Sok 100%, nektar, sok jednodniowy: Co NAPRAWDĘ kryje się w owocowych napojach?

Nie daj się zwieść nazwom, dokładnie czytaj etykiety i sprawdzaj czy produkt, który kupujesz jest dokładnie tym, czego oczekujesz!
Sok 100%, nektar, sok jednodniowy: Co NAPRAWDĘ kryje się w owocowych napojach?
31.08.2011

Producenci napojów zobligowani są do prawidłowego znakowania swoich artykułów. Nie mogą na przykład używać nazwy „Sok 100%”, kiedy w opakowaniu kryje się zupełnie inny  płyn. W Polsce przeprowadza się kontrole soków pod względem smakowym, własności fizykochemicznych oraz znakowania.

Kontrola, która odbyła się rok temu wykazała, że najczęstsze uchybienia pojawiają się właśnie w zakresie znakowania soków. Z raportu Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych jasno wynika, że aż 74% partii soków kontrolowanych zawiera elementy nieprawidłowych oznaczeń.

Sok 100% = tylko sok

Tym określeniem może być oznaczony sok wyprodukowany z owoców lub warzyw bez żadnych dodatków. W składzie takiego napoju nie mogą się znaleźć ulepszacze, konserwanty czy barwniki, a jego smak, zapach i wygląd powinien przypominać sok przygotowany ze świeżych produktów. Soki 100% są często wytwarzane z soku zagęszczonego (są to tzw. soki „odtworzone”). Otrzymuje się je poprzez proces odparowywania wody przy obniżonym ciśnieniu, co pomaga zachować wartości odżywcze soku. Część producentów proponuje tzw. soki bezpośrednie, wytwarzane bez odparowywania wody.  Na etykietach oznaczane są one jako „soki świeże”.

Sok 100% zawiera cukry naturalne (pochodzące z owoców) lub niewielką domieszkę cukru dodanego. Ten ostatni może pojawić się w ilości nie większej niż 15 g/l, wyłącznie w celu złagodzenia kwaśnego smaku owoców. W takiej sytuacji nie ma obowiązku umieszczania go na opakowaniu jako jednego ze składników.

Sok jednodniowy

Są to niepasteryzowane soki przeznaczone do spożycia w ciągu 24 h od ich wyprodukowania. Brak pasteryzacji w procesie ich produkcji sprawia, że jednodniowe soki zachowują wszystkie właściwości warzyw i owoców: smak i zapach, a także bogactwo witamin i składników mineralne. Bardzo krótki termin przydatności do spożycia stanowi niezbity dowód ich świeżości.

Nektar = 25-50% soku + woda + cukier

Nektary otrzymuje się z rozcieńczonych wodą  soków lub kremogenów (np. zamrożonych przecierów). Łączna zawartość cukrów naturalnych i dodanych w nektarze nie może przekraczać 200 g/l. Do tego rodzaju napojów nie wolno dodawać sztucznych barwników, substancji aromatycznych czy konserwantów.

Napój = 0,1-25% soku + woda + dodatki

Zawiera w sobie sok owocowy lub przeciery owocowe oraz wszelkiego typu inne dodatki takie cukier, kwasy, przyprawy. Może być utrwalany chemicznie. Zawartość owoców/soku owocowego jest w nich bardzo niewielka.

Więcej artykułów i porad dotyczących zdrowego odżywiania znajdziesz w dziale DIETY.

Polecane wideo

Komentarze (19)
Ocena: 5 / 5
Jadzia (Ocena: 5) 22.06.2018 10:34
Ogólnie wiadomo, że soki wyciskane samemu w wyciskarce są o niebo lepsze od tych ze sklepu. Wg. https://terapiasokami.pl/dlaczego-warto-pic-soki. Od 2 lat piję soki z wyciskarki i dzięki takim sokom podreperowałam sobie zdrowie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.09.2015 11:41
Kocham soki z Oleofarm. Duży wybór, niezła cena, dobry smak. Mój ulubiony sok to sok z aronii. 100% soku, 100% satysfakcji :D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.06.2014 23:59
soki są pyszne! nie wyobrażam sobie ich nie pić. natomiast te w kartonie mają za dużo cukru, dlatego wybieram te z oleofarm, do nich go nie dodają. no i mają różne smaki :)
odpowiedz
s_n (Ocena: 5) 21.03.2013 05:54
biedronka też ma w sprzedaży sok 100%. Jak dotąd spotkałem tylko pomarańczowy marki Riviva. Ale ten jest bardzo dobry. I stosunkowo tani :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.05.2012 18:33
"""""zamiast cukru dodawany jest aspartam, który jest bardzo szkodliwy dla nerek, serca i wątroby. Jest również kancerogenny... I mówi wam to towaroznawca, który długo pada różne substancje słodzące..."""" nie wiedziałem o tym ale jeśli jest to prawdziwe to nie kupuje już więcej takich napoi.!.!.!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie