Czy od stresu można przytyć?

Stres społeczny związany z wystąpieniami publicznymi, zadaniami, testami według najnowszych badań sprzyja wzrostowi masy ciała.
Czy od stresu można przytyć?
22.09.2010

Traumatyczne przeżycia jak wojna czy utrata bliskiej osoby wpływają raczej na brak chęci do jedzenia oraz zmniejszenie masy ciała. Stres społeczny zaś związany z wystąpieniami publicznymi, zadaniami, testami według najnowszych badań działa wręcz odwrotnie – sprzyja wzrostowi masy ciała.

Badaniem wpływu stresu na nawyki żywieniowe zajęli się uczeni z Departments of Psychiatry and Biomedical Engineering at the University of Cincinnati College of Medicine. Przeprowadzili doświadczenie na szczurach narażonych na sytuację napięcia nerwowego równoważną codziennemu stresowi człowieka. Zwierzęta zostały podzielone na kolonie (4 samców, 2 samice). Ich zachowania w grupie były obserwowane i odnoszone do grupy kontrolnej. Obserwowano zachowania żywieniowe lidera kolonii oraz jego podwładnych. Zaobserwowano, iż samce zarządzające jadły częściej, a podległe zwierzęta rzadziej. U tych drugich też zaobserwowano większy wzrost tkanki tłuszczowej.

Wyniki badania nie są optymistyczne. Sugerują, że stres wpływa nie tylko na organizm w krótkim okresie czasu po jego wystąpieniu, ale również może powodować zmiany metaboliczne, co w dłuższej perspektywie czasu może przyczyniać się do otyłości. Jeśli na skutek stresu zaczynamy spożywać większe posiłki i rzadziej, niestety odbija się to na zwieszeniu tkanki tłuszczowej zwłaszcza w okolicach brzucha. Pamiętać zaś należy, ze tłuszcz brzuszny oraz stres są czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, problemów z układem immunologicznym oraz innymi zaburzeniami metabolicznymi.

Więcej o utrzymaniu prawidłowej masy ciała przeczytasz na Diety.papilot.pl.

Zobacz także:

Kalkulatory: BMI, WHR, masy ciała!

Nadchodzą wielkie podwyżki cen żywności! Winna jest powódź!

Komentarze (40)

Ocena: 5 / 5
Jols (Ocena: 5) 28.12.2017 15:59
To w końcu ze stresu się chudnie czy jednak tyje? Okazuje się, że to różnie bywa. Ja wpadłam na ten artykuł https://lepszytrener.pl/blog-trenera/czy-stres-powoduje-wzrost-wagi-ciala Polecam poczytać :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.11.2010 13:45
Ja od czerwca do września bodajże schudłam 5 kg ! Tak bardzo chciałam przybrać na wadze, a tu proszę ... Przez stres i nerwy wszystko... Mam 174cm wzrostu i ważę 56 kg :// makabra .
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 11.10.2010 18:23
Powiem wam tyle chcecie przytyc to do mezczyzn zacznijcie chodzic na silkena pewno wam troche masy przybedzie i duzp jedzcie przed i po cwiczeniach
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.09.2010 17:19
a ja zawsze w sesji tyje jak oszalała
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.09.2010 12:14
witam! jesteś z Rzeszowa lub okolic? chcesz łatwo i przyjemnie zarobić pieniądze? zostań konsultantką AVON! szczegóły: munia_16@o2.pl :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo