Co to jest kwas alfa-liponowy i dlaczego powinny się nim zainteresować osoby dbające o linię?

Wyjaśniamy właściwości tej substancji.
Co to jest kwas alfa-liponowy i dlaczego powinny się nim zainteresować osoby dbające o linię?
fot. Bill Oxford / Unsplash
05.07.2021

ALA bywa stosowany w kuracjach odchudzających, ponieważ wpływa na metabolizm cukrów i tłuszczów. Czy kwas alfa-liponowy rzeczywiście może być pomocny i jakie jeszcze wykazuje właściwości? Kwas alfa-liponowy, czyli ALA, to jedna z substancji o najbardziej wszechstronnym oddziaływaniu na organizm. Powstaje w ludzkim ciele naturalnie, by neutralizować wolne rodniki i stany zapalne, poprawiać funkcje mitochondriów oraz metabolizm cukrów i tłuszczów. Z uwagi na to bywa stosowany w profilaktyce i łagodzeniu wielu schorzeń cywilizacyjnych, a osoby zmagające się z nadwagą również decydują się na włączenie go do swojego planu suplementacji.

Czym jest ALA?

Ten kwas tłuszczowy zawiera grupę siarkową i jest dobrze rozpuszczalny zarówno w tłuszczach, jak i wodzie, a przede wszystkim znajduje się w każdej komórce ciała. Często jednak jego ilość produkowana w organizmie jest zbyt mała, a korzystne właściwości kwasu alfa-liponowego sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na suplementację, korzystając z oferty producentów, np. firmy Mito-Pharma. Skąd bierze się rosnąca popularność tego związku?

Kwas alfa-liponowy – działanie

Przede wszystkim powstający w naszym ciele ALA działa antyoksydacyjnie, co oznacza, że zwalcza wolne rodniki tlenowe i zapobiega powodowanym przez ich nadmiar uszkodzeniom. Ponadto kwas alfa-liponowy skutecznie zwalcza stany zapalne, a także poprawia funkcje mitochondriów oraz metabolizm cukrów i tłuszczów. Dzięki temu bywa stosowany w profilaktyce i łagodzeniu wielu schorzeń cywilizacyjnych, przede wszystkim cukrzycy i jej powikłań, ale także otyłości.

Rola ALA w metabolizmie

Ważną funkcją kwasu alfa-liponowego jest jego udział w metabolizmie, czyli przekształcaniu spożywanych przez nas pokarmów w energię. To ta substancja powoduje zwiększenie wydatku energetycznego przy jednoczesnym obniżeniu apetytu. Co więcej, zmniejsza stężenie glukozy we krwi, a zwiększa wrażliwość komórek na insulinę.

ALA a utrzymanie masy ciała

Biorąc pod uwagę właściwości kwasu alfa-liponowego, utrata kilogramów może być „skutkiem ubocznym” jego wpływu na poprawę metabolizmu tłuszczów i węglowodanów. Wszystko dzięki temu, że ALA potęguje ich przetwarzanie oraz normalizuje poziom cukru we krwi, przemieniając glukozę w neutralny dla organizm glikogen, który gromadzi się w wątrobie. Dlatego też warto rozważyć zwiększenie poziomu kwasu alfa-liponowego jako jeden z elementów diety odchudzającej – oczywiście obok racjonalnego żywienia i aktywności fizycznej.

Skąd wziąć kwas alfa-liponowy?

Ponieważ z wiekiem spada naturalna produkcja ALA w organizmie, warto pomyśleć o uzupełnieniu poziomu tej substancji. Pewne jej ilości zawierają produkty spożywcze, np. jak mięso (nerki, wątroba, serce), ryby i owoce morza, niektóre warzywa (szpinak, brokuły, pomidor), a także orzechy i oleje roślinne. Inną opcją dostarczenia sobie dodatkowych dawek kwasu alfa-liponowego jest suplementacja.

Kwas alfa-liponowy na nerki i tarczycę

Zadbanie o odpowiedni poziom ALA w organizmie może być korzystne nie tylko dla osób otyłych czy zmagających się z problemami metabolicznymi. Oczywiście nie można nazwać kwasu alfa-liponowego lekiem na choroby, ale substancja ta wpływa korzystnie na wiele procesów zachodzących w organizmie. ALA m.in. uczestniczy w regeneracji wątroby, produkcji glikogenu w mięśniach i regulacji poziomu cholesterolu. Kwas alfa-liponowy oddziałuje na tarczycę, obniżając działanie hormonów. Działa również korzystnie na nerki (oczyszcza je). Wszystko to sprawia, że warto utrzymywać jego poziom w normie – nie tylko na czas odchudzania.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie