Czy witaminy można przedawkować?

Przyjmowanie niektórych witamin może być szkodliwe dla organizmu, ze względu na odkładające się toksyny. Sprawdź, których!
Czy witaminy można przedawkować?
13.10.2011

Na każdym kroku jesteśmy zapewniani, że witaminy i suplementy diety w pigułkach doskonale wpływają na nasze zdrowie i pomagają chronić organizm przed chorobami. Okazuje się jednak, że przyjmowanie witamin w pastylkach zamiast pomagać, zwyczajnie nam szkodzi.

- Wiele osób traktuje suplementy diety na zasadzie: „Im więcej, tym lepiej”. Ludzie biorą witaminy bez wyraźnej potrzeby, na wszelki wypadek, bo myślą, że niczym to nie grozi. To ogromny błąd – ostrzega Helen Bond z Brytyjskiego Stowarzyszenia Dietetyków.

Zdaniem lekarzy najbardziej szkodliwe dla naszego zdrowia jest przyjmowanie kwasu foliowego, witaminy B6, magnezu, cynku, żelaza i multiwitaminy. Ich przedawkowanie powoduje, że w organizmie odkładają się trujące toksyny, a w rezultacie ryzyko śmierci wzrasta nawet o 16 proc.

Dietetycy uspokajają jednak, że destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie mają jedynie sztuczne preparaty. Witaminy zawarte w warzywach i owocach są dla nas zupełnie nieszkodliwe, dlatego w żadnym wypadku nie powinniśmy od nich stronić.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Emocjonalne objadanie się - rozpoznaj u siebie i pokonaj (kompendium wiedzy)

Jak odróżnić głód emocjonalny od zwykłego głodu?

Warzywny sposób na zdrowie: Triki, dzięki którym schudniesz i wypiękniejesz!

To działa!

 

Polecane wideo

Komentarze (13)
Ocena: 5 / 5
Hania (Ocena: 5) 18.01.2018 09:16
Przede wszystkim biorąc witaminy trzeba stosować je zgodnie z instrukcją na ulotce, wtedy nic nam nie grozi. Ja regularnie biorę suplement diety Acerola z dziką różą i witaminą C, która zapewnia prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych, kości, chrząstki, dziąseł i zębów. Kupuje ją na stronie nowoczesneziola
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.03.2012 16:22
Trzeba rozsądnie łykać suplementy. Ale w sytuacji kiedy się odchudzamy albo jesteśmy w ciąży czy nadchodzi jesień-zima warto sięgnąć po te sprawdzone. Moja rodzina od lat stosuje suplementy Floradix. Nie przewlekle ale właśnie w takich gorszych okresach. Słyszałam że twórca Floradixa dobiega setki:) Może warto???
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 14.10.2011 09:20
ja biore kompleks witamin z grupy B i magnez ale dlatego ze jestem wegetarianka....
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.10.2011 21:46
Ja piję tran a tam jest bardzo duże stężenie witaminy A, D i E oraz kwasów tłuszczowych w tym omega itd. Dawka zalecana to pół łyżeczki od herbaty dziennie, a mi czasami wleje się do łyżeczki trochę więcej. Dodatkowo łykam magnez bo mam słabe nerwy. To juz przedawkowanie? Czemu nie napisali norm.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.10.2011 20:36
Przedawkowanie witamin nazywa się hiperwitaminozą... I nie jest to żadne odkrycie. Niedobory jak i nadmiary szkodzą.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie