Zapachy, od których... tyjemy. Unikaj ich, jeśli marzysz o szczupłej sylwetce

Wywołują w nas największy apetyt.
Zapachy, od których... tyjemy. Unikaj ich, jeśli marzysz o szczupłej sylwetce
Fot. Unsplash/Pinterest.com (pinterest.com/pin/47287864814247409)
21.08.2021

Nie od dziś wiadomo, że zapachy wyjątkowo silnie wpływają na nasz umysł i emocje. Potrafią wprawić nas w przyjemny, błogi nastrój, albo wręcz przeciwnie - sprawić, że krzywimy się z niesmakiem i chcemy jak najszybciej oddalić się od źródła nieprzyjemnej woni. 

Zobacz również: Dlaczego niektórzy mogą jeść co chcą i nie tyją? Naukowcy wreszcie odkryli ich sekret

Ale zapachy mają wielki wpływ również na nasz apetyt i potrafią go zmniejszać albo zwiększać. Polskim naukowcom udało się ustalić, jakie zapachy wywołują największy głód. Osoby, którym zależy na szczupłej sylwetce zdecydowanie powinny ich unikać. 

Zapachy a tycie. Jakie zapachy zwiększają apetyt?Fot. Pexels/Unsplash

Zapachy a tycie. Jakie zapachy zwiększają apetyt? 

Takie badanie przeprowadzili uczeni z Katedry Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Postanowili sprawdzić jakie zapachy kojarzą nam się ze smacznym jedzeniem. 

Naukowcy przeprowadzili ankietę na grupie 530 osób, w tym 328 kobiet. Większość, bo ponad 64 proc. ochotników było w wieku 60 lat. BMI badanych wynosiło średnio 29,1, co oznacza nadwagę.  

Jakie zapachy wywoływały u ochotników największy głód? 

Podczas analizy wyników ankiet zaobserwowano istotne statystycznie różnice w odczuciach dotyczących apetytu po kontakcie z aromatem wanilii. Zapach wanilii silniej wpływał na apetyt osób z nadwagą lub otyłością. Natomiast najmniejszy wpływ miał na apetyt u osób z prawidłową wagą. Podobnie jest z zapachem bananów. Aż 68 proc. respondentów miało po nim ochotę na jedzenie, w tym większość osób z nadwagą lub otyłością 

- komentowali autorzy badania w rozmowie z PAP. 

Poza wanilią i bananami u 42,5 proc. ankietowanych poczucie błogości wywoływała również woń kawy. Ponadto 30 proc. wskazało na aromat lodów waniliowych, a 27, 2 proc. - na zapach lodów czekoladowych. 

Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie będzie pomocne w walce z zaburzeniami odżywiania. Bazując na naturalnych olejkach eterycznych oraz aromatach spożywczych chcą stworzyć kombinacje zapachowe na blotterach, czyli paskach papieru służących do testowania perfum. Badacze twierdzą, że takie mieszanki zapachów będą w stanie regulować apetyt u osób z zaburzeniami odżywiania. 

Zobacz również: Jedzenie, które... postarza. Oto produkty, które powinny zniknąć z Twojego menu

Polecane wideo

Elektryzująca, oryginalna uroda i artystyczna dusza. Tak dziś wygląda Aleksandra, córka Bogusława Lindy i Lidii Popiel
Elektryzująca, oryginalna uroda i artystyczna dusza. Tak dziś wygląda Aleksandra, córka Bogusława Lindy i Lidii Popiel - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 3.67 / 5
Lady (Ocena: 1) 09.07.2022 16:14
Od zapachu tych?!?! HA to bzdury i żałosna patologia phi!!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.08.2021 08:12
jak schudnąć? moja odpowiedź jest taka, warto stosować do diety suplement figurena Slim. Są to tabletki na odchudzanie które faktycznie działają. Mi pomogły schudnąć 12kg wieć i każdej pomogą, ale pamietajcie o diecie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.08.2021 13:25
ja robię się głodna, jak czuję zadach rosołu
odpowiedz

Polecane dla Ciebie