Nadwaga i otyłość z roku na roku stają się coraz poważniejszym problemem w wielu krajach świata. Nie inaczej jest w Polsce. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że nadmierną masę ciała ma 65,7 proc. polskich mężczyzn i 45,9 proc. polskich kobiet. Z kolei otyłość występuje u 15,4 proc. mężczyzn i 15,2 proc. kobiet.
Zobacz również: Prawie połowa Polaków utyła w pandemii. Różnica na wadze jest naprawdę znacząca
Czy postępującą epidemię otyłości da się zatrzymać? Najnowsze dane na temat sposobów walki z nadwagą są naprawdę obiecujące. Już wkrótce osoby zmagające się z tym problemem mogą zacząć otrzymywać zastrzyki powodujące utratę wagi.
Weight loss jabs that are as effective as a gastric band are to start being prescribed by the NHS https://t.co/x0aWqtNH0G
— The Telegraph (@Telegraph) February 8, 2022
O zastrzykach na otyłość pisze m.in. portal itv.com. Jak czytamy, już wkrótce Brytyjczycy borykający się z nadwagą będą mogli zacząć otrzymywać te preparaty.
Z danych wynika, że 12,4 mln mieszkańców Wielkiej Brytanii zmaga się z otyłością, a ok. 1,3 mln cierpi na chorobliwą otyłość. Dla tamtejszej służby zdrowia (NHS) to wydatek rzędu 1,6 mld funtów rocznie, a dla całego społeczeństwa - 27 mld funtów.
Portal itv.com informuje, że organ nadzorujący zatwierdził stosowanie zastrzyków na otyłość. Preparat został już przetestowany – organizacja National Institute for Health and Care Excellence (w skrócie Nice) podaje, że u ochotników, którzy przyjmowali go raz w tygodniu masa ciała zmniejszyła się średnio o 12 proc. po 68 tygodniach.
Nice rekomenduje podawanie zastrzyków osobom dorosłym, które cierpią na przynajmniej jedno schorzenie związane z otyłością, a ich wskaźnik BMI wynosi minimum 35. W niektórych przypadkach preparat miałby być dostępny także dla osób, u których BMI wynosi 30.
Wyświetl ten post na Instagramie
Jak działa taki zastrzyk na otyłość? Jak czytamy, pacjenci mieliby samodzielnie podawać sobie semaglutyd, który hamuje apetyt, ponieważ działa jak glukagonopodobny peptyd-1 (GLP-1), który jest uwalniany po jedzeniu. To wywołuje uczucie sytości, a zatem pacjenci jedzą mniej i tracą na wadze.
Wiemy, że walka z nadwagą i otyłością jest jednym z największych wyzwań, przed jakim stoi nasz system zdrowia, ponieważ prawie dwie trzecie dorosłych ma albo nadwagę, albo otyłość. To choroba trwająca całe życie, która wymaga interwencji medycznej, ma skutki psychiczne i fizyczne, a także może wpływać na jakość życia
- mówiła Helen Knight, dyrektorka programowa w Nice.
Z kolei prof. Rachel Batterham, ekspertka ds. otyłości z University College London dodała:
Żaden inny lek nie spowodował utraty wagi w takim stopniu. To prawdziwy przełom. Po raz pierwszy w historii pacjenci mogą osiągnąć dzięki lekom to, co było możliwe tylko poprzez operację.
Co sądzicie o takich zastrzykach na otyłość i nadwagę? Myślicie, że wkrótce staną się normą na całym świecie?
Zobacz również: Dlaczego niektórzy mogą jeść co chcą i nie tyją? Naukowcy wreszcie odkryli ich sekret