Polskie dzieci są grube i garbate! CZY TO WINA RODZICÓW?

Co drugi uczeń poznańskiej podstawówki ma krzywy kręgosłup. Coraz więcej dzieci zmaga się również z nadwagą!
Polskie dzieci są grube i garbate! CZY TO WINA RODZICÓW?
13.04.2011

W Polsce, z roku na rok, przybywa dzieci, u których diagnozuje się mniejsze bądź większe wady postawy. Co więcej, zastraszająco szybko rośnie również liczba osób otyłych. A wszystkiemu winien jest niezdrowy tryb życia dzieci i młodzieży!

Ortopedzi i fizjoterapeuci z Poznania przebadali ostatnio tysiące dzieci. Ich wyniki okazały się zatrważające. Badania wykazały bowiem, że co drugi uczeń poznańskiej podstawówki ma wady postawy. A jakie są przyczyny takiego zjawiska?

Większość dzieci z nadwagą jada głównie w szkolnych stołówkach i sklepikach. Niestety, najczęściej jest to jedzenie typu fast food oraz produkty przetworzone. dzieci spędzają również za dużo czasu siedząc przed telewizorem lub grając w gry.

Lekarze nie mają najmniejszych wątpliwości. Brak ruch w połączeniu z wysokokaloryczną dietą to główne przyczyny problemów, z którymi boryka się coraz więcej polskich dzieci. Uczniowie mają coraz mniej okazji do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Podwożeni do szkoły przez rodziców, spędzają całe dnie siedząc w szkolnych ławkach. Co więcej, zamiast dodatkowych zajęć z wychowania fizycznego wolą chodzić na lekcje języków obcych. Zamiast basenu czy zabaw na świeżym powietrzu młody człowiek coraz częściej wybiera siedzenie przed komputerem.

Niezdrowy tryb życia odbija się bardzo niekorzystnie na zdrowiu młodych ludzie. Co najgorsze jednak, stwierdzone u dzieci wady postawy i nadwaga z wiekiem z pewnością będą się pogłębiać.

Czy nasze społeczeństwo czeka więc ten sam problem, który od lat nęka mieszkańców Stanów Zjednoczonych? Czy otyłość i liczne przewlekłe choroby z nią związane staną się kolejną plagą współczesnej cywilizacji?

Karina Hefner

Zobacz także:

Chirurgiczna masakara: Po niby prostym zabiegu ona nie może zamknąć oczu! (Nawet podczas snu)

Błąd chirurga plastycznego sprawił, że Marylin może nawet stracić wzrok!

Masz dwadzieścia kilka lat? Pewnie już zaczęłaś siwieć! GRANICA WIEKU SIĘ OBNIŻA

Co trzecia młoda kobieta siwieje przedwcześnie. Czy Twoja farba do włosów także ukrywa siwiznę?

Polecane wideo

Komentarze (77)
Ocena: 5 / 5
Mioa (Ocena: 5) 12.05.2014 14:29
w dużej mierze jest to wina rodziców, bo kogo? to rodzice wybierają ortopedyczne buciki , Dobre krzesła czy zmuszają do aktywności fizycznej żeby nie dopuścić do skrzywienia kręgosłupa, czy mają wszystko w d...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.05.2011 10:43
Oczywiscie,ze to wina rodzicow,bo co dzieci jedza?:Hot-dogi,frytki,chipsy i inne swinstwa,wiadomo,ze gdyby jadly normalnie i nie podjadaly miedzy posilkami bzdur,nie byloby tego problemu.A,ze sa garbate?-no coz,plecaki ,torby az uginaja sie od podrecznikow szkolnych,siedza godzinami zgarbione przed komputerem i sa potem tego efekty,takie jakie sa.Kazdy przyzna mi racje.Wiem dobrze.Przypilnujcie swoje dzieci ,co robia,co jedza i czy uprawiaja jakies sporty.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 23.04.2011 17:07
czasem jest tak że kregosłup może boleć od siedzenia długiego w jednej pozycji może masz niewygodne krzesła w klasie i dużo lekcji.... szkoły co do wyposarzenia są murzyńskie ale z drugiej dużo osób samych jest sobie winnych wadom kregoslupa
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.04.2011 00:07
mam 18 lat i dość krzywy kręgosłup, a wszystko przez lekkie obciążenie genetycznie i szkołę właśnie! zlinczujcie mnie teraz ale w lato, gdy pływam, biegam, czy chociaż skaczę na skakance to mój kręgosłup w ogóle nie daje mi o sobie znać. Natomiast gdy chodzę do szkoły bywają dni że sikam z bólu. Nie noszę ton, ale 8 zeszytów w twardej oprawce to minimum z mojej strony + wytłuczenie sie w autobusach na twardych siedzieniach.. jakieś 2 godziny dziennie + siedzienie (+/-) 8 godzin na dwóch deskach złączonych metalem daje swoje. Jak rodzice mają temu zapobiec gdy dziecko przychodząc ze szkoły jest zbyt zmęczone by uprawiać sport. Zmieńcie szkołę, a potem miejcie pretensje do rodziców.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.04.2011 22:04
Anonim2011-04-14 18:04:01 Anonim zgłoś do usunięcia Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz Anuluj Proszę u usunięcie tego komentarza, ponieważ ... chyba zapomnieli jak ciężkie plecaki mają te dzieci. Przepraszam, ale JA! 19-letnia dziewczyna mam ciężki plecak mając 4zeszyty, 2 małe podręczniki, piórnik, i kanapkę. Te dziecimają wielkie podręczniki, 2od polskiego + 2od matematyki, całą butelkę picia (+1kg), kanapki, ciężki piórnik z kredkami, flamastrami itd.. Na ich rozwijający się kręgosłup to za dużo! Widzę często jak te biedne dzieciaki chodzą z tymi rzeczami ponieważ chodzę do zespołu szkół i jest tam podstawówka. Plecaki są cieżkie i tak duże, że te dzieciaki mogą się w nie schować! Żeby w nich iść muszą się ciąge pochylać! A krzesła? widzieliście je? te w szkole... są okropne, nie jest wygodnie siedzieć w nich wyprostowanym! Dla mnie wady ostawy to wina szkoły. Ja tez mam wadę postawy. WŁAŚNIKE PRZEZ TO! wyrośnie!!!! i tyle było z mojego leczenia. Nadwagę można łatwo zrzucić (zmagałam się z wagą 65 kg, zrzuciłam do 54 i juz parę lat utrzymuję) natomiast krzywy kręgosłup bardzo cięzko wyleczyć ... godziny rehabilitacji które nie dają dużych efektów a w wieku 18 lat odczuwam często bóle kręgosłupa
odpowiedz

Polecane dla Ciebie