Niektórzy unikają jej jak ognia, a inni wskakują na nią codziennie, a nawet parę razy w ciągu dnia. Nasz stosunek do ważenia się jest więc bardzo różny. Dla wielu osób to najlepszy sposób kontrolowania wagi, podczas gdy dla innych sprawdzanie masy ciała wiąże się z lękiem, a nawet jest w stanie pogłębić zaburzenia odżywiania.
Zobacz również: Prawie połowa Polaków nie wie, ile powinna ważyć. A Ty znasz swoją idealną wagę?
Czy wobec tego ważenie się ma sens? A może lepiej raz na zawsze pozbyć się wagi łazienkowej? Zdaniem ekspertów pomiary masy ciała rzeczywiście są istotne. Jest jednak jedno “ale”. Jakie?
Wyświetl ten post na Instagramie
Na stronie internetowej Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej pojawiła się garść faktów i mitów związanych z ważeniem się. Podczas gdy eksperci przyznają, że waga jest istotnym narzędziem do kontroli masy ciała tłumaczą, że codzienne wskakiwanie na wagę łazienkową jest zdecydowanie zbędne i może wyrządzić więcej szkody niż korzyści.
Nie ma potrzeby ważyć się codziennie. W większości przypadków zaleca się ważenie nie częściej niż raz w tygodniu. Istotnie, na wagę najlepiej wchodzić rano, kiedy jesteśmy na czczo. Aby zminimalizować wpływ różnych czynników (zmiennych) na pomiar masy ciała warto przestrzegać stałych zasad. Najlepiej ważyć się zawsze o tej samej porze dnia, w tych samych ubraniach i w ten sam sposób. Zachowanie powtarzalnych warunków pomiarów umożliwia uzyskanie rzetelniejszych wyników
- czytamy na stronie NCEŻ.
Ważne jest również, aby pamiętać o tym, że wahania wagi są normalnym zjawiskiem. Nie chodzi tylko o wzrost masy ciała z dnia na dzień, ale również w ciągu tego samego dnia. To istotne zwłaszcza w przypadku kobiet.
Masa ciała w ciągu dnia może wahać się nawet do 2 kg, a wpływa na to wiele czynników, m.in. zawartość wody w organizmie. Ze względu na mniejszą retencję wody, kobiety powinny się ważyć w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego. Co ważne, istotna jest ogólna tendencja, nie pojedyncze pomiary! Kiedy waga pokazuje 2 kg więcej niż poprzedniego dnia może to wynikać np. z większej zawartości treści pokarmowej w jelitach. Szacuje się, że aby zwiększyć masę ciała o 2 kg tłuszczu, należałoby zjeść dodatkowo blisko 15 000 kcal!
Na koniec trzeba podkreślić, że codzienne stawanie na wagę może mieć negatywny wpływ na nasz stan emocjonalny i relację z jedzeniem. W badaniach udowodniono, że nawet u 80 proc. kobiet, które często się ważyły, istotnie wzrosło ryzyko zaburzeń odżywiania, podaje NCEŻ.
A jak to wygląda u was? Ważycie się regularnie, a może unikacie wagi jak ognia?
Zobacz również: Ile powinna ważyć idealna kobieta według mężczyzn i według nas samych? Odpowiedź zdecydowanie zaskakuje