Jedzenie dobre na sen

Nie każda z nas ma to szczęście, że zasypia natychmiast i śpi smacznie do samego ranka.
Jedzenie dobre na sen
15.05.2012

Na bezsenność częściej cierpią kobiety. Jeśli chodzi o wiek, jest to dolegliwość, która spotyka zarówno młode, jak i dojrzałe osoby. Badania TNS OBOP mówią, że na kłopoty ze snem skarży się 43 proc. Polek i 29 proc. Polaków. Co piąta z nas cierpi na bezsenność codziennie lub prawie codziennie. Takie dane mogą zaskakiwać – zwłaszcza że badania dotyczące zaburzeń snu potwierdzają, iż organizm osób cierpiących na bezsenność wydziela większą ilość hormonów stresu. Bezsenność wpływa również na osłabienie układu odpornościowego, co z kolei powoduje zwiększone ryzyko zachorowań. Najwyższa pora zadbać zatem o zdrowy i sen.

Najprostszą rzeczą, jaką możesz dla siebie zrobić, jest zmodyfikowanie nawyków żywieniowych. To naturalna alternatywa dla środków nasennych. Eliminując z diety produkty, które cię pobudzają, i sięgając po te, które korzystnie wpływają na sen, będziesz rano wstawała wypoczęta.

Banan

Jakie produkty korzystnie wpłyną na twój sen? Oto najlepsze z nich:

Banany

Specjaliści nazywają je naturalnym usypiaczem. A to dlatego, że zawierają melatoninę i L-tryptofan, które ułatwiają zasypianie. „Melatonina to hormon, który wysyła sygnał do mózgu, że czas na odpoczynek” – wyjaśnia Esther B. Horn. Pamiętaj również o tym, że banany zawierają magnez, który działają odprężająco na organizm, pozwala zapomnieć o stresach i psychicznym napięciu.

Mleko

Niewykluczone, że gdy byłaś małą dziewczynką, twoja mama lub babcia dawały ci przed snem kubek ciepłego mleka do wypicia. Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się dlaczego? Również mleko jest bogatym źródłem L-tryptofanu, którego brak odpowiada za problemy ze snem. Niestety, jeśli cierpisz na nietolerancję laktozy, ten sposób odpada.

Indyk

On również zawiera solidną porcję L-tryptofanu, który jest metabolicznym prekursorem serotoniny: właśnie z niego produkowany jest słynny „hormon szczęścia”. Serotonina pozwoli ci się zrelaksować i spokojnie zasnąć. W indyku znajduje się również melatonina. Esther B. Horn ostrzega jednak: nie próbuj łączyć mleka z indykiem, ponieważ może być to zbyt duże obciążenie dla twojego organizmu.

Banan

Od czego trzymać się z daleka?

Jeśli traktujesz kawałek czekoladki czy podwójną kawę jako nagrodę za ciężki dzień pracy, nic dziwnego, że nie śpisz potem najlepiej. „Produkty zawierające kofeinę i cukier mogą zniszczyć naturalny biorytm twojego organizmu. Sprawdzą się, jeśli planujesz zarwać noc, ale w większości przypadków nie pozwolą ci solidnie przespać nocy” – tłumaczy Esther B. Horn, amerykańska dietetyczka i specjalistka ds. zdrowego żywienia, założycielka serwisu internetowego poświęconego racjonalnemu odżywianiu. Czas, jakiego potrzebuje organizm, aby pozbyć się kofeiny – jak tłumaczy Esther B. Horn – u każdego jest inny. Niektórzy potrzebują 24 godzin, dlatego mogą pozwolić sobie góra na jedną filiżankę kawy czy mocnej herbaty nad ranem. Inni natomiast zafundują sobie espresso po obiedzie, a pod wieczór i tak zasną bez problemu.

Zła dieta rujnuje sen

Do wniosku, że mało wartościowa dieta może prowadzić do nadwagi i problemów zdrowotnych, doszła dr Mindy Engle-Friedman z City University w Nowym Jorku. Specjalistka przeprowadziła badania w grupie dziewięciu studentek i dwunastu studentów, których poproszono o wypełnienie ankiet na temat stosowanej przez nich diety oraz nawyków związanych z jedzeniem. Badanych obserwowano przez tydzień. Analizy wykazały, że osoby, które miały objawy bezsenności – m.in. problemy z przespaniem całej nocy, kłopoty z zasypianiem czy z budzeniem się, częściej jadały posiłki w restauracjach i barach szybciej obsługi niż osoby, u których nie zaobserwowano problemów ze snem. Zdaniem dr Mindy Engle-Friedman, tzw. śmieciowe jedzenie jest mniej wartościowe od posiłków, które przygotowujemy samodzielnie. Z czasem takie odżywianie może prowadzić do nadwagi i towarzyszących jej problemów zdrowotnych, w tym ze zdrowym snem.

Banan

Puree ziemniaczane

Tak, zdajemy sobie sprawę, że ziemniaki przed snem to zabójstwo dla sylwetki. Mają jednak niski indeks glikemiczny (IG to lista produktów uszeregowanych ze względu na poziom glukozy we krwi po ich spożyciu). Ziemniaki nie tylko nie wpłyną na podwyższenie cukru we krwi, ale również wyeliminują kwasy blokujące L-tryptofan. Najlepsze będzie puree, np. z dodatkiem niskotłuszczowego mleka.

Płatki owsiane

Miska pełna płatków owsianych to porządna porcja melatoniny przed snem. Płatki powinnaś połączyć z ciepłym mlekiem, żeby jeszcze lepiej przygotować swój organizm na nadejście nocy. Taki posiłek rozgrzeje twój żołądek i sprawi, że gdy już się położysz, kiszki nie będą grały ci marsza.

Zgodnie z zaleceniami lekarzy specjalistów, aby zachować dobre zdrowie i sprawność umysłową oraz fizyczną, osoby dorosłe powinny przesypiać w nocy od siedmiu do ośmiu godzin.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

Co zrobić, gdy nie możesz zasnąć?

Ekstrarady na spokojny sen.

Czy możesz wpływać na sny?

Zacznij kontrolować swoje sny.

Komentarze (22)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 06.06.2012 15:17
ja wole maliskę :) jest na naturala.pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.05.2012 20:49
znam jeden niezawodny sposób na sen: spróbujcie pracować i studiować jednocześnie to gwarantuję, że na bezsenność narzekać nie będziecie;)
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 15.05.2012 19:01
A ja nie zasnę jeśli jestem chociażby minimalnie najedzona! Muszę być głodna bo inaczej zarwana noc. Nawet mała ilość jedzenia sprawia że potem się ciągle budzę.
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 15.05.2012 18:13
[17:56:19] karolgesina: [17:02] Dominik Skalski:
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.05.2012 16:39
Ziemniaki mają niski indeks glikemiczny? Od kiedy?? IG ziemniaków - 90, dla porównania IG lodów z pełnego mleka - 65, czekolady mlecznej - 49.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo