Jedzenie to produkt, na którym łatwo zarobić. Dla jego producentów liczy się przede wszystkim zysk, a więc ograniczanie kosztów i wysoka sprzedaż. Z tego względu niektóre artykuły spożywcze są zaprojektowane tak, by zadowalały nasz mózg lub nawet uzależniały go, nie zapewniając samemu organizmowi niczego poza pustymi kaloriami.
O których produktach mowa?
Chleb – zawiera węglowodany, które mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i wywołują w nas euforię. Eksperci porównują ten efekt do działania kokainy. Poza tym nadmiar węglowodanów ulega zamianie w tłuszcz, co może powodować nadwagę i otyłość.
Kofeina – pobudza i daje zastrzyk energii na kilka godzin. Jest składnikiem wielu produktów, np. kawy, coli i napojów energetycznych. Te ostatnie mogą zawierać substancję zastępczą – guaranę, której systematyczne spożywanie, oprócz krótkotrwałej stymulacji sprawności, prowadzi do bezsenności, stanów lękowych czy depresji.
Cukier – dodaje się go niemal do wszystkich produktów spożywczych, w tym głównie do słodyczy. O ile glukoza podlega metabolizmowi w każdej komórce naszego ciała, o tyle cukier jest przetwarzany głównie w wątrobie, przez co jest ona zbyt obciążona. Ponieważ większość kalorii zostaje spalona właśnie w wątrobie, organizm nie dostaje odpowiedniego sygnału, że został nakarmiony. W ten sposób nasz mózg domaga się kolejnej dawki pokarmu.
Czekolada – jej główne komponenty to teobromina, fenyloetyloamina, anandamid oraz tryptofan, które wywołują w mózgu uczucie przyjemności. Zawiera również magnez, który wzmacnia generowanie przez nasz organizm endorfin – hormonów szczęścia. Nic zatem dziwnego, że tak chętnie sięgamy po kolejne kostki czekolady.
Ser żółty - zawiera kazeinę, która rozpada się podczas trawienia, produkując casomorphin, substancję podobną w działaniu do morfiny.
Chipsy – składają się z tłuszczy, które pobudzają wydzielanie endokanabinoidów. Są to substancje, produkowane w naszych jelitach, które można porównać do psychoaktywnych składników marihuany.
Fast food – zawierają gigantyczną ilość tłuszczu, który pobudza wydzielanie w mózgu opioidów - chemicznych substancji odpowiedzialnych za odczuwanie przyjemności. Poza tym fast food powoduje wzrost, a następnie spadek poziomu cukru we krwi, co wytwarza naturalną chęć na następną przekąskę.
Zanim więc następnym razem sięgniesz po któryś z tych produktów, pamiętaj, że zamiast zaspokoić twój apetyt, tylko go pobudzi.
Michalina Żebrowska
Zobacz także:
Dlaczego warto pić zieloną herbatę?
Jest jednym z najstarszych napojów świata. Wielu uważa ją za prawdziwy eliksir zdrowia!
Każda z nas jest na DIECIE średnio przez… 17 lat! CHUDNIEMY & TYJEMY na zmianę...
Wszystko wskazuje na to, że bardziej liczy się dla nas ładny wygląd niż zdrowie.