Dlaczego przerywamy dietę? NAJCZĘSTSZE BŁĘDY ODCHUDZANIA

Właśnie zaczęłaś dietę? Przeczytaj, czego nie robić, aby wytrwać na niej jak najdłużej!
Dlaczego przerywamy dietę? NAJCZĘSTSZE BŁĘDY ODCHUDZANIA
19.01.2011

Historia zazwyczaj jest podobna. Któregoś pięknego poranka stając ponownie na wadze, z przerażeniem patrzysz na wskazaną ilość kilogramów i nie namyślając się długo postanawiasz podjąć działania. Motywację masz silną. Zaczynasz odchudzanie, jednak szybko je porzucasz. Z czego to wynika? Co przyczynia się do „porzucenia” diety?

Zbyt mało kalorii

Często pierwszą rzeczą jaką robisz, to drastyczne zmniejszenie ilości jedzenia, niekiedy nawet graniczące z głodówką, bądź też sięgasz po dietę 1000 kcal, bo przecież wielu na niej schudło. Chcesz być traktowana indywidualnie, zaś w przypadku diety zapominasz o potrzebach swojego organizmu. Dieta 1000 kcal jest dobrą kuracją dla osób z małą nadwyżką kilogramów. Jeśli zaś twoje BMI wynosi powyżej 25, jest w zasadzie pewne, że spożywanie zaledwie 1000 kcal nie zaspokoi dziennych potrzeb energetycznych. Niestety, zbyt mała podaż kalorii spowoduje, że uczucie głodu będzie cię nękać, nie mówiąc już o obniżeniu tempa metabolizmu. To zaś najprostsza droga do podjadania słodyczy, które stają się łatwym i szybkim źródłem energii. Najlepiej więc obliczyć swoją całkowitą przemianę materii i odjąć od niej 500-700 kcal, a po posiłki sięgać co 3-4 godziny. 

jak się odchudzać

Wykluczenie niektórych grup produktów

Słyszałeś gdzieś o dietach warzywnych, owocowych, proteinowych i wiesz, że aby schudnąć, najlepiej skupić się na jednym składniku oraz eliminować z diety inne grupy produktów. Niestety, nie jest to dobra decyzja. Pamiętaj, że twój organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych do prawidłowego działania. Jeśli ich nie dostarczasz, twoje ciało szuka innych, awaryjnych dróg wyjścia, co oczywiście nie oznacza, że jest to jego optymalny sposób funkcjonowania. Powiesz, że przecież na tych kuracjach się chudnie. Owszem, jednak często obok spadku masy ciała pojawia się niedożywienie jakościowe i problemy zdrowotne. Organizm zaś, chcąc powrócić do równowagi, domaga się pożywienia, najczęściej właśnie z omijanych grup. Dieta nie powinna być chwilowym zrywem, lecz początkiem trwałej zmiany nawyków żywieniowych. Jak zalecają dietetycy, codzienny jadłospis najlepiej oprzeć na różonorodnych produktach, a szczególnie na warzywach, owocach, nabiale, chudym mięsie, rybach oraz zdrowych tłuszczach.

Brak ruchu

Aktywność fizyczna to najlepszy „wspomagacz” diety. Staje się również dodatkowym napędem do działania, zwłaszcza w chwilach zastoju masy ciała, gdy porzucenie prawidłowych nawyków najbardziej kusi. Jest także świetnym „zapełniaczem czasu”, np. w weekendy, gdy dodatkowe przekąski najbardziej kuszą. Dodatkowo przyspiesza nieco tempo metabolizmu i sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej. Pamiętaj jednak, że codzienny trening musi być odpowiednio dobrany. Jeśli zaczniesz ćwiczyć siłowo i intensywnie, regularnie mierz obwód ramion i ud, gdyż taka aktywność rozwija mięśnie. Bezpieczniejszy dla twojej sylwetki będzie Nordic Walking, pływanie, jazda na rowerze czy aerobik.

jak się odchudzić

„Grube” otoczenie

Jak donoszą badania, twoje otoczenie wpływa na sukcesy jakie odnosisz. Jeśli twoi bliscy i przyjaciele mają również problemy z nadmiarem kilogramów, wtapiasz się w grupę i traktujesz swoją nadwagę jako obowiązującą w twoim środowisku normę. Będąc tego świadomym, postaraj się dać innym przykład i zachęć ich do podjęcia wspólnego wyzwania: dążenia do smukłej sylwetki, dobrego samopoczucie i pełni zdrowia. 

Brak wsparcia

Podejmujesz próbę, jednak musisz sama jeść dietetyczne dania, rodzinie gotujesz inne posiłki, ze smakiem patrzysz, jak chłopak objada się pizzą... Jak długo można tak wytrzymać? Nic dziwnego, że przeżywasz chwile załamania. Postaraj się uświadomić swoim domownikom jak ważne jest dla ciebie zdrowe odżywianie i zachęć ich do zmiany codziennych nawyków. Niech każdy je dowolne porcje, wprowadza do menu ulubione dodatki, ale zdrowa baza posiłków niech pozostanie taka sama dla wszystkich. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na przygotowywanie dwóch obiadów, a posiłki z dotychczasowej kuchni nie będą cię kusić.

Więcej porad dotyczących żywienia, diet i odchudzania znajdziesz w osobnej sekcji.

Polecane wideo

Komentarze (19)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 31.01.2011 16:13
odchudzanie jest skuteczne wtedy, gdy jest poprzedzone oczyszczaniem organizmu i przygotowaniem do diety jako takiej, do oczyszczania organizmu świetnie się nadaje zielona herbata z algami Irving Tea SPA sea detox, a potem razem z dietą proponuję picie czerwonej herbaty Pu erh jako perfect slim.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.01.2011 16:46
polecam nie jedzenie pieczywa i makaronu w miarę możliwości, tylko dupsko rośnie
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.01.2011 20:06
Jak ktoś chce-schudnie i utrzyma wage. Tyle.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.01.2011 18:32
nie głodzę się, a jem tak po mniej więcej 1200-1300 kcal dziennie. i przy wzroście 175cm ważę 58-60kg, czyli prawidłowo. ale chciałabym trochę mniej...;]
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.01.2011 15:12
yhym.. a jeśli jesteś w grupie osób szczupłych i oni normalnie mogą jeść różne słodycze, nie słodycze i nie przytyją. A ty będąc z nimi też chętnie byś zjadała ale jesteś z nich najgrubsza.. to jest dopiero katorga.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie