Toksynami nazywamy szkodliwe związki chemiczne, które przedostają się z zanieczyszczonego środowiska do organizmu, a gdy ulegną nagromadzeniu, zaczynają szkodzić zdrowiu. Zbyt duża ilość toksyn prowadzi m.in. do uczucia zmęczenia i osłabienia, problemów z koncentracją i snem. Pojawia się także brzydki zapach ciała i nieświeży oddech, wzdęcia, łamliwe paznokcie i matowe włosy – w tym tekście piszemy, które toksyny występują w jedzeniu. Na szczęście organizm można z toksyn oczyścić. Oto skuteczne sposoby.
Zanim postanowisz uporządkować swój organizm od środka, należy przeprowadzić oczyszczanie wstępne, którego rolą jest „zmiękczenie” organizmu. Dzięki takiemu zabiegowi toksyny i złogi zostaną poruszone i przesunięte ze swoich miejsc do organów wydalania. „Zmiękczamy” organizm, rozluźniając go, wygrzewając i maksymalnie nawilżając. Można to osiągnąć, np. poprzez wizyty w saunie, łaźni parowej czy biorąc gorące kąpiele. Taki zabieg powinien trwać od 5 do 25 minut, z obowiązkowym chłodnym lub zimnym prysznicem na końcu. Należy wykonać go 2-3 razy, a niekiedy nawet więcej, jeśli organizm jest bardzo zanieczyszczony.
Charakterystyczne dla zanieczyszczonych nerek są worki pod oczami i białe plamki na paznokciach. Może to świadczyć o tym, że w nerkach nagromadził się śluz, z którego powstają kamienie, nerki rozszerzają się od nadmiaru płynów albo przeciwnie, zwężają się od nadmiaru soli, mięsa, ryb, słodyczy, pieczywa, produktów mącznych i rafinowanych.
Zarówno starożytna, jak i współczesna medycyna w walce z kamicą nerkową zaleca obfite picie i ciepłe kąpiele. Bezpośrednio na rozpuszczenie kamieni wpływają substancje z dużą zawartością olejków eterycznych o specyficznym gorzkochłodzącym smaku.
Nerki można oczyścić np. wywarem z korzeni i owoców dzikiej róży. Przygotowanie wywaru: 2 łyżki stołowe pociętych korzeni zalać szklanką wody, gotować 15 minut, ochłodzić. Przecedzić. Pić lekko podgrzane po 1/3 szklanki 3 razy dziennie, w ciągu 1-2 tygodni. Wywar z owoców wykorzystuje się również przy chorobach nerek i pęcherza. W obu wypadkach musi mieć ciemny kolor, co wskazuje na dużą ilość pigmentów roślinnych.
Można również oczyścić nerki z toksyn mieszanką soków z marchwi, selera i pietruszki w proporcji 9:5:2. W ciągu dnia należy 3-4 razy pić – najlepiej przed jedzeniem – pół szklanki mieszanki. Czas trwania kuracji to 1-2 tygodnie. W pierwszym roku co trzy miesiące kurację należy powtarzać, a następnie raz w roku.
Wątroba jest największym gruczołem w organizmie człowieka. Gdy gromadzą się w niej toksyny, skóra ciała i rąk robi się zimna oraz wilgotna, pojawiają się piegi, brodawki i znamiona, a także brązowe plamy przy cebulkach włosów czy zabarwiony na żółto spód języka.
Zagrożeniem dla zdrowia są m.in. kamienie żółciowe; stwierdzono, że ma je co dziesiąty człowiek. Powstawanie kamieni zależy od odżywiania i zaczyna się w wieku 16-20 lat, a w wieku 70 lat ma je co trzecia osoba, przy czym kobiety chorują sześć razy częściej niż mężczyźni. Tłuste i bogate w białko jedzenie powoduje wydzielanie bardziej stężonej żółci, bogatej w gęste substancje (cholesterol, bilirubinę).
Skuteczne będzie miękkie oczyszczanie wątroby sokami warzywnymi. Pierwszy zestaw: marchew (30 dag), świeży ogórek (90 g) i burak (90 g). Drugi zestaw: marchew (27 dag), seler (13 dag), pietruszka (60 g). Soki należy pić codziennie rano, na czczo.
Profilaktycznie w oczyszczaniu wątroby należy zmniejszyć ilość spożywanych posiłków, jedząc więcej gotowanych warzyw, a zimą spożywać więcej kiszonej kapusty, twarogu, zsiadłego mleka i kefiru, nie jeść posiłków podgrzewanych czy z poprzedniego dnia. Należy jeść tylko wtedy, gdy mamy apetyt. Rosyjski profesor Tokin udowodnił, że w niektórych owocach i warzywach zawarte są fitocydy, niszczące bakterie chorobotwórcze. Najwięcej fitocydów jest w cebuli, czosnku i marchwi. Spożywanie tych warzyw sprzyja oczyszczaniu jamy ustnej, żołądka, jelit. Marchew zaś posiada jeszcze tę zaletę, że pozbawiona jest specyficznego zapachu, którym odpychają od siebie cebula i czosnek.
Dla wzmocnienia chorej wątroby niezastąpione są witaminy A, C, K; w normalizowaniu pracy wątroby szczególnie ważne są witaminy z grupy B. Zajrzyj do tego artykułu, aby sprawdzić, gdzie ich szukać.
Sole dobrze rozpuszcza herbata ze skrzypu polnego, arbuz, dynia. Wspaniale rozpuszczają je soki z korzeni pietruszki, chrzanu, liści podbiału pospolitego, podróżnika, rzepy. Dawkowanie: nie więcej niż 100 gramów, 30 minut po jedzeniu. Najbardziej praktycznym sposobem jest wykorzystanie soku z czarnej rzepy. Znakomicie rozpuszcza on minerały w przewodach i woreczku żółciowym, nerkach, pęcherzu, a także w naczyniach krwionośnych.
- Należy wzmocnić w organizmie procesy utleniające.
- Należy regularnie nasycać organizm kwasami.
- Kwasy te powinny być przeznaczone dla wszystkich organów; dla każdego organu odpowiedni kwas.
- W okresie przemiany złogów w sole dieta powinna sprzyjać utlenianiu środowiskawewnętrznego organizmu. Zaleca się jedzenie produktów zakwaszających organizm:mięs, ryb, grzybów, produktów mlecznych.
- Dobrać substancję, która z łatwością przeniknie do wszystkich miejscorganizmu, dostarczając im kwasy do utleniania złogów (przekształcania ich w sole).
- Dobrać bezpieczne roztwory do rozpuszczania soli.
- Dobrze jest zaplanować sobie dietę roślinną.
Jeszcze kilka wskazówek na oczyszczenie organizmu z toksyn tutaj.
Ewa Podsiadły-Natorska
źródło: G.P. Małachow, „Oczyszczanie organizmu i prawidłowe odżywianie”, wyd. Aba, Warszawa 1996
Charakterystycznymi objawami nagromadzenia toksyn w jelicie grubym są alergie, czarny nalot na zębach, zaparcia i/albo wzdęcia, przykry zapach potu i skóry, zmiany skórne itp. Oczyszczanie pozwoli odzyskać czystość jelita i znormalizować pH środowiska, odtworzyć perystaltykę i ścianki jelit, a także odbudować mikroflorę jelita grubego.
Pierwszego dnia wypić 2,5 litra kefiru w sześciu porcjach, razem sucharkami z czarnego pieczywa (nie należy spożywać żadnych posiłków).
Drugiego dnia należy wypić od 1,5 do 2 litrów soku z jabłek w kilku porcjach wraz z sucharkami z czarnego pieczywa; sok powinien być świeżo przygotowany, a jabłka słodkie (nie spożywać żadnych posiłków).
Trzeciego dnia należy jeść tylko sałatki z gotowanych warzyw (marchew, ziemniaki, buraki, kiszone ogórki, kiszona kapusta, cebula, olej roślinny wraz z sucharkami z czarnego pieczywa).
Taką kurację należy stosować dwa razy w miesiącu. Pamiętajmy, że wprowadzenie do menu niezbędnej ilości produktów bogatych w błonnik (owoców, warzyw, ziaren) normalizuje i poprawia pracę jelita grubego, nie wspominając o działaniu przeczyszczającym. Błonnik dobrze absorbuje żółć, która pobudza ścianki jelita grubego, stymulując perystaltykę, co również sprzyja normalnemu wypróżnianiu. Na perystaltykę mocno wpływają figi, śliwki, winogrona i suszone owoce – w jelicie pęcznieją i zwiększają swą objętość. Dobre efekty daje także picie soku z kiszonej kapusty.