To jedna z najpopularniejszych diet odchudzających. Naukowcy właśnie obalili jej skuteczność

Wcale nie jest tak rewolucyjna, jak do tej pory się wydawało.
To jedna z najpopularniejszych diet odchudzających. Naukowcy właśnie obalili jej skuteczność
Fot. iStock
03.05.2022

Na przestrzeni lat powstało całe mnóstwo diet, które mają nam zapewnić nie tylko zdrowie i dobre samopoczucie, ale także szczupłą sylwetkę. Zainteresowanie różnymi stylami odżywiania się zmienia się wraz z trendami. Jeszcze parę lat temu wszyscy stosowali dietę Dukana, a wcześniej - dietę South Beach. Dziś te style odżywiania się nieco odeszły w zapomnienie, a osoby, które pragną stracić na wadze szukają dla siebie nowych diet.  

Zobacz również: Dlaczego niektórzy mogą jeść co chcą i nie tyją? Naukowcy wreszcie odkryli ich sekret

W ostatnim czasie jedną z diet, która cieszy się największym zainteresowaniem jest tzw. intermittent fasting, czyli post przerywany. Zwolennicy takiego sposobu odżywiania się bardzo go sobie chwalą, podobnie jak zrzuconymi kilogramami i centymetrami. Nie dziwi więc, że kolejne osoby podejmują decyzję o rozpoczęciu tej diety. Jednak naukowcy nie mają dla nich dobrych wiadomości - właśnie udowodnili, że post przerywany wcale nie jest tak skuteczny, jak do tej pory się wydawało. 

Dieta intermittent fasting, czyli post przerywany, nie działa 

W ostatnim czasie intermittent fasting uchodził za jedną z najskuteczniejszych diet i sposobów na pozbycie się dodatkowych kilogramów - aż do teraz. W świetle nowych badań okazuje się, że ten sposób odżywiania się wcale nie jest tak rewolucyjny. 

Na czym polega tzw. post przerywany? Jego istotą jest powstrzymywanie się od spożywania posiłków naprzemiennie z okresami, w trakcie których możemy odżywiać się normalnie. Dieta ma kilka wariantów, a każdy z nich różni się długością postu. Najpopularniejsze z nich to 16/8, 18/6 i 20/4, z czego pierwsza wartość oznacza 16-godzinny post oraz 8-godzinny okres spożywania posiłków. Najbardziej rygorystyczny to wariant 20/4, gdzie pościsz przez 20 godzin, a jeszcze przez zaledwie 4. W ciągu postów dozwolone, a nawet zalecane jest picie wody. 

Zdaniem zwolenników intermittent fasting przestrzeganie “okienka żywieniowego” przynosi zdecydowanie lepsze rezultaty odchudzania niż inne, bardziej tradycyjne diety. Dziś już wiemy, że to nieprawda. 

Odkryliśmy, że przestrzeganie 8-godzinnego okna żywieniowego nie przynosi lepszych efektów w procesie odchudzania niż zwykłe liczenie kalorii. Obie diety skutkują podobnymi deficytami kalorycznymi 

- wyjaśniali autorzy badania w czasopiśmie “New England Journal of Medicine”. 

Ponadto naukowcy stwierdzili, że zarówno intermittent fasting jak i dzienne ograniczanie kalorii przynoszą podobne rezultaty jeśli chodzi o redukcję tkanki tłuszczowej, poziomu glukozy, lipidów czy ciśnienia krwi. Eksperci doszli do takich wniosków po przeprowadzeniu eksperymentu na grupie 139 ochotników - 71 mężczyzn i 68 kobiet. Ich BMI wynosiło między 28 a 45, co oznacza nadwagę lub otyłość. Badanych podzielono na dwie grupy, z których każda spożywała dziennie maksymalnie 1800 kcal (mężczyźni) lub 1500 kcal (kobiety). Pierwsza grupa mogła jeść o dowolnych godzinach, a druga – tylko między 8 a 16, czyli zgodnie z założeniami postu przerywanego.  

Co okazało się po 12 miesiącach? Członkowie obu grup schudli, ale różnice w efektach diety okazały się praktycznie nieistotne. Osoby jedzące o dowolnych porach zrzuciły średnio ok. 6,3 kg, podczas gdy ochotnicy stosujący intermittent fasting schudli średnio o 8 kg. 

Co sądzicie o wynikach tego badania? Stosowaliście kiedyś post przerywany? 

Zobacz również: Oni schudli prawie 50 kg. Zdradzają triki, które pomogły im osiągnąć idealną wagę

Polecane wideo

Tak sport i dieta zmieniają sylwetkę. Porównaj zdjęcia PRZED i PO!
Tak sport i dieta zmieniają sylwetkę. Porównaj zdjęcia PRZED i PO! - zdjęcie 1
Komentarze (13)
Ocena: 4.69 / 5
gość (Ocena: 5) 06.02.2023 21:04
mama schudła z 89 kg na 69 kg w wieku 65 lat więc da się! Jest to jednak bardzo trudne, zwłaszcza zmiana przyzwyczajeń. Najdłużej "walczyłyśmy" z podajdaniem między posiłkami to prawdziwa zmora. Gdzieś na forum wyczytaliśmy że yerba hamuje apetyt . U nas w Poznaniu w centrum nie opodał św, Marcina na ul Ratajczaka jest sklep konopny konopna farmacja zaszłam tam i kupiłam dwie rzeczy yerba mate z konopiami i Muscle Care Green Tea wszystko kosztowało nie całe 40 zł znajdziecie ich w sieci ....Yerbe mama piła 6 razy a te 2 produkty polecam jak ktoś ma problem z wiecznym podjadaniem. Drogich suplementów nie kupujcie nic nie pomagają mama fortune przez lata na to wydała i waga stała ... Wspólnie z mamą opracowałyśmy swoje sposoby i dało się.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.08.2022 08:12
Gffsjhewwvxbceu hddddhsbdygewgddsusahshyśerrhrh4ryr4
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.05.2022 09:46
Opinie na temat tabletek na odchudzanie są różne a to z powodu tego że cześć nie działa a inne tak. Przekonałam się do tabletek figurena a to dlatego że bardzo mi pomogły schudnąć. Bez nich wiele miesięcy walczyłam o spadek wagi, który nie przychodził na tyle by mnie motywowało to do dalszych działań. figurena dała mi spadek wago i 14kg przezpełny okres kuracji.
odpowiedz
ja (Ocena: 1) 18.05.2022 10:49
Jak nie jest skuteczna, jak sami cytujecie wyniki badań, które pokazują, że ludzie schudli. Chyba kos tu nie potrafi myśleć. To, co sami cytujecie, wskazuje, że jest tak samo skuteczna jak ograniczenie kaloryczności. Bo generalnie jest tym samym, ale dla niektórych ludzi post przerywany jest łatwiejszy do wprowadzenia niż restrykcyjne liczenie kalorii.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.05.2022 08:28
Odchudzanie było zawsze dla mnie trudne. Efekty jojo lub na tyle słabe efekty że szybko się poddawałam. Jak mam teraz figurena jest znacznie inaczej. Samo stosowanie motywuje, a blokada łaknienia pomaga. Dwa miesiace i 10kg mniej. Kto by pomyslał że jest to możliwe dla mnie wgl.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie