Zastrzyk na nadwagę i otyłość jest coraz bliżej? „To prawdziwy przełom”

U ochotników przyjmujących preparat zauważono znaczący spadek masy ciała.
Zastrzyk na nadwagę i otyłość jest coraz bliżej? „To prawdziwy przełom”
Fot. Unsplash
14.02.2022

Nadwaga i otyłość z roku na roku stają się coraz poważniejszym problemem w wielu krajach świata. Nie inaczej jest w Polsce. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że nadmierną masę ciała ma 65,7 proc. polskich mężczyzn i 45,9 proc. polskich kobiet. Z kolei otyłość występuje u 15,4 proc. mężczyzn i 15,2 proc. kobiet.  

Zobacz również: Prawie połowa Polaków utyła w pandemii. Różnica na wadze jest naprawdę znacząca

Czy postępującą epidemię otyłości da się zatrzymać? Najnowsze dane na temat sposobów walki z nadwagą są naprawdę obiecujące. Już wkrótce osoby zmagające się z tym problemem mogą zacząć otrzymywać zastrzyki powodujące utratę wagi. 

Zastrzyk na nadwagę i otyłość będzie dopuszczony do użytku? 

O zastrzykach na otyłość pisze m.in. portal itv.com. Jak czytamy, już wkrótce Brytyjczycy borykający się z nadwagą będą mogli zacząć otrzymywać te preparaty. 

Z danych wynika, że 12,4 mln mieszkańców Wielkiej Brytanii zmaga się z otyłością, a ok. 1,3 mln cierpi na chorobliwą otyłość. Dla tamtejszej służby zdrowia (NHS) to wydatek rzędu 1,6 mld funtów rocznie, a dla całego społeczeństwa - 27 mld funtów. 

Portal itv.com informuje, że organ nadzorujący zatwierdził stosowanie zastrzyków na otyłość. Preparat został już przetestowany – organizacja National Institute for Health and Care Excellence (w skrócie Nice) podaje, że u ochotników, którzy przyjmowali go raz w tygodniu masa ciała zmniejszyła się średnio o 12 proc. po 68 tygodniach.  

Nice rekomenduje podawanie zastrzyków osobom dorosłym, które cierpią na przynajmniej jedno schorzenie związane z otyłością, a ich wskaźnik BMI wynosi minimum 35. W niektórych przypadkach preparat miałby być dostępny także dla osób, u których BMI wynosi 30. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez NICE (@nicecomms)

Jak działa taki zastrzyk na otyłość? Jak czytamy, pacjenci mieliby samodzielnie podawać sobie semaglutyd, który hamuje apetyt, ponieważ działa jak glukagonopodobny peptyd-1 (GLP-1), który jest uwalniany po jedzeniu. To wywołuje uczucie sytości, a zatem pacjenci jedzą mniej i tracą na wadze. 

Wiemy, że walka z nadwagą i otyłością jest jednym z największych wyzwań, przed jakim stoi nasz system zdrowia, ponieważ prawie dwie trzecie dorosłych ma albo nadwagę, albo otyłość. To choroba trwająca całe życie, która wymaga interwencji medycznej, ma skutki psychiczne i fizyczne, a także może wpływać na jakość życia 

- mówiła Helen Knight, dyrektorka programowa w Nice. 

Z kolei prof. Rachel Batterham, ekspertka ds. otyłości z University College London dodała: 

Żaden inny lek nie spowodował utraty wagi w takim stopniu. To prawdziwy przełom. Po raz pierwszy w historii pacjenci mogą osiągnąć dzięki lekom to, co było możliwe tylko poprzez operację.  

Co sądzicie o takich zastrzykach na otyłość i nadwagę? Myślicie, że wkrótce staną się normą na całym świecie? 

Zobacz również: Dlaczego niektórzy mogą jeść co chcą i nie tyją? Naukowcy wreszcie odkryli ich sekret

Polecane wideo

Nie wierz w to, co pokazują na Instagramie. Ujawniono, jak influencerki wyglądają naprawdę
Nie wierz w to, co pokazują na Instagramie. Ujawniono, jak influencerki wyglądają naprawdę - zdjęcie 1
Komentarze (11)
Ocena: 5 / 5
Maja (Ocena: 5) 21.02.2022 09:21
Nie przyjęłabym takiego zastrzyku. Jak przytyłam po urodzeniu 2 dzieci to żadnych tabletek nie stosowałam, Zaczęłam mniej i zdowiej jeść, wprowadziłam ćwiczenia, kupiłam z polskiego geekbuying bieżnie i codziennie na niej biegałam. Po miesiącu już kilogramy ubywały.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.02.2022 07:04
ten lek to ozempic
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.02.2022 23:57
wzięłam pierwszą dawkę , na drugi dzień miałam cały czas mdłości ale głodna byłam, na trzeci dzień mdliło mnie po jedzeniu , dzisiaj czwarty dzień , przestaje odczuwać głód, nie ciągnie mnie do słodkiego, wcześniej byłam uzależniona od słodyczy. Zastrzyk jest bardzo prosty, nawet igły nie widać, w czasie jego robienia. O dziwo, lek przepisała mi pani ginekolog. Średnia dawka czyli 0,5 to koszt 357 zeta na miesiąc.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 14.02.2022 13:02
Stosuję ten lek od ok. pół roku, drogi jak cholera ale warto, schudłam jak na razie 15 kilogramów bez efektu jojo, polecam zapytać endokrynologa (tylko liczyć się z tym, że lek na 3 tygodnie w pełnej dawce to ponad 400zł)
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 14.02.2022 11:12
A co w przypadku gdy je się nadmiernie a nie jest głodnym? Głównie przyczyną są schorzenia psychiczne.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie