Gdzie i jak długo trzymać jedzenie? ABC przechowywania żywności

Podpowiadamy, jak długo, w jaki sposób i w czym należy przechowywać żywność – żeby była smaczna, świeża i zachowała swoją wartość.
Gdzie i jak długo trzymać jedzenie? ABC przechowywania żywności
09.05.2011

Mądrze urządzona kuchnia gospodyni domowej z prawdziwego zdarzenia to nie tylko funkcjonalne szafki, blaty, urządzenia czy komplet świetnych garnków i sztućców. Każda kobieta powinna wiedzieć również, w czym można (a w czym nie wolno) przechowywać żywność. To bardzo ważne – w przeciwnym wypadku na nic nowoczesne sprzęty i opasłe książki kucharskie. Zwłaszcza że większość z nas popełnia podstawowe błędy podczas przechowywania jedzenia. Sprawdź, gdzie i jak długo można trzymać różne produkty spożywcze. Czy właśnie tak jest w twojej kuchni?

Na zapas

Głównym problemem jest kupowanie zbyt dużej ilości produktów, przede wszystkim na zapas. Zapasy, owszem, są dobre, ale pod warunkiem, że sięgasz po odpowiednie artykuły. Musisz również mieć możliwość przechowywania danych produktów. Główna zasada mówi, żeby zawsze (!) przed kupnem sprawdzać datę ważności na opakowaniu. Do produktów, które warto kupować z zamiarem późniejszego spożycia, należą kasze, makarony, mąki, dżemy oraz konserwy. Kasza, mąka czy makaron powinny być przechowywane w suchym, chłodnym pomieszczeniu – w tym wypadku idealna jest spiżarnia. Możesz tutaj trzymać także dżemy i konserwy (choć te ostatnie warto przechowywać w lodówce). Spiżarnia to świetne miejsce na wszelkie przetwory. Uważaj jednak, gdy raz otworzysz słoik albo puszkę. Są produkty, które trzeba zjeść w ciągu doby po otwarciu opakowania.

Do zamrażalnika

Bardzo dobrym sposobem na przedłużenie przydatności do spożycia poszczególnych produktów jest przechowywanie ich w próżni (są to tzw. vacsy). Specjalna pompka wysysa powietrze – pamiętaj, że to ono jest głównym sprawcą psucia się żywności. W niektórych przypadkach można ponad dwukrotnie dłużej przechowywać produkty niż robimy to zazwyczaj. Jeśli szukasz innego sposobu na przedłużenie trwałości artykułów spożywczych, zacznij je zamrażać. Do zamrażalnika zawsze możesz wrzucić pieczywo albo ser żółty w kawałku – bez uszczerbku na ich wartościach odżywczych i smakowych. Po rozmrożeniu będą jak świeże! O mięcie czy mrożonkach przechowywanych w chłodziarce nawet nie wspominając. Pamiętaj jednak, że niczego nie wolno zamrażać dwukrotnie – możesz się zatruć.

przechowywanie żywności

Lista trwałości

Zastanawiasz się, jaką trwałość mają poszczególne produkty? Zawsze czytaj etykietę! Jeśli jednak wciąż masz wątpliwości, publikujemy listę:

- jajka – 6 tygodni

- mrożonki - miesiąc

- wędlina – 2 dni

- ser żółty - tydzień

- chleb – 2-3 dni

- ocet – kilka lat

- suszona kiełbasa - miesiąc

- mrożone ryby - miesiąc

- kasza – 2 miesiące

- świeże warzywa – 3-5 dni

- olej roślinny - rok

- suszone drożdże - rok

- twaróg – 2 dni

- majonez – 2 tygodnie

- wędzone ryby – 2-3 dni

- masło – 3 dni

- mąka – 2 miesiące

- łuskane orzechy – miesiąc

- konfitury, dżemy, powidła – rok

- olej – 3 miesiące

- makaron – 3 miesiące

- miód – 1,5 roku.

przechowywanie żywności

Podpowiedzi

Herbatniki dłużej będą chrupiące, jeśli zaczniesz przechowywać je w szczelnie zamykanej blaszanej puszce. Warto dodać do środka kilka kryształków grubej soli kuchennej. Owoce zachowają świeżość, gdy umieścisz je w ciemnym pomieszczeniu o dużej wilgotności. Teraz mały trik: włóż do pojemnika z pieczywem jabłko – zdziwisz się, jak długo chleb i bułki zachowają świeżość. Pokrojony chleb można owinąć w folię aluminiową albo w bawełnianą bądź lnianą ściereczkę. Aby sól nie zwilgotniała i nie zbryliła się, do solniczki należy wrzucić kilka ziaren suchego surowego ryżu. Dużym utrapieniem są szkodniki lęgnące się w mące, kaszy i ryżu. Sposób? Do pojemników włóż po jednym listku laurowym. Wędzone ryby takie, jak węgorz i łosoś, które przechowujesz w lodówce, nie wyschną, gdy ich skórkę posmarujesz cienką warstwą oliwy albo oleju, a następnie zawiniesz w folię spożywczą. Duże znaczenie ma również fakt, gdzie trzymasz rzeczy w lodówcewięcej na ten temat w osobnym tekście.

Rzecz o folii

Do przechowywania produktów przyda się folia aluminiowa. Zauważ, że z jednej strony jest błyszcząca, a z drugiej matowa. Błyszcząca strona chroni przez ciepłem, a matowa – przepuszcza je. Chcesz upiec coś na szybko (np. w papilotach:)? Zawiń danie tak, aby matowa strona folii była na zewnątrz. Jeśli natomiast chcesz zabezpieczyć upieczonego kurczaka, żeby był ciepły nawet po pół godzinie, upewnij się, że na zewnątrz jest strona błyszcząca. W folii warto przechowywać cebulę po jej wcześniejszym rozkrojeniu – zachowa świeżość! A jeszcze lepszym opakowaniem niż folia aluminiowa jest pergamin. Wypróbuj koniecznie.

Julia Wysocka

Zobacz także:

9 niezbędników w twojej lodówce

Prezentujemy produkty, które potrafią zdziałać cuda dla zdrowia i urody.

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o piramidzie żywienia

Ile posiłków dziennie należy spożywać i które produkty są najważniejsze?

Polecane wideo

Komentarze (14)
Ocena: 4.71 / 5
anonim (Ocena: 1) 14.01.2022 19:53
makaron – 3 miesiące (chyba gotowany)... twaróg – 2 dni (ciekawe jaki twaróg)... majonez – 2 tygodnie Co to za brednie? Ktoś to czytał zanim wysłał na stronę? Przecież to jakiś bełkot. Mogę prosić o ŹRÓDŁO tych "rewelacji"? Gdzie są podane te śmieszne terminy? Ocenę za artykuł chciałem dać ZERO ale niestety nie ma zera.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.02.2012 18:26
co za brednie rotfl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.06.2011 23:04
Otyłość. ŻYWIENIE RACJONALNE; wg: IRL KRAKÓW. BH.502. MOTTO: Człowiek jak każdy organizm żywy na naszej planecie, TYJE z dwóch powodów GŁÓWNYCH. * 1. PIERWSZY POWÓD: To spożycie zbyt dużej ilości tłuszczu, który wchłania się szybko w jelicie cienkim i odkłada jako tłuszcz już ludzki. Tyjemy od tłuszczu w tempie ekspresowym. 2. DRUGI POWÓD: Konsumpcja węglowodanów, ale tylko i WYŁĄCZNIE tych, które po spożyciu produktu zawierającego właśnie węglowodany, podnoszą poziom cukru wysoko, zmuszając trzustkę do wydzielania zbyt dużej ilości INSULINY, co skutkuje utworzeniem trójglicerydów, czyli również tłuszczu, głównie w górnych partiach ciała np. wychudzone osoby, a z fałdami tłuszczu na twarzy. PUENTA KIERUNKOWA: CHLEB typu KR-IRL, zawiera dużo węglowodanów, ale NISKICH, tzn. daje energię, a nie powoduje otyłości oraz tworzy uczucie sytości. Zdecydowanie niezbędny w procesie odchudzania. To kłopot, że nie kupisz tego chleba, nikt go nie piecze, nikt na nim nie zarabia, ale samemu upiec WARTO !! KAŻDY CHLEB UPIECZONY W OPARCIU O JAKĄKOLWIEK MĄKĘ, ZAWIERA WYSOKIE WĘGLOWODANY: Oraz ogrom toksyn tj. konserwanty, spulchniacze, barwniki, polepszacze zapachu i smaku, przyczynia się do plagi otyłości i cukrzycy typu 2, u ludzi, ale u kotów i psów nim karmionych również. * WIEDZĄ O TYM CHIŃCZYCY (1,2 MLD LUDZI) ORAZ HINDUSI (900 MLN): Którzy ciągle pracują i skutecznie się rozmnażają, ponieważ jedzą ogromnie dużo energetycznych węglowodanów, lecz tych niskich w ryżu i w kaszach. Ich energia nie ma sobie równych, nawet w sztukach walki gdzie jest to wyraźnie widoczne. Sukces życia dla współczesnego człowieka to konsumpcja NISKICH węglowodanów, tj. do 26% wzrostu, a wzorem są ludy Dalekiego Wschodu. PIWO jest dozwolone i po piwie się nie tyje, lecz po tym co się przy piwku zje np. tłuszcz i WYSOKIE węglowodany, tj. od 26,01% wzrostu. KONKLUZJA finalna: Ilość żywności należy bezwzględnie dostosować do trybu życia, czyli zapotrzebowania energetycznego własnego organizmu. Najistotniejszym stabilizatorem wyrównywania braków energii u człowieka jest bez wątpienia tzw. CHLEB typu KR-IRL. Wskazana jest także zasadotwórcza cytryna ok. 2,5-4 sztuk/24h. Sok z cytryny neutralizuje kwasowość soków trawiennych pustego żołądka zmniejszając łaknienie. R E F L E K S J A: INDEKS ŻYWIENIOWY, a; INDEKS GLIKEMICZNY, to dwa różne spojrzenia na realia przyrodnicze. IŻ; to identyfikacja ewolucyjnych dokonań przyrody, czyli sfera faktów. IG; to wirtualne poglądy, dezinformacja, obłuda i biznes. ZOBACZ TEŻ; CUKRZYCA typu 2, wg: IRL KRAKÓW. Książka, pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku. Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione. *** Skrót adresu strony w Internecie_______: INSTYTUTIRL BH.502. ENGLISH VERSION: Skrót adresu strony w Internecie_______: instytutirl.com.pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.05.2011 21:58
znam swietna stronke, na ktorej rozdaja darmowe gadzety dla każdego! piszcie po wiecej szczegolow na dudik12/malpa/wp.pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.05.2011 13:40
gdzie najlepiej przechowywac jedzenie oto jest pytanie...... niech sie zastanowie cos mnie sie wydaje ze w lodowce.....
odpowiedz

Polecane dla Ciebie