Zasada 6U – pozwala schudnąć szybko i przyjemnie!

Profesor Berger to jeden z najwybitniejszych polskich specjalistów z zakresu żywienia człowieka. Jest „ojcem” coraz bardziej rozpowszechnianych zasad żywieniowych 6U.
Zasada 6U – pozwala schudnąć szybko i przyjemnie!
17.11.2010

6 zasad profesora Bergera to idealny kodeks żywieniowy nie tylko dla osób, które chcą się odchudzać , ale także dla wszystkich, którzy pragną zdrowo przejść przez życie. Przystępna forma łatwo wpada w ucho i jest przypomnieniem z pozoru banalnych  prawd żywieniowych.

Zasada nr 1

Urozmaicenie

Urozmaicenie posiłków pozwoli nam na dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych do funkcjonowania składników, co zapewni zachowanie zdrowia i ustrzeżenie się przed niedoborami. Berger zaleca spożywanie 60 różnych produktów tygodniowo. Najlepiej jeżeli będą one przetworzone w jak najmniejszym stopniu i świeże.

Zasada nr 2

Umiarkowanie

Po raz kolejny pojawia się zasada – umiarkowanie w jedzeniu. Małe posiłki skurczą żołądek, nie obciążą przewodu pokarmowego. Ponadto, jeżeli będziemy jedli mniejsze, ale urozmaicone dania, z łatwością unikniemy otyłości.

Zasada nr 3

Uregulowanie

Systematyczne jedzenie poprawi przemianę materii, a także usprawni działanie przewodu pokarmowego. Co ważne, jeżeli organizm będzie spodziewał się dostawy energii o ustalonej porze, przestanie domagać się przegryzek pomiędzy posiłkami. Najlepiej spożywać ok. 5 posiłków w odstępach ok. 3 godzinnych. Pierwszy posiłek należy zjeść w ciągu 2 godzin po przebudzeniu, a kolację max. 3 godziny przed snem.

jak schudnąć

Zasada nr 4

Uprawianie sportu

Sport to sprzymierzeniec zdrowia i dobrego samopoczucia.  Oprócz tego, że usprawnia przemianę materii i ułatwia utrzymanie zgrabnej sylwetki - poprawia też humor. Wydzielające się podczas wzmożonej aktywności hormony szczęścia łagodzą ból oraz zmniejszają poczucie głodu.

Zasada nr 5

Unikanie

Unikanie to pojęcie obszerne. Autor zasady 6 U miał tu na myśli wszystkie produkty żywnościowe, które nie wnoszą pozytywnych składników do organizmu,  a mogą być groźne dla zdrowia. Strzec się powinniśmy przed wysokoprzetworzoną żywnością, cukrami prostymi (ciastka,cukierki) słodzonymi sokami, nadmiarem alkoholu. Unikać należy również nieodpowiednio przygotowanej żywności – smażenie, podgrzewanie w mikrofali. Wszystkie te czynniki są wrogiem sylwetki, a ich unikanie pozwoli na „zrzucenie” zbędnych kilogramów.  

Zasada nr 6

Uśmiechnij się

Uśmiech działa na wszystkie aspekty naszego życia. Przeprowadzone zostały badania, których celem było  wskazanie wpływu usposobienia człowieka na odporność. Okazało się, że osoby życzliwe i uśmiechnięte łatwiej znosiły trudne warunki (wirusy, zimno). Ponadto naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Wayne w stanie Michigan udowodnili, że uśmiech, a dokładniej optymistyczne podejście do rzeczywistości może wydłużyć życie nawet o 7 lat! Optymizm wspomaga też redukcję masy ciała  - łatwiej wytrwać na diecie i odeprzeć głód (tak samo jak w przypadku sportu zawdzięczamy to hormonom szczęścia).

Więcej o dietach, żywieniu i odchudzaniu przeczytasz w specjalnej zakładce.

Zobacz także:

Dieta smacznie dopasowana – idealnie dobrane menu

Jak schudnąć dzięki błonnikowi?

Komentarze (32)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 01.04.2012 20:47
Portal powinien się nazywać "blondynki w sieci", sądząc po komentarzach. A co wy wiecie o Profesorze Bergerze? Nic nowego nie wymyślił? Największy w Polsce naukowiec z zakresu żywienia? To wszystko, czego was "uczą" gdzie indziej, to tylko popłuczyny po jego nauce. Teraz każdy głupek w internecie może to sobie znaleźć, ale kiedy On to wymyślał, to jeszcze cała ta nauka była w powijakach (że o komentujących nie wspomnę). Doprawdy - perły przed wieprze (o ile wiecie, o co mi chodzi).
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.02.2011 11:53
i tak mi sie nie uda!xd
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.01.2011 13:36
do urozmaiconych posiłków piję czerwona herbatę Pu erh Irving Tea SPA perfect slim a moja waga grzecznie spada :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.01.2011 11:06
nike kids shoes,nike shoe outlet,cheapest nike shoes,nike shoes online,nike free,nike shoes for kids
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.12.2010 13:52
nike air max trainers,nike air max sale,air max 90,puma shoes online ,nike max 2009,cheap air max 2009
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo