GMO - perfekcyjnie niezdrowe jedzenie?

Żywność modyfikowana genetycznie wygląda naprawdę pięknie - lśni soczystymi kolorami. Ale czy aby na pewno nam nie szkodzi?
GMO - perfekcyjnie niezdrowe jedzenie?
11.09.2008

Modyfikacja genetyczna DNA roślin ma na celu ich udoskonalenie. Dzięki niej mają większą odporność na szkodniki (zarazy i epidemie nie grożą niskim plonom), wolniej się psują (co jest szczególnie istotne, gdy transport trwa dłużej niż 48 godzin) oraz wzrastają ich walory smakowe, odżywcze i wizualne.

Specjaliści z dziedziny inżynierii genetycznej już prawie dwadzieścia lat temu „stworzyli" nowego pomidora - bardziej kształtnego i o grubszej skórce, która chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Obecnie, na szeroką skalę, uprawiane są ulepszone: soja, kukurydza, rzepak, które są odporne na szkodniki.

Ale nie tylko o ochronę przed ewentualnymi chorobami i poprawę estetyki roślin chodzi. Spożywając na przykład złoty ryż, otrzymujemy dodatkową dawkę beta -karotenu, a zmodyfikowaną genetycznie sałatę - przeciwciała wirusa WZW typu B (zapalenie wątroby).

Nie można jednak zapominać, że kombinacje genów, jakie sztucznie generują naukowcy, w przyrodzie nie występują naturalnie. Trudno więc przewidzieć, jakie będą koleje ich losu. Już pojawiły się niepokojące objawy niekorzystnej globalnie działalności roślin transgenicznych. Dla przykładu, często efektem połączenia rośliny GMO z rośliną niezmodyfikowaną jest tzw. superchwast - zupełnie odporny na pestycydy, trudny do zwalczenia, niszczący na szeroką skalę plantacje innych roślin. Na domiar złego, okazuje się, że rośliny zmodyfikowane genetycznie mogą być toksyczne i powodować reakcje alergiczne. Nie mówiąc już o wzroście ryzyka powstania nowotworu.

Z drugiej jednak strony, inżynieria genetyczna, udoskonalając niektóre gatunki, wychodzi nam naprzeciw. Wegetarianie mogą skomponować sobie dietę bogatą we wszystkie aminokwasy (które zasadniczo występują w pełnej puli jedynie w białku odzwierzęcym), konsumując różne odmiany soi wzbogaconej w brakujące „ogniwa".

Inżynieria genetyczna miała być odpowiedzią na głód, choroby i klęski żywiołowe, a już dziś widać, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć długofalowych konsekwencji wypływających z ingerencji w naturalne zasady rządzące światem. Zarówno genetycy jak i ekolodzy prawdopodobnie nie mówią wszystkiego, ale my, na szczęście, mamy wybór i możemy decydować, czy chcemy jeść produkty modyfikowane genetycznie. Jeśli na opakowaniu zauważysz oznaczenie GMO, świadczące o transgeniczności danego produktu, wiedz, że decyzja należy do ciebie.

Polecane wideo

Komentarze (35)

Ocena: 4.77 / 5
vvvv (Ocena: 1) 03.07.2018 14:02
Nawet tytuł jest manipulacją,sponsorowane "artykuły" dla młodych gospodyń domowych
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.07.2010 16:28
M. MONTIGNAC. To otyły francuski POLITOLOG !! BH.505. Zobacz też: Wpisz sobie w Google: wprost.pl/ar/?O=90310 Gabriela EGER, Lyon
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.10.2009 15:44
Nie bądźcie sheeplami i szukajcie informacji o GMO. Nieświadomość zabija...na początek polecam wstrząsający film " życie wymyka się spod kontroli", a gdy już się zbuntujecie przeciwko GMO szukajcie kampani Lina ratunkowa. W ten sposób można uratować jedn z największych pozostałych skarbów Polski...zdrową żywność...pozdrawiam gorąco
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.03.2009 00:02
[quote="Gosc"]Drogie Panie, już Mendel hodował transgeniczny groszek, bo sam wybierał kolory kwiatów. Dodatkowo w takim wypadku na krowach, świniach, koniach itp. też powinno się wstawiać napis GMO, bo poprzez chów wsobny(czyli to my decydujemy która samica rozmnaża się z którym samcem) otrzymujemy zwierzęta o pożądanych cechach, czyli wpływamy na ich pulę genowa.[/quote] Co za głupota!!!!!!!!!!!!! Mendlowski groszek z transgeniką nie ma nic wspólnego, to raz. Chów wsobny, a selekcja sztuczna (czyli dobieranie zwierząt do krzyżowania przez człowieka) to też dwie zupełnie inne rzeczy
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 05.02.2009 20:00
GMO to nietylko raczek itd np roślina wytwarza leki na choroby grzybowe zamiast oprysków ma zwiekszona ilosc witamin i np białek czy tam co sie chce jak niewiesz wpisz fraze w wikipedii ona mówi prawde
odpowiedz

Polecane dla Ciebie