Wspomagacze - co, jak, z czym?

Co tak naprawdę pijemy, łykamy, aby się pobudzić, poprawić pamięć, wyostrzyć zmysły? Przewodnik po wspomagaczach.
Wspomagacze - co, jak, z czym?
05.11.2008

Sklepy i apteki pełne są różnego rodzaju napojów oraz środków wspomagających i stymulujących. W gąszczu różnego rodzaju nazw łatwo się pogubić. Przewodnik po tym, co kupić, aby osiągnąć pożądany efekt.

Aminokwasy - przyspieszają biosyntezę białek strukturalnych, zalecane dla wszystkich, którzy trenują, aktywnych fizycznie. Są łatwo przyswajalne przez organizm.

Arginina - L-arginina - izomer z grupy aminokwasów. Zalecany podczas stanów dużego wysiłku i wyczerpania psychicznego oraz fizycznego.

Androstendiol - hormon podobny w działaniu do testosteronu, który jest na liście antydopingowej. Często, w niewielkich proporcjach, jest składnikiem odżywek wspomagających rozrost mięśni i dających przypływ energii. Nie może być spożywany przez wyczynowych sportowców. Informacje o tym, że Androstendiol jest składnikiem odżywki, znajdują się na pudełku.

Beta-karoten – jest składnikiem mieszanek wzmacniających organizm, poprawia wzrok, zwiększa odporność organizmu. Ma też dobry wpływ na skórę.

Efedryna – alkaloid pochodzenia roślinnego. Silnie stymuluje, przyspiesza akcję serca i metabolizm substratów energetycznych, także tych zawartych w tkance tłuszczowej. Zmniejsza łaknienie, przez co jest częstym składnikiem środków odchudzających. Silnie oddziałuje na serce, u osób mających problemy z ciśnieniem jest niewskazana.

Glinko Biloba - wyciąg alkoholowy albo tabletki z miłorzębu japońskiego. Działają na poprawę ukrwienia naczyń obwodowych mózgu, tym samym poprawiają pamięć i koncentrację.

Karnityna, L-Karnityna - odżywka, pochodna aminokwasu. Przyspiesza transport tłuszczów i stymuluje do ich wykorzystywania przy uzyskiwaniu energii. Ma działanie odchudzające, jednak efekty daje tylko w przypadku zwiększenia aktywności fizycznej.

Koenzym Q-10 - wzmacnia mięsień sercowy przez poprawę metabolizmu wysiłkowego. Ma też działanie antyoksydacyjne, antymiażdżycowe.

Kofeina - alkaloid działający stymulująco na układ nerwowy i krążenia. W postaci naturalnej zawarta jest w kawie i guaranie. Jest składnikiem większości napojów typu Tiger czy RedBull. Działają one na zasadzie stymulacji do wytwarzania energii zmagazynowanej w wątrobie i tkance tłuszczowej. Zmniejszają poczucie zmęczenia, dając chwilowe uczucie "kopa".

Rutisol, rutyna, rutinoscorbin - wszystkie pochodne flawonoidów, działają wzmacniająco i uszczelniają naczynia włosowate.

Tokoferol - inaczej witamina E, opóźnia starzenie się skóry, jest częstym składnikiem preparatów pielęgnacyjnych.

Żeń-szeń - korzeń rośliny mający działanie wzmacniające, a według niepotwierdzonych informacji, ma też działanie odnawiające u starszych osób.

(Na podstawie „Sportowy styl" - „20 najpopularniejszych wspomagaczy")

Polecane wideo

Komentarze (11)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 08.11.2008 15:56
heh po tussim ma się duuuzo siły :D nie wpsominajac o acodinie to sie ma jazde...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.11.2008 21:13
tussipecty moj kumpel przed dichem bierze az 30 od razu. kiedys upadl na srodku parkietu i dostal drgawek:P ale i tak to bierze... uzaleznil sie, po tym podobno ma wiecej energii...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.11.2008 19:36
Ale tussipect też jest na receptę od niedawna :P
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.11.2008 17:44
e tam, efedryny nie da się ćpać, bo za szybko rośnie tolerancja ;P więc no napraaawdę bardzo niebezpieczna ;P trzeba być debilem by świadomie ciągle zwiększać dawkę i się uzależnić na własne życzenie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.11.2008 17:43
e tam, efedryny nie da się ćpać, bo za szybko rośnie tolerancja ;P więc no napraaawdę bardzo niebezpieczna ;P trzeba być debilem by świadomie ciągle zwiększać dawkę i się uzależnić na własne życzenie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie