Ozempic. Gdy odchudzanie staje się niebezpieczną modą…

Które gwiazdy podejrzewa się o stosowanie leku na cukrzycę? Jakie są jego skutki uboczne?
Ozempic. Gdy odchudzanie staje się niebezpieczną modą…
Fot. Unsplash
15.06.2024

Życie w blasku reflektorów ma swoją cenę. Gwiazdy z pierwszych stron gazet żyją pod nieustanną presją idealnego wyglądu. Fani i media komentują każdą najdrobniejszą rzecz związaną ze strojem, makijażem, fryzurą, ale też – niestety – z wagą celebrytów. Chęć bycia perfekcyjnym doprowadziła do niebezpiecznej mody na Ozempic. Popularny lek na cukrzycę typu 2 stał się „zamiennikiem” diety i ćwiczeń.

Zobacz także: Internautka zarzuca Karolinie Gilon przyjmowanie Ozempiku. Celebrytka nie zostawiła jej bez odpowiedzi

Czym jest Ozempic?

Ozempic (semaglutyd) to lek należący do klasy agonistów receptorów GLP-1 (glukagonopodobny peptyd-1). Jest produkowany przez duńską firmę farmaceutyczną Novo Nordisk i został zatwierdzony przez FDA (Amerykańska Agencja Żywności i Leków) do leczenia cukrzycy typu 2 w 2017 roku. Ozempic działa poprzez naśladowanie hormonu GLP-1, który jest naturalnie wytwarzany w organizmie i pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększenie wydzielania insuliny i zmniejszenie wydzielania glukagonu. Ponadto, lek ten spowalnia opróżnianie żołądka, co może prowadzić do uczucia sytości.

Choć Ozempic został stworzony głównie z myślą o pacjentach z cukrzycą, jego działanie na uczucie sytości i spowolnienie opróżniania żołądka sprawiło, że stał się również popularnym środkiem wspomagającym odchudzanie.

Które gwiazdy biorą Ozempic?

O jego stosowanie podejrzewa się wiele znanych osób, m.in. siostry Kardashian oraz byłego partnera Kourtney – Scotta Disicka. Celebryta, który po wypadku samochodowym miał problemy z kręgosłupem, przez brak ruchu i niezdrowe odżywianie przybrał na wadze. W ciągu kilku miesięcy udało mu się mocno schudnąć, a jego buzia stała się zapadnięta. To wywołało plotki o wspomaganiu się przez niego lekiem na cukrzycę.

„Ozempikowa twarz” to zresztą jeden ze skutków ubocznych tej niebezpiecznej mody. Mimo że termin ten nie jest oficjalnym określeniem medycznym, opisuje pewne estetyczne zmiany, które mogą być zauważalne u niektórych osób. Mowa o zapadniętych policzkach, widocznych kościach policzkowych, utracie elastyczności na buzi.

Do stosowania leku na cukrzycę w celu schudnięcia przyznali się również Elon Musk i Robbie Williams. Tori Spelling wyznała z kolei, że w jej przypadku „Ozempic nie zadziałał”, a Jessica Simpson, która również schudła kilkadziesiąt kilogramów, nigdy oficjalnie nie potwierdziła plotek, że to „zasługa” leku na cukrzycę.

Dlaczego nie wolno stosować leku Ozempic na odchudzanie?

Ozempic został zatwierdzony przez organy regulacyjne, takie jak FDA i EMA, wyłącznie do leczenia cukrzycy typu 2. Jego stosowanie w innych celach, takich jak odchudzanie, jest niezgodne z zaleceniami producenta i może być niebezpieczne, ponieważ leku nie przetestowano wystarczająco pod kątem jego długoterminowych skutków ubocznych w kontekście odchudzania.

Lek może powodować:

Problemy żołądkowo-jelitowe: Nudności, wymioty, biegunka i bóle brzucha są częstymi skutkami ubocznymi.

Ryzyko zapalenia trzustki: Istnieje ryzyko rozwoju ostrego zapalenia trzustki, które może być groźne dla życia.

Reakcje alergiczne: Choć rzadkie, mogą wystąpić reakcje alergiczne na lek.

Nie należy również zapominać o najważniejszym. Nadużywanie Ozempic jako środka odchudzającego może prowadzić do problemów z dostępnością leku dla osób, które naprawdę go potrzebują. Zwiększone zapotrzebowanie na lek w celach niezatwierdzonych może powodować niedobory i utrudniać dostęp do terapii dla pacjentów z cukrzycą.

Zobacz także: 8 życiowych zasad od kobiet, które nigdy się nie odchudzają, a i tak są szczupłe

Ozempic nie powinien być postrzegany jako substytut zdrowego stylu życia. Odchudzanie poprzez leki zamiast zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej może prowadzić do niezdrowych nawyków i braku zrównoważonego podejścia do zdrowia. Skuteczne i trwałe odchudzanie wymaga zmiany stylu życia, a nie tylko stosowania farmakoterapii.

Polecane wideo

Internauci twierdzą, że ten influencer wygląda jak miks dwóch megaprzystojnych aktorów! Faktycznie podobny?
Internauci twierdzą, że ten influencer wygląda jak miks dwóch megaprzystojnych aktorów! Faktycznie podobny? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie