Picie wody wcale nie sprzyja odchudzaniu! OBALAMY KŁAMLIWY MIT

Naukowcy twierdzą, że woda nie wypłukuje toksyn z organizmu.
Picie wody wcale nie sprzyja odchudzaniu! OBALAMY KŁAMLIWY MIT
18.07.2011

Od wielu lat zasypywano nas w mediach informacjami, że częste picie wody jest niezbędnym elementem zdrowej diety. Pisano wielokrotnie o tym, że woda sprzyja odchudzaniu, oczyszcza organizm z toksyn, korzystnie wpływa na nerki, a nawet pomaga w koncentracji. Tymczasem brytyjscy naukowcy postanowili udowodnić, że rewelacje te całkowicie mijają się z prawdą i są jedynie pokutującym od dawna mitem.

- Zalecenia, pojawiające się na różnych stronach internetowych, że należy codziennie pić około 8 szklanek wody dziennie, żeby być zdrowym i szczupłym, są całkowitym nonsensem – wyjaśnia dr Margaret McCartney. – Często takie bzdury wymyślają producenci, żeby zwiększyć sprzedaż swojej wody – dodaje.

Co więcej, najnowsze badania wykazały, że woda pita w zbyt dużych ilościach jest wręcz szkodliwa dla naszego zdrowia. Dlaczego? Przede wszystkim wywołuje zaburzenia snu, ponieważ budzimy się w nocy, aby skorzystać z toalety. Po drugie może powodować uszkodzenia nerek i spadek odporności, a po trzecie wywołać hiponatremię, czyli niedobór sody we krwi, prowadzący w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Badacze dodają również, że nie ma żadnych, potwierdzonych naukowo dowodów, jakoby woda wspomagała odchudzanie. – Doniesienia o tym, że picie wody przed posiłkiem hamuje apetyt, to mit, a nie fakt – stwierdził prof. Stanley Goldfarb z University of Pennsylvania.

Zdaniem naukowców dzienna dawka wody, dostarczanej naszemu organizmowi, nie powinna przekraczać 4 szklanek.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Co będziemy jeść w przyszłości?

Co będziemy jeść za kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat? Jaka jest gwarancja, że będzie to zdrowe i przede wszystkim smaczne?

Wegetarianizm: Ryzykowna dieta czy ekologiczny styl życia?

Czy za „prawdziwego Wegetarianina” może uważać się ktoś, kto nie je mięsa tylko po to, żeby zmieścić się w spodnie o 2 rozmiary mniejsze?

Polecane wideo

Komentarze (92)

Ocena: 4.73 / 5
gość (Ocena: 1) 07.01.2020 15:17
Bzdura. Postanowiłam pić 2 litry wody dziennie dla zdrowia i wyglądu skóry. Nie zmieniłam diety. Tydzień 2kg w dół. Metabolizm przyspieszył, dlatego szukałam w necie czy taki efekt może dać woda. Znalazłam z 30 artykułów potwierdzających moje przypuszczenia i ten bełkot na papilocie.
odpowiedz
kaja (Ocena: 1) 26.12.2018 07:34
Niedobór sody? Przestałam czytać.
odpowiedz
gosc (Ocena: 1) 11.05.2016 16:22
Pani Zielińska, gdzie przypisy i odwolania do badan naukowych? jedna wielka bzdura i niewiarygodne zrodlo informacji
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 03.11.2015 18:51
SODY!? NaHCO3!? Już to podważyło wiarygodność tego arytkułu, ahahha :D Zresztą niedobór sodu jest prawie niemożliwy... Koncentrację poprawia, bo pozwala na rozpuszczenie się toksyn pochodzących z przemian w mózgu i ich wydalenie. Picie wody przed posiłkiem, przed spaniem i po obudzeniu się jest najkorzystniejsze. Przed posiłkiem woda przyspiesza metabolizm, więc pomaga w odchudzaniu... Więc co to za pie*dolenie?
odpowiedz
Igs (Ocena: 5) 07.10.2015 23:46
Co do komentarzy niektórych: szklankę wody należy wypić pół godz przed lub po posiłku ponieważ jeśli wypijemy w trakcie to rozcieńczymy soki żołądkowe :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie