Jedzenie, które uzależnia

Nasz mózg reaguje na te posiłki tak samo, jak na tytoń i narkotyki. I wciąż prosi o więcej!
Jedzenie, które uzależnia
28.09.2012

Jedzenie to produkt, na którym łatwo zarobić. Dla jego producentów liczy się przede wszystkim zysk, a więc ograniczanie kosztów i wysoka sprzedaż. Z tego względu niektóre artykuły spożywcze są zaprojektowane tak, by zadowalały nasz mózg lub nawet uzależniały go, nie zapewniając samemu organizmowi niczego poza pustymi kaloriami.

O których produktach mowa?

jedzenie uzależnienie

Chleb – zawiera węglowodany, które mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i wywołują w nas euforię. Eksperci porównują ten efekt do działania kokainy. Poza tym nadmiar węglowodanów ulega zamianie w tłuszcz, co może powodować nadwagę i otyłość.

Kofeina – pobudza i daje zastrzyk energii na kilka godzin. Jest składnikiem wielu produktów, np. kawy, coli i napojów energetycznych. Te ostatnie mogą zawierać substancję zastępczą – guaranę, której systematyczne spożywanie, oprócz krótkotrwałej stymulacji sprawności, prowadzi do bezsenności, stanów lękowych czy depresji.

Cukier – dodaje się go niemal do wszystkich produktów spożywczych, w tym głównie do słodyczy. O ile glukoza podlega metabolizmowi w każdej komórce naszego ciała, o tyle cukier jest przetwarzany głównie w wątrobie, przez co jest ona zbyt obciążona. Ponieważ większość kalorii zostaje spalona właśnie w wątrobie, organizm nie dostaje odpowiedniego sygnału, że został nakarmiony. W ten sposób nasz mózg domaga się kolejnej dawki pokarmu.

Czekolada – jej główne komponenty to teobromina, fenyloetyloamina, anandamid oraz tryptofan, które wywołują w mózgu uczucie przyjemności. Zawiera również magnez, który wzmacnia generowanie przez nasz organizm endorfin – hormonów szczęścia. Nic zatem dziwnego, że tak chętnie sięgamy po kolejne kostki czekolady.

jedzenie uzależnienie

Ser żółty - zawiera kazeinę, która rozpada się podczas trawienia, produkując casomorphin, substancję podobną w działaniu do morfiny.

Chipsy – składają się z tłuszczy, które pobudzają wydzielanie endokanabinoidów. Są to substancje, produkowane w naszych jelitach, które można porównać do psychoaktywnych składników marihuany.

Fast food – zawierają gigantyczną ilość tłuszczu, który pobudza wydzielanie w mózgu opioidów - chemicznych substancji odpowiedzialnych za odczuwanie przyjemności. Poza tym fast food powoduje wzrost, a następnie spadek poziomu cukru we krwi, co wytwarza naturalną chęć na następną przekąskę.

Zanim więc następnym razem sięgniesz po któryś z tych produktów, pamiętaj, że zamiast zaspokoić twój apetyt, tylko go pobudzi.

Michalina Żebrowska

Zobacz także:

Dlaczego warto pić zieloną herbatę?

Jest jednym z najstarszych napojów świata. Wielu uważa ją za prawdziwy eliksir zdrowia!

Każda z nas jest na DIECIE średnio przez… 17 lat! CHUDNIEMY & TYJEMY na zmianę...

Wszystko wskazuje na to, że bardziej liczy się dla nas ładny wygląd niż zdrowie.

Komentarze (58)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 20.10.2012 13:24
bvj1yv xoepjfipwhkt
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.10.2012 12:59
Four score and seven mnitues ago, I read a sweet article. Lol thanks
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.10.2012 21:08
Kurcze, krołdsorsink niby, i nadal nie wiedzą. ;-)(a netguru Ci może nic nie mf3wić, bo mf3j TP też stał obok nich jak mf3wiłem;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.10.2012 21:39
Papież kiedy umarł miał 85 lat - 8+5=13 Godzina śmierci: 21:37 - 2+1+3+7=13 Data śmierci: 02.04.2005 - 0+2+0+4+2+0+0+5=13 Postrzelony 13 Maja 9301 dni pontyfikatu - 9+3+0+1=13 Zmarł w 13 tygodniu roku. JAN PAWEŁ DRUGI - 13 liter czy to zbieg okoliczności ? prześlij to dalej niech inni myślą... Sorry, ale musi się spełnić. ... Pomysł sobie życzenie a zobaczysz co sie stanie... Zacznij myśleć o czymś czego naprawdę pragniesz, To funkcjonuje. Osoba, która mi wysłała ta wiadomość powiedziała, ze jej życzenie spełniło sie w 2 dni po odczytaniu tej wiadomości. Wypowiedz życzenie jak skończy sie odliczanie: 10... 09... 08... 07... 06... 05... 04... 03... 02... 01... *Wypowiedz życzenie* Wklej te wiadomość w ciągu 10 minut do 10 komentarzy Jeśli tego nie zrobisz stanie się przeciwność Twojego życzenia+
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.09.2012 14:55
heb wywoluje we mnie euforię!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo