Dlaczego niektórzy mogą jeść co chcą i nie tyją? Naukowcy wreszcie odkryli ich sekret

Takie szczęście ma zaledwie jedna na 3 tys. osób.
Dlaczego niektórzy mogą jeść co chcą i nie tyją? Naukowcy wreszcie odkryli ich sekret
Fot. Pinterest.com (pinterest.co.uk/pin/748653138049038843)
31.07.2021

„Wszystko, co lubię, jest albo nielegalne, albo niemoralne, albo tuczące”. Na pewno nie raz spotkałaś się z takim stwierdzeniem, które okazało się prawdziwe zwłaszcza w pierwszej części. Niestety większość najsmaczniejszych potraw jest zarazem najbardziej kaloryczna, a spożywanie ich w nadmiarze może szybko odbić się na sylwetce. 

Zobacz również: Te 3 życiowe wydarzenia sprawią, że na pewno przytyjesz. To wręcz nieuniknione

Są jednak osoby, które jedzą dosłownie wszystko, na co tylko mają ochotę, a w ogóle nie tyją. I wcale nie kryje się za tym zamiłowanie do sportu ani zaburzenia odżywiania. Jak udaje im się utrzymać nienaganną figurę bez odmawiania sobie jedzenia? Wygląda na to, że naukowcy wreszcie odkryli ich sekret. 

Dlaczego niektórzy nie tyją? Odkryto gen chroniący przed tyciem 

Okazuje się, że klucz do zagadki skrywają geny. Badacze doszli do takich wniosków na podstawie analizy sekwencji genów ponad 640 tys. osób z Meksyku, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, podaje serwis sciencemag.com. 

Naukowcy skupili się przede wszystkim na mutacjach genów, które są związane z niższym lub wyższym wskaźnikiem BMI. Odkryli, że największy wpływ na masę ciała ma wyjątkowo rzadki wariant genu GPR75. Jego nosiciele ważą średnio o 5,3 kg mniej od pozostałych osób, a ryzyko otyłości w ich przypadku jest aż o 50 proc. mniejsze w porównaniu ze “zwykłymi śmiertelnikami”. Badacze szacują, że szczęśliwy gen występuje zaledwie u jednej na 3 tys. osób. 

Naukowcy potwierdzili wnioski ze swoich badań w eksperymencie przeprowadzonym na myszach. Jedna grupa gryzoni została wyposażona w wariant genu chroniącego przed otyłością. Następnie obie grupy były karmione dietą bogatą w tłuszcze. Okazało się, że myszy z pierwszej grupy przybierały na wadze średnio aż o 44 proc. mniej niż zwierzęta z drugiej, niezmodyfikowanej grupy. 

Badacze są pełni optymizmu w świetle swojego nowego odkrycia. Mają nadzieję, że dzięki niemu w przyszłości uda się opracować nowe metody zapobiegania otyłości, nadwagi oraz zaburzeń metabolizmu. 

Zobacz również: Prawie połowa Polaków utyła w pandemii. Różnica na wadze jest naprawdę znacząca

Polecane wideo

Naukowcy okrzyknęli ją ideałem piękna. Ciało tej modelki ma doskonałe proporcje
Naukowcy okrzyknęli ją ideałem piękna. Ciało tej modelki ma doskonałe proporcje - zdjęcie 1
Komentarze (13)
Ocena: 5 / 5
alexa (Ocena: 5) 07.09.2021 11:17
nie można sobie wmawiać „nie chudnę, bo mam złe geny” każdy może schudnąć, potrzebna jest tylko dobrze dobrana dieta. ja próbowałam wielu, ale najlepiej się sprawdzila dieta 1:1. nie było zadnych glodowek, jadlam fit przekąski i schudlam! I nie ma efektu jojo!!1
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.08.2021 10:09
ciotka mi mówiła o tabletkach figurena Slim ale nie wierzyłam ze schudła, a jaki jest efekt tego ? że teraz ona jest chuda a ja zamówiłam aby rozpocząc swoją kuracje. Nie raz warto uwieżyć że prosty suplement diety jest w stanie pomóc nam w odchudzaniu. Jak przejdę kurację ze figurenaSlim dam znać czy na mnie również tak dobrze zadziałało. Poprzeczka wysoko ponieważ ciocia schudła aż 14kg.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.08.2021 12:21
Może u mnie w rodzinie jest ten gen, po rodzinie ojca chyba, on i moje rodzeństwo oraz ja, wszyscy szczupli, zawsze jadłam co i ile chciałam, w ostatnich latach jednak staram się jeść zdrowo, nie patrzę na kalorie, ale wybieram zdrowe. W każdym razie zawsze miałam szczupłą sylwetkę, nie chuda, ale właśnie taka super, bez zbędnego tłuszczu ale wyglądająca ,zdrowo i normalnie
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 03.08.2021 09:35
Mam koleżankę co je dwa razy więcej ode mnie i jest chuda jak patyk. Ja ciągle jestem na diecie, piję cisowiankę bez gazu, odmawiam sobie różnych rzeczy i nadal wże tyle samo. Nie ma sprawiedliwości. :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.08.2021 12:25
jak schudnąć? moja odpowiedź jest taka, warto stosować do diety suplement figurena. Są to tabletki na odchudzanie które faktycznie działają. Mi pomogły schudnąć 12kg wieć i każdej pomogą, ale pamietajcie o diecie.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie