Co jest w napojach gazowanych? Sekrety składu coli, lemoniady i oranżady

Czy mama miała rację?
Co jest w napojach gazowanych? Sekrety składu coli, lemoniady i oranżady
16.11.2011

Od najmłodszych latach nauczyciele i rodzice wpajają dzieciom, że coca cola jest niezdrowa, lemoniada tuczy, a oranżada psuje zęby. Nam wydaje się to niemożliwe, więc bagatelizujemy dobre rady i wciąż sięgamy po uzależniające, słodkie napoje, które dostarczają głównie kalorii (zbędnych!) i chemikaliów (nieobojętnych dla zdrowia!). Co tak właściwie jest w środku? Rozłóżmy gazowane napoje na części pierwsze.

Napoje typu cola (40 kcal/100 g): woda, cukier bądź aspartam w wersji light, kofeina (pozyskiwana z orzeszków coli), karmel amoniakalnosiarczynowy E 150 d (barwnik), kwas fosforowy lub syntetyczny kwas cytrynowy (regulator kwasowości), aromaty.

Napoje gazowane typu lemoniada (50 kcal/100g): woda, cukier, regulatory kwasowości: kwas cytrynowy, cytrynian sodu, aromaty.

Napoje owocowe niegazowane (40-55 kcal/100g): woda, cukier, około 20% wsadu owocowego, barwniki, kwas cytrynowy, aromaty.

W przypadku napojów typu cola kluczowymi składnikami są wyciągi z liści Coki oraz orzeszków Coli, które dostarczają substancji aktywnych takich jak kofeina i kokaina. Pierwotnie w coca-coli można było znaleźć do 9 mg kokainy. Zmieniło się to wraz z rozpoczęciem wykorzystywania liści koki pozbawionych kokainy.

Pierwotny skład napoju miał pobudzać organizm, ponieważ powstał jako lekarstwo na choroby nerwowe, bóle głowy. Również obecnie, mimo że zawartość kokainy jest zminimalizowana, dzięki obecności kofeiny napój ten ma działanie pobudzające. Dlatego też nie powinien być podawany dzieciom (podobnie jak kawa). Powszechnie stosujemy go jednak jako napój orzeźwiający zapominając o jego działaniu na ustrój.

Kwas fosforowy również nie służy naszemu organizmowi. Tworzy on związki z wapniem, a co za tym idzie szkodzi zębom i przyczynia się do utraty wapnia z kości. Wystarczy uświadomić sobie, iż obok napojów na bazie orzeszków Coli jest wykorzystywany jako płyn do lutowania i odkamieniacz, aby podchodzić do niego z rezerwą.

coca cola

Cukier i karmel obecne w napojach zwiększają jego kaloryczność. Kiedy zastąpimy go słodzikami, pozostaje nam woda wysycona dwutlenkiem węgla, kwasem fosforowym lub cytrynowym, barwnikami i aromatami. W przypadku napojów owocowych możemy liczyć na pewną wartość odżywczą dzięki wsadowi owocowemu. Nadal jednak jest to słodki napój obfitujący w większej mierze w kalorie niż składniki odżywcze.

Aromaty i barwniki syntetyczne oraz identyczne z naturalnymi niekiedy pewną wartość odżywczą zawierają, gdyż są pozyskiwane z roślin bądź zwierząt. Można wśród nich wyróżnić karoten (E160a), antocyjany (E163), betaninę (E162), chlorofil (E140), ryboflawinę (E101), kurkuminę (E100) oraz aromaty: bergamotowy, eukaliptusowy i jałowcowy.

Substancje identyczne z naturalnymi powstają w wyniku syntezy w laboratorium, pod względem chemicznym są jednak identyczne jak związki naturalne. Produkty syntetyczne to zróżnicowane pod względem chemicznym substancje pozyskane na drodze syntezy bez naturalnych odpowiedników. W przypadku barwników ich zaletą jest niska cena produkcji, duża moc barwienia i trwałość.  Nie wnoszą jednak żadnej wartości, ich celem jest jedynie uatrakcyjnienie produktu. Niestety niektóre, takie jak tartazyna(E102) czy żółcień pomarańczowa FCF (E110), działają szkodliwie na ustrój.

Jeśli więc zależy nam na właściwościach pobudzających coli wybierzmy raczej słabą kawę, jeśli chcemy się ochłodzić, mrożoną herbatę, a jeżeli mamy chęć na sok owocowy wybierzmy ten 100% bądź przygotujmy go samodzielnie.

Więcej porad dietetycznych znajdziesz w dziale diety.

Polecane wideo

Komentarze (23)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 17.11.2011 18:25
Każdy ma prawo do jakiegoś uzależnienia, ja jestem uzależniona od coli zero ;p
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.11.2011 00:07
Po pierwsze: kwas fosforowy szkodzi zębom tylko w minimalnym stopniu i przy trzymaniu Coli w buzi przez 6 miesięcy non stop. W dodatku wpływa tylko na szkliwo które staję się wytrawione, matowe i chropowate. Po drugie powoduje wapnienie kości przy piciu 5 litrów dziennie przez 35 lat życia. hmmm dalej myślicie że Cola zabija? :) jestem stomatologiem więc wiem. ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.11.2011 22:42
haha receptura coli jest wielka tajemnica a papilot wie najlepiej ;p
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 16.11.2011 20:33
z chęcią bym zrezygnowała z tych syfiatych napojów żeby nie niszczyć zębów i żołądka, ale mało ważę, chcę przytyć a boję się że po odstawieniu ich jeszcze bardziej schudnę... :(
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.11.2011 19:55
skinnyskinnybitch.blogspot.com
odpowiedz

Polecane dla Ciebie