„Ale schudłaś!” to wyjątkowo kiepski komplement. Dlaczego lepiej zachować te słowa dla siebie?

Dla wielu osób są po prostu krzywdzące.
„Ale schudłaś!” to wyjątkowo kiepski komplement. Dlaczego lepiej zachować te słowa dla siebie?
Fot. Pinterst.com (https://pl.pinterest.com/pin/744431013390762865//https://pl.pinterest.com/pin/700802392001766164/)
21.12.2020

Gdyby zapytać kobiety co najbardziej chciałyby w sobie zmienić wśród najczęstszych odpowiedzi z pewnością pojawiłoby się: “Schudnąć!”Społeczeństwo i media społecznościowe nieustannie wpajają nam, że im mniejszy rozmiar, tym lepiej. Z tego powodu nawet kobiety, które nie mają problemu z nadwagą patrząc na swoje odbicie myślą, że przydałoby im się zrzucić parę kilogramów. 

Zobacz również: „Zazdroszczę Ci silnej woli”. Najgorsze teksty, których nigdy nie powinnaś mówić osobie z zaburzeniami odżywiania

A gdy wreszcie się tak stanie i inni zaczną zauważać zmianę w naszej sylwetce często reagują słowami: “Ale ty schudłaś!”. Ten komplement jest jednak bardzo problematycznyPodczas gdy mówiącemu te słowa może się wydawać, że to docenienie efektów starań o szczupłą sylwetkę, dla odbiorcy ten komunikat może mieć zupełnie inne, często szkodliwe przesłanie. Dlaczego więc nie powinno się komentować czyjejś wagi także w sytuacji, gdy ta osoba znacznie schudła? 

Komentowanie wagi. Dlaczego lepiej nie mówić komuś, że schudł?

Fot. iStock

Komentowanie wagi. Dlaczego lepiej nie mówić komuś, że schudł?

Przekonanie, że wcześniej wyglądało się gorzej 

Wiele osób, które słyszą komplementy po tym, jak straciły na wadze automatycznie interpretuje te słowa jako komunikat: “Wcześniej wyglądałeś/wyglądałaś źle, grubo, brzydko”. W naszym społeczeństwie rzadko komentuje się, gdy ktoś przybrał na wadze – a przynajmniej uważa się, że takie słowa są nie na miejscu. Z kolei komentarz na temat utraty wagi uchodzi za komplement. Dla osób, które schudły to wcale nie jest takie proste. W wielu przypadkach wywołuje to nienawiść do swojego ciała. 

Myślenie, że tylko mniejszy rozmiar zapewnia akceptację 

Każdy z nas chce czuć się akceptowany, a osoby z nadwagą czy po prostu o parę kilogramów cięższe niż by chciały często mają przekonanie, że z powodu wagi nie doznają tej akceptacji w 100 procentach. Wystarczy wspomnieć o tym, jak osoby o większych rozmiarach są traktowane przez społeczeństwo. Komplement na temat utraty na wadze może zostać odebrany jako sygnał, że akceptacja jest osiągana tylko dzięki schudnięciu. To z kolei może sprawić, że taka osoba będzie kontynuować działania w celu zmniejszenia wagi – w tym te niezdrowe i destrukcyjne. 

Utrata wagi może być efektem choroby lub innych problemów 

Gdy zauważamy u kogoś utratę wagi rzadko kiedy przychodzi nam do głowy, że może to być coś negatywnego. Zazwyczaj myślimy, że to efekt diety i ćwiczeń. Tymczasem może się okazać, że schudnięcie zostało spowodowane poważną chorobą, długotrwałym stresem, depresją lub zaburzeniami odżywiania o podłożu emocjonalnym. W takim wypadku komentarz w stylu: “Ale schudłaś!” jest zdecydowanie nie na miejscu”. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Lauren Cadillac, RD, RDN, CPT (@feelgooddietitian)

Kontrolowanie wagi potrafi być prawdziwym wyzwaniem 

Jeśli kiedykolwiek próbowałaś zmienić swoją wagę na pewno zauważyłaś, że to wcale nie takie proste. Oczywiście są osoby, którym przychodzi to niemalże bez wysiłku, ale dla wielu innych to spory problem, zarówno jeśli chodzi o schudnięcie jak i przybranie na wadze. Komentowanie czyjejś utraty wagi może sprawić, że ta osoba zacznie odczuwać stres i niepokój na myśl o tym, że nagle może znów przytyć. To z kolei może przełożyć się na zaburzenia odżywiania, aby do tego nie dopuścić.  

Kontynuowanie niezdrowych zwyczajów 

Nigdy nie wiadomo, czy czyjaś utrata wagi nie jest efektem zaburzeń odżywiania czy niezdrowych nawyków. Wystarczy wyobrazić sobie taką sytuację: ktoś nieustannie się głodzi i spędza większość czasu na siłowni. Nie zapewnia swojemu organizmowi odpowiedniej energii. W efekcie czuje się nieustannie zmęczony, sfrustrowany i nieszczęśliwy. Ale zaczyna słyszeć od innych, jak bardzo schudł. Dla wielu osób taki komentarz jest o wiele ważniejszy niż tortury, którym poddaje swoje ciało. Zrobią wszystko, aby te komplementy nie ustały, nawet za cenę swojego zdrowia. 

Zobacz również: „To skomplikowane”. 8 znaków, że Twoja relacja z jedzeniem nie jest najzdrowsza

Polecane wideo

Liczy się styl, a nie rozmiar. Przyjaciółki o skrajnie różnych sylwetkach pozują w takich samych stylizacjach
Liczy się styl, a nie rozmiar. Przyjaciółki o skrajnie różnych sylwetkach pozują w takich samych stylizacjach - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
Kwidzyńska (Ocena: 5) 10.09.2021 12:25
Bardzo długo walczyłam z nadmierną wagą i w końcu doszłam do wniosków najprostszych. Nie trzeba wydawać gotówki na suplementy czy jakieś diety. Kluczowe jest po prostu nie jedzenie niektórych rzeczy. Chodzi w myśl zasady uzależniania orgiazmu https://totemat.pl/jak-odzwyczaic-sie-od-jedzenia-slodyczy-pozbycie-laknienia-slodkiego/ o cukry i elementy mączaste czyli pieczywa czy makarony. Zaprzestanie cukrów to bardzo dużo a jeszcze jak dojdzie to z mąką to zacznie się zmieniać waga. Może ktoś próbował? u mnie efekt jest powoli ale jest.
odpowiedz
Rafał (Ocena: 5) 23.02.2021 20:05
Nie mogę się do końca zgodzić z artykułem. Całe życie byłem gnebiony za nadwagę, gdy byłem gruby każdego dnia, co najmniej raz ale zazwyczaj kilkanaście razy dziennie słyszałem obelgi i komentarze jaki to ja nie jestem tłusty, gruby i obrzydliwy. Słuchudłem 35kg i co? Te same osoby które przedtem wyśmiewały mnie przez kilka lat, teraz powiedziały może z raz "Ale schudłeś, świetnie wyglądasz". Boli mnie to że gdy jesteś gruby przypominają ci to codziennie, ale gdy schudniesz nikt ci nie pogratuluje. Warto mówić "dobrze wyglądasz, ale schudłeś"
odpowiedz
Inga (Ocena: 5) 22.12.2020 12:36
Mnie się jednak miło robi, jak mi ktoś powie, że schudłam. Ostatnio szczególnie zaczęłam o siebie dbać. Kupuję jedzenie na smak natury i jestem bardzo zadowolona z efektów.
odpowiedz
Marlena (Ocena: 5) 21.12.2020 09:33
Też ostatnio od znajomych usłyszałam, że schudłam mimo, że ja tej zmiany nie widziałam ani nie planowałam. Po prostu zaczęłam jeść zdrowe posiłki i pić więcej cisowianki niż wcześniej. Chciałam tylko zadbać o swoje zdrowie ale utrata kilku kg mi nie przeszkadza ;)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.12.2020 09:15
najbardziej widoczny spadek wagi miałam podczas stosowania tabletek na odchudzanie figurena. Już na początku kuracji czułam szybszy metabolizm oraz blokowanie głodu. 2 tydzień izaczeła znacznie spadać waga, jak na mnie. Wcześniej był z tym problem. Schudłam 14kg przez 12 tygodni, czyli 3 miesiące stosowania.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie