Wystarczy miesiąc niezdrowego żywienia, by z jego skutkami borykać się latami!

Kilka dni dietetycznego zapomnienia? Skutki będą długofalowe!
Wystarczy miesiąc niezdrowego żywienia, by z jego skutkami borykać się latami!
28.08.2010

Jak donosi KopalniaWiedzy.pl, miesięczne objadanie się, któremu towarzyszy brak ruchu, wpływa na organizm bardziej długofalowo, niż mogłoby się wydawać. Nie wystarczy pozbyć się stanowiących widoczny dowód "występku" dodatkowych kilogramów. Podczas, wydawałoby się, krótkiego epizodu opychania dochodzi bowiem do zmiany masy tłuszczowej ciała, przez co problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi ciągną się nawet ponad 2 lata.

Naukowcy z Linköping University zebrali grupę 18 ochotników. Poproszono ich o zarzucenie ćwiczeń i nadmierne jedzenie przez 4 tygodnie (mieli zwiększyć pobór energii średnio aż o 70%). W eksperymencie uwzględniono też grupę kontrolną, która nadal jadła i gimnastykowała się tak jak wcześniej. Objadający się przytyli średnio 6,3 kg, a po upływie pół roku udało im się pozbyć większości tego dodatkowego obciążenia. Okazało się jednak, że w porównaniu do grupy zachowującej dotychczasowy tryb życia, po roku stwierdzono u nich zwiększoną masę tłuszczową, a różnice stały się jeszcze silniej zaznaczone po 2,5 roku.

Autorzy studium podkreślają, że uzyskane wyniki nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości: nawet krótki okres obżarstwa i bezruchu może dość trwale zmienić metabolizm jednostki.

Na podstawie KopalniaWiedzy.pl opracowała Nina Drzewiecki

Zobacz także:

Polacy na niedziele obiady chodzą do McDonald’s!

Jaką pić herbatę, aby być piękną i szczupłą?

Komentarze (48)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 01.09.2010 20:37
Dobra ja zabije ciebie a później ty mnie ? :D:D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.08.2010 18:08
ehe, wszystko zabija. zabijmy się już teraz wszyscy, żeby uniknąć zabicia przez hamburgery.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.08.2010 23:20
zgadzam się z : fast foody to nie tylko problemy z waga, ale tez z układem trwiennym i ogólny samopoczuciem człowieka. miałam taki czas ze codziennie jadłam kawłek pizzy na kolacje (brat pracował w pizzeri i na noc przynosił) bolał mnie żołądek niemiłosiernie i miałam jakieś rewolucje w jelitach .. a i przepraszam, że kopiuję ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.08.2010 23:04
mc to zło, a jest takie dobre :(
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.08.2010 21:35
fast foody to nie tylko problemy z waga, ale tez z układem trwiennym i ogólny samopoczuciem człowieka. miałam taki czas ze codziennie jadłam kawłek pizzy na kolacje (brat pracował w pizzeri i na noc przynosił) bolał mnie żołądek niemiłosiernie i miałam jakieś rewolucje w jelitach
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo