Czym jest deficyt kaloryczny?

Dzięki niemu możliwa jest bezpieczna redukcja wagi.
Czym jest deficyt kaloryczny?
Fot. Pinterest.com (https://pl.pinterest.com/pin/3237030970523552/)
17.09.2022

Deficyt kaloryczny jest niezbędny do redukcji wagi. Jedynie poprzez racjonalne wprowadzenie go będziesz mogła w bezpieczny sposób zrzucić nadprogramowe kilogramy. Niestety, deficyt kaloryczny nie tak łatwo obliczyć. Składa się na niego kilka zmiennych. Czym grozi zbyt duży deficyt kaloryczny?

Zobacz także: Czy otyłość to faktycznie choroba? „Nie wystarczy jeść mniej, żeby się wyleczyć”

Deficyt kaloryczny – co to jest?

Deficyt kaloryczny (energetyczny) polega na dostarczaniu organizmowi mniejszej ilości kalorii niż wynosi całkowite zapotrzebowanie na nie. Warto wiedzieć, że dobrze obliczony, ujemny bilans kalorii to gwarancja stopniowej i bezpiecznej utraty wagi bez obaw o uszczerbek na zdrowiu. Istotną rolę odgrywa monitorowanie organizmu i ciągłe dostosowywanie deficytu do bieżących potrzeb. Powinno się to robić w taki sposób, aby nie tracić na wadze więcej niż kilogram tygodniowo. Może się to wydawać za mało dla osoby, która chce szybko schudnąć. Jest to jednak optymalne tempo, które nie będzie skutkować efektem jo-jo.

Najlepiej, aby deficyt kaloryczny wynosił 300-600 kalorii dziennie. Aby obliczyć swój deficyt, można skorzystać z kalkulatora dostępnego w Sieci. Najbezpieczniejszą opcją będzie jednak skorzystanie z pomocy dietetyka, który nie dość, że pomoże obliczyć potrzebne dane, to także ułoży jadłospis bazujący na odpowiedniej ilości kalorii.

Skutki zbyt dużego deficytu

Kiedy jesteśmy „na redukcji” i katujemy się treningami, chcemy schudnąć jak najwięcej i jak najszybciej. Nie jest to jednak dobre dla naszego organizmu. Jeśli deficyt kaloryczny będzie zbyt duży, szybko odczujemy tego skutki w postaci złego samopoczucia. Innymi rezultatami zbyt wysokiego deficytu energetycznego będzie słaba kondycja włosów i paznokci, zaburzenia hormonalne, problemy z zajściem w ciążę. Będzie to także osłabienie procesów poznawczych, spadek siły czy zaburzenia pamięci. Warto więc podejść do tematu w sposób racjonalny i bezpieczny. 

Zobacz także: To podobno najskuteczniejszy sposób na cellulit. Zobaczysz efekty już po 2 tygodniach

Polecane wideo

Chińskie znaki zodiaku. Sprawdź, kto jest Twoim patronem
Chińskie znaki zodiaku. Sprawdź, kto jest Twoim patronem - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Laura (Ocena: 5) 20.09.2022 10:17
Jakoś nie mogę się wziąć za siebie, żeby zacząć diety przestrzegać. Póki co jedynie udało mi się pilnować, żeby wypijać po 2l cisowianki. A nie powiem z tym początkowo też był problem, bo mi się zapominało. Teraz pora się zmotywować i zacząć zdrowo odżywiać.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.09.2022 09:41
jak schudnąć? moja odpowiedź jest taka, warto stosować do diety suplement figurena. Są to tabletki na odchudzanie które faktycznie działają. Mi pomogły schudnąć 12kg wieć i każdej pomogą, ale pamietajcie o diecie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie