Porada dietetyczna: Jak usunąć z organizmu toksyny? DIETA DETOX

Założeniem diety oczyszczającej jest usunięcie toksyn z organizmu, oczyszczenie przewodu pokarmowego, a także nerek.
Porada dietetyczna: Jak usunąć z organizmu toksyny? DIETA DETOX
09.02.2011

Uwaga! Diety detox nigdy nie można stosować na własną rękę, ponieważ może być niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia. Decyzja o jej stosowaniu koniecznie musi być poprzedzona konsultacją z lekarzem lub dietetykiem.

Dieta oczyszczająca (inaczej detox) nie należy do łatwych, ponieważ wymaga dużego samozaparcia i silnej woli. Wymyślona została w latach 40. dwudziestego wieku i od tego czasu zgromadziła zarówno sporo zwolenników, jak i przeciwników. Główne skrzypce w tej diecie gra specjalnie przygotowany napój składający się z wody, cytryny, syropu klonowego i pieprzu cayenne. Należy go wypijać od 6-12 razy dziennie. Przez pierwsze 2 dni nie powinno się nic jeść, a pojawiające się uczucie głodu można zaspokajać jedynie wodą. Dopiero trzeciego dnia można wprowadzić owoc w ramach obiadu i warzywa w ramach kolacji. Cała kuracja trwa zazwyczaj 10 dni. dieta pozwala na stosowanie herbatek ziołowych i środków przeczyszczających, które dodatkowo mają wspomóc proces detoksykacji (oczyszczania).

Plusy:- utarta masy ciała- wyrobienie nawyku picia wody oraz spożywania owoców i warzyw

porada dietetyczna

Minusy:

- dieta jest zupełnie pozbawiona tłuszczu, dostarcza też niewiele białka

- jest bardzo restrykcyjna - utrata masy ciała nie jest trwała, szybko pojawia się efekt jo-jo

- założenia diety nie uwzględniają rzeczywistego funkcjonowania organizmu

- dieta może pogorszyć stan zdrowia, przyczynić się do rozwoju wielu chorób (np. nowotworu jelita grubego), a w skrajanych przypadkach także do śmierci

(Bez)Sens diety

Mając na uwadze przedstawione powyżej plusy i minusy łatwo można dostrzec, że stosownie tej diety nie ma sensu. Potwierdzają to jeszcze kolejne fakty: Otóż dieta oczyszczająca daje złudne poczucie, że dbamy o swoje zdrowie. Tak naprawdę w trakcie jej stosowania możemy poważnie sobie zaszkodzić. Nie dostarczamy do organizmu potrzebnych mu składników odżywczych, spożywamy zbyt mało energii i w konsekwencji możemy czuć się słabo, miewać bóle głowy, czy epizody utraty przytomności.

Zwolennicy detoxu uważają, że nasze ciało cały czas jest narażone na atak toksyn pochodzących ze smogu, pestycydów, sztucznych substancji dodawanych do żywności (np. słodzików), cukru czy alkoholu. Ich zdaniem okresowe oczyszczanie jest koniecznością, aby trucizny te nie kumulowały się w organizmie i aby nie wywoływały chorób. Tymczasem człowiek jest tak zbudowany, posiada wątrobę, nerki, układ limfatyczny i wiele innych narządów, które na bieżąco eliminują toksyny z organizmu.

Dieta oczyszczająca skutkuje utratą masy ciała, ale w dużej mierze jest to utrata wody, a nie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo dostarczanie zbyt małej ilości składników odżywczych może przyczynić się do spowolnienia tempa przemiany materii. Po powrocie do normalnego odżywiania bardzo łatwo więc o efekt jo-jo. Entuzjaści podkreślają, że dieta oczyszczająca może dodać nam energii lub wręcz wprowadzić w stan euforii. To prawda, jednak jest to po prostu reakcja organizmu na głód. Mobilizuje się on do zdobycia pokarmu.

Dozwolone w detoxie środki przeczyszczające, które mają wspomóc oczyszczanie organizmu, w zbyt wysokich dawkach mogą przyczynić się do powstania zaburzeń odżywiania,odwodnienia,uszkodzenia serca lub nowotworu jelita grubego.

dieta odchudzająca

Kto absolutnie nie może korzystać z tej diety

Najlepiej, aby unikali jej wszyscy, absolutnie jednak zakazana jest w przypadku:

- dzieci i młodzieży

- kobiet w ciąży i karmiących piersią

- osób starszych

- osób chorujących na cukrzycę, choroby serca, choroby układu pokarmowego, nowotwory, choroby nerek i wszelkie schorzenia przewlekłe

Dieta oczyszczająca nie jest dietą godną polecenia. Jeśli chcesz o siebie zadbać, to pamiętaj o zasadach racjonalnego odżywiania, wyklucz z diety słodycze, słone przekąski, alkohol, używki i tłuste potrawy, pij dużo wody mineralnej, spożywaj produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, chude mięso, ryby, chudy nabiał, a na pewno pomożesz organizmowi pozbyć się szkodliwych substancji.

Więcej artykułów dotyczących diet i odchudzania znajdziesz w specjalnej sekcji.

Komentarze (21)

Ocena: 4.9 / 5
MałaMi (Ocena: 3) 23.07.2015 16:03
Jakiś hardocore jest w tym artykule? Wy na prawdę to stosujecie? Nie wyobrażam sobie, jak mogłabym wytrzymać na takim detoxie-głodówce w zasadzie... chyba poszłam po łatwiźnie bo kupiłam napój oczyszczający Prodetox Activ-nowość, akurat znalazłam w aptece, ma czystek (który uwielbiam za właściwości) i zielony jęczmień plus inne składniki. Cała kuracja twa 10 dni, można ją przedłużyć lub powtórzyć w kolejnym miesiącu. Ja stosuję na razie tydzień, ale czuje działanie. Już rozglądam się za kolejnym opakowaniem w dobrej cenie. Jest też dobry w smaku, a to niezwykle ważne. Możecie polecić jeszcze jakieś inne sposoby oczyszczania? Może znacie ten Prodetox i ktoś też stosował?
odpowiedz
Ela26 (Ocena: 5) 09.04.2015 18:06
Detoks to poważna sprawa. Warto przeprowadzać go co jakiś czas i to regularnie. Ja co pół roku zawsze przez 3 miesiące stosuję błonnik witalny. Dzieki niemu nie ma problemów zdrowotnych. Polecam te małe nasionka, które wyśmienicie działaja na organizm.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.04.2012 13:25
Ja mam zamiar wypróbować Plusssz Lady Detox. działa ponoć bardzo szybko i pozwala na pozbycie się wolnych rodników i szkodliwych produktów przemiany materii a ich napewno w organiźmie sporo. Cena niska a plusssz smakowo też jest niczego sobie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.07.2011 12:10
JTLuZu nywtqwdisoqj
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.07.2011 10:10
VAssak waiozaepknxx
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo