Wojna na kalorie: cukier kontra słodzik!

Czy stosowanie słodzika zamiast cukru jest dbaniem o linię kosztem zdrowia?
Wojna na kalorie: cukier kontra słodzik!
10.06.2008

Zarówno używanie słodzika jak i cukru ma swoje wady oraz zalety. Trzeba przyznać, że w obu przypadkach wad jest zdecydowanie więcej. Co jednak zrobić, gdy gorzka herbata czy kawa nie przechodzi nam przez gardło, a nasze uwielbienie do tych napojów jest silniejsze niż zdrowy rozsądek?

Cukier w krótkim czasie daje sporo energii, ale jedna jego łyżeczka ma aż 40 kalorii! To przecież tyle, co 20 Tic Taców. Z drugiej strony stworzyła go Matka Natura, a nie szalony naukowiec w laboratorium.

Słodzik jest jednak zbawieniem dla osób chorych na cukrzycę. Aspartam (czyli E- 951... jak my kochamy te skróty!), który jest głównym składnikiem słodzika, nie podwyższa poziomu cukru i insuliny we krwi. Tabletka ma mniej kalorii niż połowa jednego Tic Taca, a przy tym jest słodsza niż cukier i nie szkodzi zębom. Trzeba jednak uważać. Kobiety w ciąży, szprycujące się aspartamem, mogą uszkodzić płód. Podobnie młode mamy, chcące uchronić dzieci przed nadwagą i wrzucające im do herbatki, zamiast łyżeczki cukru, tabletkę słodzika, źle wpływają na układ nerwowy swoich pociech.

Dobra rada: Jeśli już musisz używać cukru, wybierz ten brązowy (trzcinowy). Nieźle podkreśla smak kawy. Całkiem dobry i lekko karmelowy jest Bionica, którego pół kilograma kosztuje około 9 złotych.

Najlepszym rozwiązaniem tej spornej kwestii będzie chyba pokochanie herbaty bez cukru :-). Gdy tylko najdzie cię ochota na przesłodką herbatkę, zastąp cukier miodem albo… wyobraź sobie, jak twoje piękne ząbki zaczynają przegrywać z próchnicą, a twoja szczupła talia rozrasta się do gigantycznych rozmiarów. Teraz, gdy ekspozycja ciała na plaży jest już tak bliska, szkoda by było zaprzepaścić swoją szansę na blask w słońcu i tytuł Miss Turnusu :-).

Polecamy: Herbata Lipton o smaku owoców leśnych, w unikalnych torebkach piramidkach - cena: 6,75 zł; Herbata Vitax Exclusive jabłko + mięta - cena: 5,70 zł.

Polecane wideo

Komentarze (40)

Ocena: 4.9 / 5
7 lat. Trzeba pisać rzetelnie lub wcale (Ocena: 1) 20.08.2015 18:31
Łał.. Ale nudny artykuł co nie daje ani grama przydatnych informacji... Z badań które robiono na szczurach i z których wyszło, że słodzik jest szkodliwy wyszło również... że szczury szprycowane słodzikiem żyły dłużej... Każde badanie jest przez kogoś finansowane i ten ktoś stara się potwierdzić swoją tezę, nawet jak wymaga to pominięcia faktów...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.01.2012 20:41
Dobra niby słodzik nie zdrowy bo aspartam ALE Cole pijecie i to light lub 0% no bo kalorii mniej.No dajcie spokój ile ma ta mała tabletka tej chemii.A całe opakowanie to chyba na 3mc wystarcza jak nie dłużej.Ja zaczęłam używać słodzika a co tam Moja mama i Babcia już ze 30 lat na tym jadom bo cukrzyce mają i jakoś żyją.Wątroba nie tylko od tego siada.To Imprezy i alkohol po latach niektórym wychodzą złe nawyki żywieniowe i zmodyfikowane niezdrowe jedzenie. Oczywiście brak cieżkiej pracy bo my teraz jesteśmy po 8h zmęczenia a baby i chłopy kiedyś w polu od świtu do nocy robili i dzieci też.To se można było pozwolić na szyneczkę.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.07.2009 18:25
Ja też od pewnego czasu piję herbatę z jedną łyżeczką miodu bo też nie można przesadzić...:D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.03.2009 18:04
[email protected] piję [email protected]ę z miodem jest o niebo [email protected] niż z [email protected]!!! Alutka_xd
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.12.2008 15:24
Ja zawsze piję herbatę bez cukru
odpowiedz

Polecane dla Ciebie