Żywieniowy przełom: Sól jednak jest zdrowa?

Pora obalić kolejny dietetyczny mit. Co jest gorsze - nadmiar soli czy jej niedobór? Co szybciej zabija?
Żywieniowy przełom: Sól jednak jest zdrowa?
08.06.2012

Jeszcze do niedawna sól była wrogiem publicznym numer jeden. Lekarze przekonywali nas, że prowadzi do nadciśnienia i zatrzymuje wodę w organizmie, a producenci żywności zapewniali, że ich towary, zawierają jedynie minimalne ilości tego składnika.

Odzwyczajając się powoli od używania soli, zapomnieliśmy o jednym. Tak naprawdę, szkodliwe działanie chlorku sodu nie zostało jak dotychczas poparte żadnymi szczegółowymi badaniami. Wiadomo jedynie, że powinny ograniczyć jej stosowanie osoby cierpiące na choroby układu krążenia.

Czyżby więc pozostali mogli dosalać swoje potrawy do woli? Niekoniecznie, pamiętajmy, że wszystko w nadmiarze jest szkodliwe. Jednak drastyczne ograniczanie słonej przyprawy również  nie jest wskazane.

Jak podaje Sfora.pl, niedobór soli w organizmie sprawia, że nasze nerki produkują więcej substancji zwanej reniną. Jej nadmiar w organizmie prowadzi zaś do chorób serca i przedwczesnej śmierci.

I w co tu w końcu wierzyć?

Michalina Żebrowska

Zobacz także:

Mango na cenzurowanym: Niby owoc, ale tuczy jak słodycze. Co takiego w nim jest?

Dietetycy bija na alarm!

Lody – chemia dla odważnych

Wśród słodkich deserów nie ma chyba większej trucizny.

Polecane wideo

Komentarze (12)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 09.06.2012 00:14
5g NaCl tyle MUSIMY spożywać z dietą, ale nie trzeba dosalać potraw, ponieważ Na naturalnie występuje w produktach i zapewnia zapotrzebowanie w ciągu dnia. Zabrania się dosalania potraw w profilaktyce i leczeniu obrzęków, nadciśnienia, bo sól jako "przyprawa" nie jest potrzebny, a może szkodzić. Jedyne co dobrze, jeśli jest jodowana. Poza tym są jeszcze sole potasowe, które nie można stosować w zamian soli sodowe - gdy ktoś naprawdę nie lubi naturalnego smaku żywności. Pozdrawiam - przyszły dietetyk
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.06.2012 16:10
Ale kiedyś dietetyk mówił w Pytaniu na Śniadanie, że powinniśmy dziennie używać pół łyżeczki soli, czy jakoś tak i wtedy to wystarczy i to jest dzienne zapotrzebowanie. Ale jeśli ktoś wali do wszystkiego soli to przewyższa to zapotrzebowanie kilkunastokrotnie i wtedy jest problem.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.06.2012 15:04
ja znowu nie cierpię soli, w ogóle jej nie używam do niczego nie dodaje soli, ja nawet ziemniaków czy frytek nie solę,jak coś jest słone to mi zwyczajnie nie smakuje, ale za to kocham chilli, które dodaje do niemal każdej potrawy.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.06.2012 13:47
od kiedy odstawiłam słone przekąski (m.in czipsy) i odżywiam się w miarę zdrowo zauważyłam, że bardzo dużo sole (osoby, które jedzą ze mną prawie zawsze mówią, że przesoliłam), jeśli czegoś nie posolę po prostu mi nie smakuje ;/ nie wiem jak ją odstawić, macie sposoby?
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 08.06.2012 12:41
proponuje nie zmieniać nic w swoim żywieniu i stosowaniu soli! tylko żeby zupa nie była za słona :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie