, a w środku umieścić po prostu gotową, nie pozbawioną chemii, mieszankę służącą do wyrobu pieczywa.

Gotowe surówki i sałatki

Ich główną zaletą jest to, że nadają się od razu do spożycia. Do tego producenci żywności zapewniają nas o odżywczym działaniu takich warzywnych mieszanek. Ile jest w tym prawdy? Warto wiedzieć, że tego typu produkty zawierają mnóstwo konserwantów i polepszaczy smaku. Te podawane z majonezowymi sosami to dodatkowo olbrzymie bomby kaloryczne.

Napoje izotoniczne

Są idealne podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Świetnie uzupełniają ubytki wody oraz elektrolitów. Niestety, spożywając je na co dzień, możemy bardzo szybko przybrać na wadze, bo napoje dla sportowców zawierają sporo kalorycznego słodziku. Do tego jeszcze te sztuczne barwniki...

Coca-cola light

Chociaż jej wypicie dostarczy organizmowi zaledwie 0,6 kcal, to jednak warto pamiętać, że napój ten, z cukrem czy bez, jest tak samo szkodliwy i niebezpieczny. Znajduje się w nim bowiem kwas fosforowy (używany jako regulator kwasowości). Zwiększone spożycie fosforu narusza równowagę mineralną, jak również obniża poziom wapnia, co prowadzi do znacznego osłabienia kości i zębów.

Komentarze (22)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 09.03.2015 18:27
Żeby zdrowo schudnąć i w miarę szybko bez efektu jojo warto brać np. acetomale. Raz dziennie po głównym posiłku - i nie ważne co jesz, chudniesz. - 1 kg na tydzień. Polepsza się skóra i ogólnie same plusy.
odpowiedz
eko (Ocena: 5) 15.02.2013 23:41
bardzo proszę sobie obejrzeć krótką animacje na yt o aspartamie i monsanto
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.02.2013 22:14
i tak nie kupuję takich rzeczy, a cola i pepsi light/zero są okropne i gorzkie.
odpowiedz
Ktosik (Ocena: 5) 15.02.2013 20:57
wszystkim którzy tak strasznie boją się aspartamu bądź fenyloalaniny , czy też znikomych ilości kwasu fosforanowego (w porównaniu do nowalijek) zawartych w coli light polecam zajrzeć do pierwszej lepszej książki od biochemii , czy fizjologii.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.02.2013 18:31
Jak zwykle głupoty co nie miara! Przede wszytstkim słodziki, dodaje się je żeby obniżyc kaloryczność, więc dziwne żeby były kaloryczne. A co do kwasy fosforanowego, to już większe jego ilości są w nowalijkach niż w coli. Wszytsko jest dla ludzi, nie ma co się wystrzegać wszystkiego co niezdrowe. Jakby tak chcieć to też trzebaby ogranić oddychanie i wychodzenie z domu i w ogóle już niczego nie jeść. Nie zapominajmy, że nawet szalenie zdrowe witaminy w zbyt dużych ilościch są niezdrowe, podobnie jest z dodatakami do żywności - sa niezdrowę jedynie w dużych ilościch, takich w jakich nie jesteśmy w stanie ich przyjąć wraz z pozywieniem. Smacznego :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo