Kawa zmniejsza piersi, białe wino wywołuje próchnicę, drób wspomaga pamięć - co jeszcze warto wiedzieć?

To potwierdzone naukowo fakty. Koniecznie sprawdź, o czym jeszcze nie wiedziałaś.
Kawa zmniejsza piersi, białe wino wywołuje próchnicę, drób wspomaga pamięć - co jeszcze warto wiedzieć?
06.04.2011

O tym, że picie kawy zmniejsza piersi, jako pierwsi napisali szwedzcy naukowcy. Biorąc pod lupę 300 pań dowiedli, że im więcej filiżanek tego czarnego napoju dziennie, tym mniejszy rozmiar biustu. Powód? Redukcja tkanki gruczołowej. Ale z tych odkryć płynie jedna bardzo dobra informacja. Okazuje się, że wystarczy pić trzy filiżanki dziennie, żeby znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu sutka. Więcej na ten temat przeczytasz w osobnym tekście.

Uśmiech na życie

Naukowcy z Wayne State University w Detroit odkryli, że szczery uśmiech przedłuża życie o siedem lat! Przebadali amerykańskich zawodowych baseballistów. Ci, którzy na oficjalnych zdjęciach z lat 50. szeroko się uśmiechali, żyli dłużej niż ich mniej pogodni (albo nieszczerze uśmiechnięci) koledzy. To kolejny powód, żeby kroczyć z uśmiechem przez świat.

Dbaj o sen

Naukowcy z University College w Londynie dowiedli, że krótki sen (krótszy niż 7-8 godzin) bardziej szkodzi kobietom niż mężczyznom. Podczas krótkiego snu w kobiecym organizmie wydzielają się związki, które mogą wywołać choroby układu krążenia. Takiej zależności nie odkryto u panów. Tutaj dowiesz się, jak spać, żeby się wyspać.

To szkodzi zębom

Białe wino zwiększa ryzyko próchnicy i sprawia, że zęby stają się bardziej wrażliwe na ciepło i zimno – do takiego wniosku doszli badacze z Uniwersytetu Johannesa Gutenberga. Wino w tym kolorze niszczy szkliwo, ponieważ jest kwasowe. A najbardziej szkodliwy jest Riesling, który ma najniższe pH.

Sposób na młodość

Jeśli chcesz wyglądać młodo, wystarczy, że będziesz przebywać w towarzystwie starszych od siebie osób. Psycholodzy z Uniwersytetu Friedricha Schillera w Jenie przeprowadzili badanie, w ramach którego pokazano jego uczestnikom wiele twarzy starszych ludzi, a następnie kazano określić wiek pewnej osoby w średnim wieku. Większość badanych jej wiek zaniżyła.

Zapomnij o szopskiej

Lubisz pałaszować pomidora z ogórkiem? Pora z tego zrezygnować. To połączenie nie jest bowiem korzystne dla organizmu. Ogórek zawiera askorbinazę, enzym skutecznie utleniający witaminę C. Wystarczy kilka mililitrów soku z ogórka, żeby pozbawić witaminy C z pięciu kilogramów pomidorów. Ogórek usuwa witaminę C również z innych warzyw i owoców, a sam jest bardzo ubogi w składniki odżywcze.

kobieta je jabłko

Tylko z wodą

Antybiotyków nie wolno popijać mlekiem. Zawiera ono bowiem pewne jony, które hamują wchłanianie niektórych antybiotyków m.in. z grupy tetracyklin oraz fluorochinolonów. Wystarczy popić je mlekiem, żeby zwalczanie bakterii okazało się nieskutecznie – po prostu nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Na mleko w ogóle powinnaś uważać – z osobnego tekstu dowiesz się dlaczego.

Na pamięć

Tłuszcze nienasycone (zwane dobrymi tłuszczami) znajdujące się np. w oliwie z oliwek, białym mięsie drobiowym, orzechach czy oleju sprzyjają zapamiętywaniu. Odkryli to naukowcy z Uniwersytetu Kalifornii po testach na szczurach. Okazało się, że zwierzęta nakarmione substancją, która daje uczucie sytości i która wytwarzana jest w organizmie  po spożyciu czegoś tłustego, znacznie lepiej zapamiętywały konkretne miejsca. Podobnie jest u ludzi.

Mądrzy nie palą

Amerykańscy naukowcy po zbadaniu ponad 20 tys. izraelskich rekrutów doszli do wniosku, że nałogowi palacze mają niższy iloraz inteligencji od osób niepalących. Młodzi mężczyźni, którzy wypalają co najmniej paczkę papierosów dziennie, mają średnio o 7,5 punktu niższy iloraz inteligencji od niepalących kolegów. Palisz? Sprawdź, jak uwolnić się od nałogu i nie przytyć.

Szczupła w nocy

Gdy uprawiasz sport, chudniesz nie tylko wykonując ćwiczenia, ale również podczas snu. Regenerując się, organizm również spala kalorie. Dlaczego tak się dzieje? Nie do końca wiadomo. Ale to dobra informacja na wiosnę!

Niebezpieczny owoc

Uważaj na sok grejpfrutowy – negatywnie wpływa na organizm popijanie nim leków czy picie tego soku w czasie leczenia. Substancje w nim zawarte wyraźnie hamują aktywność enzymów wątroby, które odpowiadają za metabolizm i przystosowanie do usunięcia z organizmu leków czy ich metabolitów. Jeśli nie zostaną zablokowane, nastąpi kumulacja przyjmowanego lekarstwa, która może doprowadzić do przedawkowania czy nawet do śmierci.

kobieta je jabłko

Kaloryczne trunki

Oto kolejny powód, dla którego warto wystrzegać się alkoholu. Ma on o 2,6 kalorii więcej niż cukier. Jeden gram alkoholu to 7,1 kalorii, a cukru – 4,5 kalorii. Zaskakujący jest jednak fakt, że większość osób regularnie pijących alkohol nie waży więcej niż abstynenci.

Dobroczynne słońce

Planujesz zajście w ciąże? Postaraj się urodzić malucha pod koniec lata. Okazuje się, że dzięki temu twoje dziecko będzie zdrowsze i wyższe. Chodzi tutaj o witaminę D, która gromadzi się pod wpływem słońca w organizmie matki w ostatnich miesiącach ciąży i sprawia, że szkrab ma mocniejsze kości i jest mniej podatny na choroby, szczególnie na osteoporozę w późniejszym wieku.

Przy pisaniu tekstu korzystałam głównie ze strony CzyWiesz.pl.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Dobra wiadomość dla czekoladoholiczek: Czekolada jest zdrowsza od owoców!

Oto powód, dla którego możemy bezkarnie objadać się czekoladą.

Co jeść, żeby mieć zdrowe oczy i lepiej widzieć?

Dieta dla oczu zapewni ci dobry wzrok na długie lata.

Polecane wideo

Komentarze (77)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 18.07.2011 11:19
z tym wzrostem to nie prawda. ktoś ma byc wysoki -to jest, a ktoś niski to że się urodzi końcem lata,, wcale nie jest powiedziane, że będzie wyższy....
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.04.2011 13:59
a ja własńie nie chciałabym mieć malych tylko chce mieć o rozmiar wieksze więc zrezygnuje z kawy tym bardziej że faktycznie odpowiada za przemiane materii więc na biust pewnie też lezie
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.04.2011 17:59
kawa zmniejsza biuścik?!! YEAH! kocham kawę i do tego zmniejsza mi moje cycy, elegancko :D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.04.2011 14:51
ja urodzilam sie we wrzesiu na pocztaku i mm mocne koci i 177 wzrosu . Chyba niewpadli na to ze genetyka tezma cos do powiedzenia .
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.04.2011 08:32
jestem z sierpnia...wzrost się zgadza (172cm) ale zdrowie wręcz odwrotnie,bo kiedyś cały czas chorowałam ...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie