Trwa 21 dni i mogą ją stosować wyłącznie osoby zdrowe. Na czym polega dieta bulionowa?

Najnowszy trend żywieniowy w opinii dietetyka.
Trwa 21 dni i mogą ją stosować wyłącznie osoby zdrowe. Na czym polega dieta bulionowa?
Fot. Unsplash (Piotr Miazga)
25.02.2022

Czy dieta, której głównym składnikiem jest długo gotowany bulion jest zdrowa i bezpieczna dla naszego zdrowia? Dietetyk wyjaśnia, na czym ona polega i czy warto ją wypróbować.

Zobacz także: Zdrowe nawyki w 30 dni. Jakie 3 proste czynności warto wprowadzić do swojego życia?

Zasady diety bulionowej

- Dieta bulionowa to dieta o niskiej zawartości węglowodanów, bez glutenu i nabiału. Jest to dieta bardzo restrykcyjna, oparta na konkretnej grupie produktów spożywczych. Menu składa się z chudych gatunków mięs, ryb, jaj, warzyw o niskiej zawartości skrobi, kilku owoców i dobrej jakości tłuszczy. Codziennym elementem tej diety jest picie bulionu. Z jadłospisu całkowicie wykluczono produkty zbożowe, cukier miód i słodziki, soję, mleko, produkty wysoko przetworzone oraz alkohol – wyjaśnia Natalia Chybzińska, dietetyk, catering dietetyczny Kukuła Healthy Food.

Kto może przetestować dietę bulionową?

- Dieta bulionowa jest odpowiednia wyłącznie dla osób w pełni zdrowych, które chciałby zredukować masę ciała. Nie powinny jej stosować kobiety w ciąży, dzieci, sportowcy, a także ci, którzy cierpią np. na: nadciśnienie tętnicze, czy dnę moczanową. Znaczna zawartość białka zwierzęcego i wykluczenie warzyw strączkowych sprawia, że nie jest też odpowiednia dla wegetarian. Z uwagi na niską kaloryczność oraz ograniczenie węglowodanów w pierwszych dniach trwania diety powinniśmy szczególnie obserwować nasz organizm - mówi Natalia Chybzińska.

Schemat diety bulionowej i lista produktów

Dieta trwa 21 dni. Tygodniowy schemat obejmuje 5 dni opartych na 3 posiłkach i 2 porcjach bulionu oraz 2 dniach, w których pijemy wyłącznie wywar – 6 szklanek dziennie lub 5 szklanek + 1 posiłek. Dni bardziej restrykcyjnych nie wolno stosować dzień po dniu. Kolacja powinna być zjedzona do godz. 19.00.

Posiłki przygotowujemy na bazie zalecanych produktów białkowych z dodatkiem wskazanych warzyw, owoców oraz tłuszczów.

Produkty zalecane w diecie: chuda wołowina i wieprzowina, drób, jaja, ryby, sałata, ogórek, pomidor, kapusta, brokuł, kalafior, jarmuż, kalarepa, papryka, rzepa, szparagi, szpinak, rukola, cykoria, cukinia, seler naciowy, cebula, czosnek, pietruszka, rzodkiewka, por, jabłko, owoce jagodowe, melon, cytrusy, kiwi, granat, awokado, olej kokosowy, orzechy (wykluczone są orzeszki ziemne), pestki, oliwa z oliwek, zioła, przyprawy, ocet jabłkowy, mąka migdałowa i kokosowa, woda, herbata, kawa (bez mleka i cukru).

Na liście produktów zakazanych są: mleko i nabiał, produkty zbożowe, wszelkie rodzaje cukrów i słodzików, soja, orzeszki ziemne, warzywa skrobiowe i strączkowe, większość owoców (dozwolone są wyłącznie te, które wskazano w składnikach dozwolonych) z oraz alkohol.

Jak przygotować bulion?

Bulion, który jest podstawą diety powinien być gotowany przez kilka, a nawet kilkanaście godzin, najlepiej bez dodatku soli. Może być mięsny, np. na bazie chudej wołowiny lub drobiu z kośćmi a nawet drobiowymi nóżkami lub rybny, którego podstawą są całe, chude ryby jak: dorsz, halibut, sola, czy turbot (z głowami i ośćmi). Każdy wywar gotujemy z dodatkiem marchwi, pietruszki, selera i cebuli. Możemy też dodać liść laurowy, czosnek, pieprz, imbir i ulubione zioła. Bulion warto gotować w większych ilościach, od razu na kilka dni. Gorący wlewamy do słoików, zamykamy „by zassał się” a po wystudzeniu przechowujemy w lodówce. Wywar można też przelać do szczelnych pojemników i zamrozić.

Dieta bulionowa w opinii dietetyka

- Dieta bulionowa jest dietą niskokaloryczną, czyli redukcyjną. Ze względu na wykluczenie produktów zbożowych jest też uboga w błonnik. I choć wolno gotowany bulion ma wiele właściwości leczniczych, rozgrzewa oraz działa antywirusowo to ma również niewiele kalorii. Wariant, w którym 2 dni w ciągu tygodnia pijemy tylko bulion to już głodówka a nie dieta. Przy tak dużych restrykcjach utrata kilogramów jest naturalna, jednak po jej zakończeniu szybko możemy zauważyć tzw. „efekt jo-jo”. Według mnie dużo rozsądniejszy jest wariant, gdy codziennie zjadamy 3 posiłki i wypijamy 2 porcje bulionu, a łączna dawka energetyczna to minimum 1500 kalorii.

Natalia Chybzińska

Fot. Natalia Chybzińska / mat. prasowe

W przypadku każdej diety redukcyjnej ze względu na ograniczenie kalorii, w pierwszym tygodniu diety możemy odczuwać osłabienie oraz bóle głowy, ponieważ organizm „przestawia się” na nowy sposób odżywiania. Pamiętajmy również, że prawidłowe tempo utraty masy ciała to ok. 1 kg na tydzień. Tylko taki proces chudnięcia oraz prawidłowe „wychodzenie z diety” po uzyskaniu oczekiwanych efektów pozwoli uniknąć ponownego przybrania masy ciała. Całodniowe menu na diecie redukcyjnej powinno składać się z 4-5 posiłków, które zjadamy co 3-4 godziny, co pozwala wyeliminować nagłe napady głodu - podsumowuje Natalia Chybzińska, dietetyk, catering dietetyczny Kukuła Healthy Food.

Zobacz także: Dietetycy stanowczo odradzają tę dietę. Właśnie ponownie zyskała miano najgorszej na świecie
Mat. prasowe

Polecane wideo

„Będę się operować, dopóki nie umrę”. Poznajcie fanatyczkę ekstremalnej chirurgii plastycznej
„Będę się operować, dopóki nie umrę”. Poznajcie fanatyczkę ekstremalnej chirurgii plastycznej - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 20.03.2022 01:08
Nie słyszałam o takiej diecie ale szczerze to bałabym się ryzykować. Wolę zamówić pewną dietę odchudzającą z cateringu dietetycznego Torba Smaku i powolutku ale skutecznie zrzucać kilogramy
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.03.2022 08:14
Odchudzanie było zawsze dla mnie trudne. Efekty jojo lub na tyle słabe efekty że szybko się poddawałam. Jak mam teraz figurena jest znacznie inaczej. Samo stosowanie motywuje, a blokada łaknienia pomaga. Dwa miesiace i 10kg mniej. Kto by pomyslał że jest to możliwe dla mnie wgl.
odpowiedz
GdzieWesele.pl (Ocena: 5) 25.02.2022 10:07
Ciekawe
odpowiedz

Polecane dla Ciebie