Co kryje się w CHLEBIE? (Oj, zdziwisz się!)

Zobacz, jak oszukują nas producenci pieczywa.
Co kryje się w CHLEBIE? (Oj, zdziwisz się!)
10.02.2012

Jeszcze do niedawna osoby wyjeżdżające za granicę narzekały na to, że brakuje im dobrego, polskiego pieczywa. Niestety, obecnie również i u nas coraz trudniej jest dostać smakowity, pełnowartościowy chleb.

To, co możemy obecnie znaleźć na półkach z pieczywem to zwykłe zakalcowate gnioty, razowe podróby i nadmuchana wata – zauważa Katarzyna Bosacka autorka książki „Czy wiesz, co jesz?” Chrupiąca skórka i złocisty kolor to tylko pozory. Tak naprawdę kupujemy w sklepach wyroby chlebopodobne, produkty pełne sztucznych polepszaczy i substancji spulchniających.

Aż trudno uwierzyć w te wszystkie oszustwa. Czasem dopiero pewne wydarzenia są w stanie otworzyć nam oczy na tak istotne kwestie. Przekonała się o tym jedna z naszych Czytelniczek:

- Nigdy nie myślałam, że chleb, który kupuję codziennie w osiedlowym sklepie jest tak naszpikowany chemią. Uświadomił mi to dopiero mój kuzyn, który jest przedstawicielem handlowym firmy rozwożącej po piekarniach gotowe mieszanki. Darek zawsze ma przy sobie piękny, kolorowy katalog ze zdjęciami najróżniejszych rodzajów pieczywa...

chleb tostowy

Czosnkowe bułeczki, razowy chlebek z żurawiną? - proszę bardzo, wystarczy odpowiedni proszek zalać wodą, dobrze wymieszać i gotowe! Podobnie jest zresztą z ciastami kupowanymi w sklepach. Z lupą trzeba szukać tam jakichś naturalnych produktów takich, jak mąka czy jajka – opowiada zbulwersowana Kamila

Dzisiejsi producenci żywności nie bawią się już w wytwarzanie pieczywa tradycyjnymi metodami. Aby obniżyć koszty, sięgają po gotowe mieszanki. Dzięki dodaniu substancji utleniających, emulgatorów i preparatów enzymatycznych, robią chleb przy znacznie mniejszym zużyciu mąki – zauważa Fakt.pl.

Co najgorsze jednak, my konsumenci często jesteśmy tego zupełnie nieświadomi. W Polsce nie ma bowiem obowiązku podawania do powszechnej wiadomości składu pieczywa.

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

SŁODYCZE mogą być droższe niż papierosy! Wysokie podatki na łakocie mają ODCHUDZIĆ SPOŁECZEŃSTWO

Słodkie przekąski staną się bardzo drogim rarytasem.

MASZ SESJĘ? Pij mleko, będziesz mądra (Zobacz wyniki ciekawego eksperymentu)

Jeśli podczas nauki będziesz piła mleko oraz jadła dużo nabiału, szybciej zobaczysz efekty swojej pracy. Jak to możliwe?

Polecane wideo

Komentarze (33)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 10.12.2013 10:18
ktos kto porownuje chleb do g....na sam jest gownem.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.02.2012 17:46
bzdury! kolejny artykuł bez fachowego obeznania się w temacie! rozpowszechnianie stereotypów i utartych - błędnych informacji wśród mało świadomego społeczeństwa na temat środków spożywczych i tzw poleszaczach (dodatkowych substancji dopuszczonych do żywnosci). Co jest w mieszankach do pieczywa? zazwyczaj w większosci jest to mąka, a te poleszacze wasze wcale tak bardzo nie obniżają ceny produkcji, gdyż nie są to tanie składniki. Przez generalizowanie i straszenie niedługo nikt nie bedzie jadł pieczywa
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.02.2012 13:29
To po co jjeta ten chlep?!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.02.2012 11:57
Ta wy najwięcej wiecie co jest w takim chlebie papilocie! Moi rodzice mają piejarnie i zeroo polepszaczy, nie dodają nic z takich rzeczy! a chlebek idze :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.02.2012 11:00
Proszę moderatorów o nie usuwanie moich komentarzy. Nie są wulgarne i nie łamie regulaminu. Chyba mam prawo napisać, że Pani Alicja pisze bzdury jeśli jest to zgodne z prawda? Wywiązała się ciekawa dyskusja, a posty wyżej potwierdzają, że mam racje. Nie róbmy złej reklamy polskiemu chlebowi. To powinno być dobro narodowe. Oczywiście to co znajduje sie w dużych supermarketach o inna bajka, ale cóż jak ktoś kupuje chleb za 1,5 zl to niech sie nie dziwi, że jest w nim dużo chemii.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie