Dlaczego jedni, choć się objadają, nie tyją, podczas gdy inni tyją, choć starają się schudnąć?

Rozwiązujemy zagadki metabolizmu.
Dlaczego jedni, choć się objadają, nie tyją, podczas gdy inni tyją, choć starają się schudnąć?
13.05.2011

Dlaczego jedni, choć się objadają, nie tyją, a inni – po jednorazowym „szaleństwie” mają od razu kilogram więcej? Dlaczego stosując tę samą dietę, jedni tracą kilogramy, a u innych waga stoi w miejscu? Winę za to ponosi przemiana materii fachowo zwana metabolizmem.

Aby organizm mógł funkcjonować, potrzebna jest energia. Koszt, jaki ponosimy za to, aby nasze narządy działały prawidłowo, czyli Podstawowa Przemiana Materii (PPM), stanowi ok. 50-70% dobowego wydatku energetycznego człowieka i dotyczy przemian zachodzących na czczo, w pozycji leżącej, w całkowitym spokoju fizycznym i psychicznym. Energia ta zużywana jest m.in. na oddychanie, prawidłową pracę serca, mózgu, wątroby, nerek czy odbudowę komórek. Pozostałe 30-50% dobowego wydatku energetycznego stanowi Ponadpodstawowa Przemiana Materii (PPPM) potrzebna do wykonywania czynności dnia codziennego, pracy fizycznej i umysłowej, utrzymania prawidłowej temperatury ciała oraz spożywania, trawienia i wchłaniania pokarmów. Oznacza to, że Ponadpodstawowa Przemiana Materii zależy od nas, od naszego trybu życia, preferncji pokarmowych, naszej aktywności.

Badania naukowe dowodzą, że tempo metabolizmu w 50% zależy od nas samych. Kobiety mają zazwyczaj wolniejszą niż mężczyźni przemianę materii ze względu na inny skład ciała (mają mniej mięśni, a więcej tkanki tłuszczowej). Ludzie starsi wolniej spalają kalorie niż młodzi. Proces spowolnienia przemiany materii u mężczyzn następuje stopniowo, natomiast u pań w okresie menopauzy jest on znaczący. Istotną rolę odgrywają także geny. Ważny jest też klimat. Zaobserwowano, że mieszkańcy północy mają znacznie szybszy metabolizm niż ludzie z południa. Jak to wyjaśnić? Ci pierwsi muszą wytwarzać znacznie więcej energii, aby utrzymać prawidłową ciepłotę ciała. To nie oznacza jednak, że nic nie możemy z naszą przemianą materii zrobić. Przecież w 50% zależy to już od nas samych.

anja rubik

Jak przechytrzyć metabolizm?

Należy zmniejszyć liczbę dostarczanych kalorii, nie dopuszczając jednak do sytuacji, kiedy jest się tak głodnym, że ciągle się myśli o jedzeniu. Tak naprawdę ważniejsze od tego, co jemy jest to jak jemy. Powinno się jeść regularnie, o mniej więcej tych samych porach. Posiłki powinny być mniejsze, ale za to częściej spożywane, najlepiej co 3-4 godziny. Można jednak przyspieszyć przemianę materii, dodając do potraw poprawiające trawienie przyprawy: imbir, cynamon, bazylię, oregano, estragon , jedząc produkty bogate w błonnik – gruboziarniste kasze, otręby, razowe pieczywo, warzywa, owoce. Nie wolno również zapominać o płynach – minimum 8 szklanek dziennie.Warto ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych na rzecz tłuszczów nienasyconych. Nie wolno objadać się słodyczami. W ich miejsce lepiej wprowadzić cukry złożone pochodzenia roślinnego oraz błonnik. I oczywiście regularnie ćwiczyć. Minimum 45 minut. Krótszy wysiłek podczas odchudzania jest prawie bez znaczenia. Wtedy spala się jedynie cukier z wątroby i mięśni, a nie tłuszcz. Aby sięgnąć do pokładów tłuszczu, trzeba ćwiczyć dłużej. Poza tym wysiłek musi być intensywny. Co najważniejsze, tempo przemiany materii wzrasta nie tylko w trakcie ćwiczeń, ale również utrzymuje się po ich zakończeniu.

A co z osobami, które nie tyją, a powinny, bo borykają się z niedowagą?

Przede wszystkim, osoba z niedowagą powinna wykonać komplet badań laboratoryjnych, które pozwolą określić, czy zbyt niska masa ciała nie wynika z choroby. Do wychudzenia bowiem doprowadzić może szereg zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu np. zespół złego wchłaniania czy nadczynność tarczycy. Jeżeli to nie choroba jest przyczyną zbyt małej masy ciała, bardzo prawdopodobne jest, że wraz z pożywieniem nie jest dostarczana odpowiednia ilość składników odżywczych.

Dieta, która znajduje zastosowanie w przypadku niedowagi, rządzi się takimi samymi prawami jak ta, którą stosować powinny osoby, chcące schudnąć. Menu powinno być oczywiście zgodne z zasadami zdrowego żywienia. Błędnym jest myślenie, iż z racji, że chcemy przybrać na wadze, pozwolić sobie możemy na sięganie po dania, które nie są wskazane w normalnym menu. Dania typu fast food, słodkości w nadmiarze, posiłki z dużą zawartością tłuszczu, prawdopodobnie  doprowadzą do zwiększenia masy, ale na skutek otłuszczenia, które jest niebezpieczne dla zdrowia. Bardzo ważne jest również  regularne zjadanie odpowiedniej ilości posiłków. Dostarczanie energii o stałych porach pozwala na uregulowanie funkcjonowania organizmu.

anja rubik

Jak podkręcić metabolizm?

Dzięki regularnemu ruchowi możemy zwiększyć tempo metabolizmu. Wysiłek fizyczny zwiększa bowiem zapotrzebowanie na energię, jednak musi być on dostatecznie długi i intensywny. Do utrzymania prawidłowej masy ciała, zachowany musi zostać bilans między ilością energii dostarczanej z pożywieniem a wykorzystywanej. Gdy bilans energetyczny jest dodatni, nadmiar niezużytej energii będzie magazynowany w postaci tkanki tłuszczowej.

Skąd mam wiedzieć, ile jeść?

Wszelkie tabele dotyczące kalorii, które powinniśmy spożywać są niestety mylne, ponieważ najczęściej nie uwzględniają wszystkich czynników, istotnych przy wyliczaniu dziennego zapotrzebowania organizmu. Rozróżnienie na płeć nie jest wystarczające. Konieczne jest także uwzględnienie budowy ciała, wieku, współczynnika aktywności fizycznej. To samo dotyczy diet- nie wszystkie są dla każdego. To, ile możemy zjeść, zależy od tego, ile jesteśmy w stanie spalić.Chcąc sprawdzić jakie jest nasze zapotrzebowanie energetyczne, musimy odpowiedzieć na kilka pytań:

- Ile mam lat?

- Czy pracuję?

- Czy jest to praca fizyczna, czy biurowa?

- Czy uprawiam sport?

- Jak spędzam czas w ciągu dnia bądź po pracy?

anja rubik

Istnieje wzór, za pomocą którego możemy obliczyć ile kalorii spala nasz organizm:

10 x masa ciała + (6,25 x wzrost w cm) – (5 x wiek) – 161 = dzienne spożycie kalorii zapewniające prawidłowe funkcjonowanie organizmu (siedząc i nic nie robiąc).

Chcąc uwzględnić współczynnik aktywności, otrzymany wynik należy pomnożyć przez jedną ze zmiennych:

    * 1,4 - 1,5 – dla osób o małej aktywności fizycznej

    * 1,7 – dla osób umiarkowanie aktywnych

    * 2,0 – dla osób bardzo aktywnych fizycznie

Dlaczego stosując tę samą dietę, chudniemy w tym tempie co inni?

Tempo spalania kalorii w dużej mierze zależy od genów i nawyków żywieniowych nabytych w dzieciństwie. Wyjściową liczbę komórek tłuszczowych dziedziczy się po rodzicach. Jeśli dodatkowo komórki tłuszczowe namnożą się w dzieciństwie, w wieku dojrzałym nie znikną. Ewentualnie mogą się skurczyć, ale pozostaną wciąż zwarte i gotowe, by wypełnić się nadmiarem tłuczu. Jeśli więc rodzice mieli nadwagę, a my od dzieciństwa walczymy z dodatkowymi kilogramami, każda próba odchudzania będzie trudniejsza niż w wypadku osób, które długo były szczupłe.

Istnieją choroby, które negatywnie wpływają na nasz metabolizm. Przemiana materii obniża się przy niedoczynności tarczycy, chorobach kory nadnerczy, niewydolności przysadki, niedożywieniu. Podwyższeniu ulega na skutek nadczynności tarczycy, leukemii, w gorączce, podczas ciąży, w trakcie przyjmowania niektórych leków.

anja rubik

Mimo zwiększonej kaloryczności diety, jej skład procentowy musi być taki sam, jaki zalecany jest w zdrowym żywieniu. Musi dostarczać odpowiedniej ilości zarówno białka, tłuszczy jak i węglowodanów. W menu nie może zabraknąć takich składników jak pełnoziarniste pieczywo i produkty z mąki z pełnego przemiału, nabiału, chudego mięsa i ryb, owoców i warzyw, ale ich ilości powinny być odpowiednio większe. Ponieważ jadłospis osoby walczącej z niedowagą powinien dostarczyć zwiększoną porcję kalorii, warto podzielić go na więcej częci, tzn. posiłków, nawet na 6-7.

Można także dodawać cukier czy miód do napojów, co spowoduje większą dostawę energii. Posiłki muszą być jak najbardziej urozmaicone. Pozwoli to na dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych mu składników pokarmowych. Jednocześnie sprawi, że dania będą atrakcyjne i smaczne co wpływa na zwiększenie łaknienia, które odgrywa tutaj kluczową rolę.

Więcej porad z zakresu zdrowia i żywienie na Facebooku! Dbaj o zdrowie w stylu LUX MED!

 

Daria Drzewiecka

Polecane wideo

Komentarze (156)
Ocena: 5 / 5
olka (Ocena: 5) 22.10.2017 12:00
właśnie to takie nie sprawiedliwe ja staram się zrobić cardio 2 razy w tygodniu oprócz szkolnego włefu , nie jem cukru od dwóch lat ograniczyłam do 0 produkty przetworzone , nawet nie jem białego ryżu bo ma mniej błonnika a i tak mam skłonności do tycia , ba nawet z udka kurczaka ściągam ten tłuszcz . Mam znajomych którzy nie patrzą na makro składniki , jedzą nieregularnie , nie tną kalorii obiad ,śniadanie i kolacje mogli by jeść w maku a mają wygląd modeli xd , to jest takie nie fer , mało tego niektórzy mówią ze to szybki metabolizm ale jak dalej tak będą jeść to się popsuje , tylko że te osoby wyrastają i dalej zdrowo wyglądają
odpowiedz
Julia Wąsowicz (Ocena: 5) 06.08.2016 15:26
Codziennie na śniadanie i kolacje jem naleśniki z nutellą i polewą czekoladową a do picia mam kakao (6 łyżek). Na obiad jem co chce. Często idę na pizze, hamburgery, lody i chodzę do McDonald's. Pomiędzy tym wszystkim jem czekolady i inne słodycze. Nie prowadzę aktywnego trybu życia. Siedzę przed komputerem lub telewizorem. A przy wzroście 170 cm ważę ok 50 kg. Nigdy nie pomyślałam że czas się odchudzić. Moim zdaniem wyglądam bardzo dobrze. Mam niedowagę i wiem że BARDZO źle się odżywiam ale robię tak od 10 lat i żyję ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.06.2011 15:21
Jakoś nie jestem w nastroju, aby rozstrzygać, dlaczego inni przy moim sposobie odżywiania tyją. ;) Wiesz, że akurat moja waga jest poniekąd efektem regularnego picia perfect slim Irvinga, czyli odchudzającej herbaty czerwonej i ekstraktu z ziaren zielonej kawy. Może to jest metoda.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.06.2011 23:03
ODCHUDZANIE racjonalne, wg; IRL KRAKÓW. BH.305. MOTTO: Wzorcowe odżywienie komórek organizmu, to: OBOWIĄZKOWY standard. * PRAWIDŁOWA BIOLOGICZNIE, PROZDROWOTNA METODA ODŻYWIANIA: Tzw. dla myślącego człowieka powinna AKCEPTOWAĆ wszelkie uwarunkowania naszej przyrody, ewolucją narzucone REGUŁY. Stanowi to trudny problem, ale bez badań; krew, wydzieliny, wydaliny, pierwiastki włosa, jest to absolutnie niemożliwe. WTEDY MOŻNA TYLKO PRZERZUCAĆ SIĘ PSEUDO REGUŁAMI: Na węch i czucie, również przypuszczenia. Kto zada sobie trud i zbada jak podnosi się poziom cukru przy poszczególnych produktach, jaki jest wpływ tłuszczów i jak, tj. w jakiej ilości się odkładają, jak organizm oddziaływuje na rodzaje białek itd. to wyniki dla wszystkich ludzi są niemal identyczne ew. drobna skala technicznego błędu. A WIĘC; PRZY ZWALCZANIU OTYŁOŚCI, WAŻNA JEST WIEDZA: Klasyfikująca pożywienie na kategorie uwzględniające zawartość tłuszczów, WYSOKICH węglowodanów, NISKICH węglowodanów; tj. tych które sprzyjają powstawaniu otyłości i cukrzycy typu 2, a które nie, oraz pozostałych składników. Stosunkowo prostym jest zaznajomić się z tabelami pożywienia wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, tj. IŻ produktu. To wystarcza, aby samemu DECYDOWAĆ o łatwym doborze składników swojej diety, co stanowi na szczęście, rozwiązanie trudnego problemu dotyczącego zwalczania obu chorób. Lekarz rodzinny zdecydowanie, też nam to potwierdzi. PLAN ODCHUDZANIA, MINIMUM: Ustalamy 3 posiłki zasadnicze/24h. 1. Śniadanie. 2. Obiad. 3. Kolacja. ŚNIADANIE: CHLEB typu KR-IRL, jako energetyczny stabilizator poziomu cukru we krwi oraz produkty z tabel Zalecane i Dozwolone wg tzw. IŻ produktu. Przykład: Chleb typu kr-irl 1-1,5 kromki. Dorsz wędzony 100-200 gram. Szproty wędzone 2-5 szt. Pomidor 0,5 szt. Cebula świeża 0,5-1 szt. Jajo kurze ugotowane na twardo 1 szt. Sól kamienna. Herbata z cytryną (dużo soku) 300 ml. Kawa rozpuszczalna z kofeiną 200 ml. OBIAD: Przykład: Ryż gotowany 1-3 łyżek stołowych oraz fasola Piękny Jaś 3-10 szt. Te dwa składniki stanowią podstawowy stabilizator glukozy. Pozostałe dodatki do obiadu wybieramy z tabel Zalecane i Dozwolone wg tzw. IŻ produktu. Np. Ryba chuda czarniak 50-200 gram gotowana na parze, kapusta kiszona 50-150 gram, ziemniak 0-1 szt. Cebula świeża 0,5-1 szt. Sól kamienna. KOLACJA: Przykład: Chleb typu KR-IRL 0,5-1 kromki, fasola Piękny Jaś 2-10 szt. jako 2 składniki stabilizacji poziomu cukru we krwi. Ryba wędzona np. pikling 0,5 szt. ogórek kiszony 1 szt. Cebula świeża 0,5-1 szt. Sól kamienna. Herbata i kawa jak powyżej. Inne napoje wg tabel z książki. W CIĄGU DNIA SPOŻYWAMY Z HERBATĄ LUB WODĄ MINERALNA 2,5-4 SZTUK CYTRYN: Zasadotwórczy sok z cytryny skutecznie eliminuje uczucie łaknienia czy też ssania w pustym żołądku przez 24h, co pozwala wykluczyć podjadanie tzw. przekąsek. Zwyczajnie nie odczuwamy głodu. Śniadania nie zmniejszamy NIGDY. Natomiast objętość obiadu i kolacji zmniejszamy dotąd, aż nie zaczniemy odczuwać głodu ok. 5-6 godz. nad ranem. Wówczas wprowadzamy do jadłospisu 4 posiłek tzw. przedśniadaniowy. PRZEDŚNIADANIE: Przykład: Fasola Piękny Jaś 5-10 szt. Ogórek kiszony 1 szt. Jabłko 1 szt. * GDY STWIERDZAMY, ŻE JESZCZE NIE SZCZUPLEJEMY TO W DALSZYM CIĄGU ZMNIEJSZAMY OBJĘTOŚCI WYŁĄCZNIE: Obiadu oraz kolacji. Jednak z tych pomniejszanych stale dwóch posiłków tzw. stabilizatorów poziomu glukozy we krwi nie eliminujemy. Jest to absolutnie NIEDOZWOLONE, ponieważ produkty te stanowią podstawowe źródło energii naturalnej dla komórek naszego organizmu, a w szczególności komórek nerwowych MÓZGU. Ew. dodatkowe informacje uzyskamy dzwoniąc do instytutu: IRL KRAKÓW, gdzie za wszelkie ustalenia i doprecyzowania opłata jest obowiązkowa, to wyłącznie słowo: dziękuję. POSUMOWANIE: Wszelkie zamienniki stabilizatorów glukozy oraz inne składniki uzupełniające nasze posiłki wybieramy z tabel wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, tj. IŻ produktu. Skuteczne i warto !! Ostatnie słowo, co oczywiste należy zawsze do naszego lekarza rodzinnego. WSKAZUJEMY JEDNOZNACZNIE NA NAUKOWĄ WIEDZĘ BIOLOGICZNĄ, ROZSĄDEK ORAZ UMIAR: Jemy niskotłuszczowo, 0% negatywnych TOKSYN, energetyczne węglowodany wyłącznie do 26% wzrostu, czyli tzw. NISKIE węglowodany. Pokarmy o właściwym doborze białek, oraz co niezmiernie istotne, nie zawierające toksyn spowalniających i zatruwających nasze organizmy. Tabele; Dozwolone oraz Zakazane dopełniają właściwej identyfikacji prawd przyrodniczych. PRODUKTY ZALECANE TO: Białka biologicznie prawidłowe, minimalna zawartość tłuszczu, węglowodany do 13% wzrostu (b. niski wzrost po spożyciu), oraz 0% toksyn. PRODUKTY DOZWOLONE TO: Białka prawidłowe biologicznie, nieduża zawartość tłuszczu, węglowodany do 26% wzrostu (bezpieczny antycukrzycowy wzrost), minimalna zawartość toksyn. PRODUKTY ZAKAZANE TO: Białka nieprawidłowe biologicznie, za dużo tłuszczu, węglowodany o wzroście 26,01%-74% wzrostu (wzrost duży i b. duży), oraz zbyt wiele toksyn spowalniających i zatruwających nasze organizmy. CYTRYNA: Zastosowanie dużej ilości zasadotwórczego soku z cytryny/24h, do skutecznej neutralizacji kwasów trawiennych pustego żołądka celem wyeliminowania GŁODU, to kolejne fenomenalne w swej prostocie i oczywistości ustalenie w instytucie: IRL KRAKÓW. WAŻNE: CHLEB typu KR-IRL. Zamienniki to: CHLEB na OSTEOPOROZĘ-IRL, CHLEB na OTYŁOŚĆ-IRL, CHLEB na CUKRZYCĘ-IRL. Skrót; IŻ produktu. Pełna nazwa to: INDEKS ŻYWIENIOWY, tj IŻ produktu. KONKLUZJA finalna: Ilość żywności należy bezwzględnie dostosować do trybu życia, czyli zapotrzebowania energetycznego własnego organizmu. Najistotniejszym stabilizatorem wyrównywania braków energii u człowieka jest bez wątpienia tzw. CHLEB typu KR-IRL. Wskazana jest także zasadotwórcza cytryna ok. 2,5-4 sztuk/24h. Sok z cytryny neutralizuje kwasowość soków trawiennych pustego żołądka zmniejszając łaknienie. R E F L E K S J A: INDEKS ŻYWIENIOWY, a; INDEKS GLIKEMICZNY, to dwa różne spojrzenia na realia przyrodnicze. IŻ; to identyfikacja ewolucyjnych dokonań przyrody, czyli sfera faktów. IG; to wirtualne poglądy, dezinformacja, obłuda i biznes. ZOBACZ TEŻ; Książka, pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku. * Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione. Rozdział nr R33 zawiera zestaw ćwiczeń na MIĘŚNIE OKOŁOKRĘGOSŁUPOWE, które w praktycznej indywidualnej realizacji, finalnie rozwiązują problem bólów kręgosłupa u człowieka oraz kształtują tzw. PŁASKI BRZUCH. Skrót adresu strony w Internecie_______: INSTYTUTIRL INSTYTUT naukowo-badawczy im. Prof. Ryszarda Lorenca w Krakowie. Dr inż. Jarosław MICHAŁ, telefon: 12 359 70 15, telefon/fax: 12 358 77 30, Info: INSTYTUT IRL KRAKÓW, Pn.-Pt. 10:00-17:00 ARTYKUŁ JEST OCZYWIŚCIE DO WOLNEGO WYKORZYSTANIA: Proszę tylko zauważyć, że treści w tym artykule stanowią identyfikację zjawisk, które są wyewoluowane przez przyrodę, i każdy może sobie prawdy te potwierdzić. Wartość stanowią wyniki badań laboratoryjnych, a nie puste ciągle powtarzane frazesy, nieprawdy biologiczne, czyli zwyczajnie pospolite kłamstwa. Chodzi też o to, że stale mówimy o rozszerzaniu się chorób tzw. plaga otyłości oraz plaga cukrzycy typu 2, jako o chorobach cywilizacyjnych. DLA NAS TJ. IRL KRAKÓW, OKREŚLENIE CYWILIZACJA WIĄŻE SIĘ Z PODAWANIEM LUDZIOM WIEDZY, PRAWDZIWEJ I JASNEJ: Oraz łatwej do potwierdzenia. Dopiero wtedy mówimy o cywilizacji, jako o pojęciu, bo samo słowo powtarzane wielokrotnie bez merytorycznych wyjaśnień nic nie uszczegóławia, a raczej utrudnia precyzyjną i logiczną ocenę prawd biologicznych. MOTTO: Mądrość człowieka polega na respektowaniu dokonań przyrody i nie zmienianiu jej zasad. Moją intencją jest przekazać tę wiedzę, ponieważ swoje własne życie realizujemy TU i TERAZ. Autorem przedstawionego artykułu jest; Dr inż. Jarosław MICHAŁ; konsultant INSTYTUTU IRL KRAKÓW. Powyższe treści dzięki uprzejmości autora, zamieścił/a: jw. *** Cytryna jest zasadotwórcza (+4), mimo że taka kwaśna !! 100 g soku z cytryny zawiera 600 mg kwasu cytrynowego, 15 mg wapnia, 9 mg manganu, 0,1 mg żelaza, 10 mg fosforu i 40 mcg witaminy B1. Źródło potwierdzające identyfikację, Tytuł : Czy wiesz co jesz, Autor: Irena Gumowska, Wyd. ALFA W-wa 1989. Recenzent: Prof. dr n. med. Julian Aleksandrowicz. Strona nr 159. P. S. Morele suszone są również zasadotwórcze, aż +60 !! (polecane: tzw. ZGAGA oraz przy nadkwasocie). Źródło jw. Strona nr 170. Zwróć uwagę na zastosowanie cytryny, soli kamiennej oraz cebuli tzw. zwykłej. Te dwie ostatnie zabijają bakterie chorobotwórcze w naszych organizmach i mamy wobec tego więcej glukozy tj. energii dla siebie. Cytryna natomiast pozwala nie być dodatkowo głodnym. Ich (IRL KRAKÓW) ustalenia są tak elementarne, że aż SENSACYJNE !! BH.305. ENGLISH VERSION: Skrót adresu strony w Internecie_______: instytutirl.com
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.06.2011 23:01
Otyłość. ŻYWIENIE RACJONALNE; wg: IRL KRAKÓW. BH.502. MOTTO: Człowiek jak każdy organizm żywy na naszej planecie, TYJE z dwóch powodów GŁÓWNYCH. * 1. PIERWSZY POWÓD: To spożycie zbyt dużej ilości tłuszczu, który wchłania się szybko w jelicie cienkim i odkłada jako tłuszcz już ludzki. Tyjemy od tłuszczu w tempie ekspresowym. 2. DRUGI POWÓD: Konsumpcja węglowodanów, ale tylko i WYŁĄCZNIE tych, które po spożyciu produktu zawierającego właśnie węglowodany, podnoszą poziom cukru wysoko, zmuszając trzustkę do wydzielania zbyt dużej ilości INSULINY, co skutkuje utworzeniem trójglicerydów, czyli również tłuszczu, głównie w górnych partiach ciała np. wychudzone osoby, a z fałdami tłuszczu na twarzy. PUENTA KIERUNKOWA: CHLEB typu KR-IRL, zawiera dużo węglowodanów, ale NISKICH, tzn. daje energię, a nie powoduje otyłości oraz tworzy uczucie sytości. Zdecydowanie niezbędny w procesie odchudzania. To kłopot, że nie kupisz tego chleba, nikt go nie piecze, nikt na nim nie zarabia, ale samemu upiec WARTO !! KAŻDY CHLEB UPIECZONY W OPARCIU O JAKĄKOLWIEK MĄKĘ, ZAWIERA WYSOKIE WĘGLOWODANY: Oraz ogrom toksyn tj. konserwanty, spulchniacze, barwniki, polepszacze zapachu i smaku, przyczynia się do plagi otyłości i cukrzycy typu 2, u ludzi, ale u kotów i psów nim karmionych również. * WIEDZĄ O TYM CHIŃCZYCY (1,2 MLD LUDZI) ORAZ HINDUSI (900 MLN): Którzy ciągle pracują i skutecznie się rozmnażają, ponieważ jedzą ogromnie dużo energetycznych węglowodanów, lecz tych niskich w ryżu i w kaszach. Ich energia nie ma sobie równych, nawet w sztukach walki gdzie jest to wyraźnie widoczne. Sukces życia dla współczesnego człowieka to konsumpcja NISKICH węglowodanów, tj. do 26% wzrostu, a wzorem są ludy Dalekiego Wschodu. PIWO jest dozwolone i po piwie się nie tyje, lecz po tym co się przy piwku zje np. tłuszcz i WYSOKIE węglowodany, tj. od 26,01% wzrostu. KONKLUZJA finalna: Ilość żywności należy bezwzględnie dostosować do trybu życia, czyli zapotrzebowania energetycznego własnego organizmu. Najistotniejszym stabilizatorem wyrównywania braków energii u człowieka jest bez wątpienia tzw. CHLEB typu KR-IRL. Wskazana jest także zasadotwórcza cytryna ok. 2,5-4 sztuk/24h. Sok z cytryny neutralizuje kwasowość soków trawiennych pustego żołądka zmniejszając łaknienie. R E F L E K S J A: INDEKS ŻYWIENIOWY, a; INDEKS GLIKEMICZNY, to dwa różne spojrzenia na realia przyrodnicze. IŻ; to identyfikacja ewolucyjnych dokonań przyrody, czyli sfera faktów. IG; to wirtualne poglądy, dezinformacja, obłuda i biznes. ZOBACZ TEŻ; CUKRZYCA typu 2, wg: IRL KRAKÓW. Książka, pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku. Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione. *** Skrót adresu strony w Internecie_______: INSTYTUTIRL BH.502. ENGLISH VERSION: Skrót adresu strony w Internecie_______: instytutirl.com
odpowiedz

Polecane dla Ciebie