Dlaczego nie chudniesz na diecie?

Postanawiasz zawalczyć z nadwagą lub otyłością? Bardzo dobrze.
Dlaczego nie chudniesz na diecie?
30.05.2022

Pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej to nie tylko kwestia smukłej sylwetki, prawidłowa waga ciała wiąże się też z mniejszym ryzykiem wielu chorób, szczególnie sercowo-naczyniowych. Czasami zdarza się jednak, że wysiłki nie przynoszą oczekiwanego efektu. Robisz wszystko, by stracić na wadze, a ta ani drgnie? Zobacz, co może być tego przyczyną.

Jeść mało nie oznacza wystarczająco

Skoro Twoim marzeniem jest schudnięcie, pewnie ograniczasz wielkość posiłków. To oczywiście słuszny trop, gdyż za redukcję masy ciała odpowiedzialny jest deficyt kaloryczny. To właśnie na codziennych posiłkach o ograniczonej kaloryczności bazuje przecież każdy catering dietetyczny. Innymi słowy, aby schudnąć, powinno się jeść mniej, niż wynika to z naszego całkowitego zapotrzebowania na energię. Niemniej, wiele osób daje się złapać w pułapkę, która prowadzi do tego, że waga staje w miejscu. Ci, którzy mają nadmierną motywację do odchudzania, nierzadko dostarczają sobie zbyt mało kalorii. Oczekują w ten sposób, że redukcja tłuszczu będzie szybsza i bardziej spektakularna. W rzeczywistości zaś dzieje się coś zupełnie przeciwnego. Organizm zaczyna bronić się przed głodowaniem, magazynując zapasy „na gorsze czasy”. Chce przetrwać, a jeśli je się zbyt mało, daje mu się jasny sygnał, że przetrwanie to jest zagrożone. Pamiętaj zatem, aby nigdy nie jeść mniej, niż wynika to z Twojego minimalnego zapotrzebowanie na energię, czyli potrzebnego do podstawowej przemiany materii. Zapotrzebowanie to obliczysz na podstawie wzorów. Jeden z nich jest autorstwa Mifflin-St Jeora. Wzór różni się nieznacznie w zależności od płci.

Mężczyźni:

(10 x masa ciała w kilogramach) + (6,25 x wzrost w centymetrach) – (5 x wiek w latach) + 5

Kobiety:

(10 x masa ciała w kilogramach) + (6,25 x wzrost w centymetrach) – (5 x wiek w latach) – 161

Obliczenie energii potrzebnej do podstawowej przemiany materii może pomóc Ci w zorientowaniu się, czy nie jesz za mało. Oprócz odpowiedniej kaloryczności posiłków liczy się też to, aby jadać je regularnie oraz komponować je w taki sposób, by nie doprowadzać do niedoborów żywieniowych.

Metabolizm glukozy i insuliny a waga

Jeśli masz wrażenie, że Twoje odchudzanie przebiega idealnie, zachowujesz deficyt kaloryczny, ale nie jesz zbyt niewiele, jadasz regularnie, a posiłki są bardzo przemyślane pod względem zbilansowania makro- i mikroskładników, a mimo to waga praktycznie stoi w miejscu, być może warto wybrać się do lekarza, który może zlecić sprawdzenie tzw. krzywej cukrowej i krzywej insulinowej. Polega to na minimum dwukrotnym określeniu stężenia glukozy i insuliny we krwi: na czczo, a następnie po wypiciu specjalnego roztworu glukozy i pobraniu krwi w odpowiednim odstępie czasu. W jaki sposób ewentualne ujawnione problemy z gospodarką glukozy/insuliny wiążą się z tym, że nie możemy schudnąć? W insulinooporności bywa na przykład, że nawet w przypadku deficytu kalorycznego tłuszcz nie zostaje wykorzystany jako źródło energii. Następuje wtedy opór w uwalnianiu tłuszczu (czyli de facto spalaniu go, a o spalanie tłuszczu chodzi w odchudzaniu). Zamiast tego czujemy większy apetyt i tym bardziej wzrasta chęć na przekąskę, niekoniecznie fit. Okazuje się, że wprowadzenie produktów o niskim i średnim indeksie glikemicznym, a wykluczenie tych składników, które charakteryzują się wysokim IG, może rozwiązać problem z odchudzaniem. 

Skorzystaj z pomocy w odchudzaniu

Jeśli dotąd odchudzałeś się samodzielnie i nie jesteś zadowolony z efektów, być może gdzieś tkwi jakiś błąd, którego nie zauważasz. Daj sobie pomóc i skorzystaj z dobrodziejstwa, jakim jest w dzisiejszych czasach dieta pudełkowa. Dzięki niej nie musisz samodzielnie komponować posiłków, bo robią to dla Ciebie wykwalifikowani dietetycy. Nie musisz też gotować, bo o smak potraw dbają kucharze. Posiłki są przygotowywane ze starannością, a jako że różnorodność to ich znak rozpoznawczy, nie będzie Ci wcale trudno wytrwać na diecie. Wiele naprawdę dobrych cateringów ma w ofercie bezpłatne konsultacje z dietetykami - zarówno przed rozpoczęciem diety, jak i w czasie jej trwania. Taką możliwość masz na diecie pudełkowej WygodnaDieta.pl. Możesz dzięki temu upewnić się, czy wybierasz odpowiedni pakiet pod względem kaloryczności, możesz też zweryfikować przewidywane tempo odchudzania i omówić postępy. 

Wystarczająca kaloryczność posiłków, regularność w ich spożywaniu czy zbilansowanie ich pod kątem witamin, makroskładników ale też indywidualnych potrzeb to kluczowe składowe zdrowego odchudzania. Pamiętaj też, aby nie oczekiwać od siebie więcej, niż organizm jest Ci w stanie dać. Za najbardziej optymalną zdrowotnie redukcję masy ciała uważa się chudnięcie od 0,5 do 1 kilograma tygodniowo. 

Komentarze (5)
Ocena: 4.2 / 5
gość (Ocena: 5) 06.06.2022 08:25
Aby schudnąć stosowałam kilka środków i niektóre były skuteczne. Najlepiej na mnie sprawdził się suplement figurena Slim, który w połączeniu z moją dietą dał najlepsze rezultaty. 14kg przez pełny okres kuracji.
odpowiedz
Swiniaki (Ocena: 1) 01.06.2022 10:40
Dlaczego nie chudnięcie na diecie? Ponieważ za dużo jecie🐽🐷🐖
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.05.2022 09:04
szukałam skutecznego ale i zdrowego. Było to dla mnie bardzo ważne dlatego sprawdzałam składy i odrzucałam te które miały nie naturalne składniki. Wybrałam w końcu figurena. Podziałały. Pozwoliły mi schudnąć bezpiecznie i skutecznie :) 12kg wynik to było i jest coś z czego jestem bardzo dumna i zadowolona.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.05.2022 16:02
,😆🎎🎁🎁🎁🎍🎑🎇🎑🎑🎑
odpowiedz
Agata (Ocena: 5) 30.05.2022 13:34
Ja znalazłam przyczynę.. Okazało się, że zbyt często podjadałam szczególnie wieczorami, dlatego schudnąć nie mogłam. Teraz zamiast sięgać po jakieś przekąski pije mineralną cisowianke od niej przynajmniej nie tyje. A wręcz przeciwnie jej picie wychodzi mi na dobre.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie