Nie chcesz przytyć? Jedz powoli!

Błyskawiczne opróżnianie talerzy sprawia, że do naszego mózgu z opóźnieniem docierają sygnały wskazujące, iż już zaspokoiliśmy głód.
Nie chcesz przytyć? Jedz powoli!
18.11.2009
>

Łapczywe połykanie pokarmu to jedna z przyczyn otyłości - twierdzą naukowcy. Błyskawiczne opróżnianie talerzy sprawia, że do naszego mózgu z opóźnieniem docierają sygnały wskazujące, iż już zaspokoiliśmy głód.

Potwierdziły to najnowsze badania przeprowadzone przez dra Alexandera Kokkinosa z Laiko General Hospital w Atenach. Uczony zaprosił do testów 17 ochotników. Doświadczenia były przyjemne: badani musieli w różnym tempie zjeść 30 ml lodów. Okazało się, że ci, którzy poświęcili na to aż 30 minut, mieli po posiłku najwyższe stężenie we krwi hormonów PYY i GLP-1, związanych z poczuciem sytości. Czuli się też najedzeni.

"Nasze badania wyjaśniają jedną z przyczyn współczesnej epidemii otyłości: wielu ludzi żyje w ogromnym pośpiechu i nie ma po prostu czasu na jedzenie" - komentuje Kokkinos.

Połykamy więc, co się da, nie pozostawiając swojemu organizmowi czasu na reakcję i poinformowanie samych siebie, że mamy już dość. A przez to zjadamy znacznie więcej, niż powinniśmy...

Źródło: PAP Life

Zobacz także:

Czy wegetarianizm szkodzi?

Lekarze biją na alarm, twierdząc, że wegetariańska dieta może przyczynić się do powstania niedoborów cennych dla organizmu mikroelementów. Jej zwolennicy natomiast odpierają te zarzuty i bronią swojego stylu życia, wymieniając liczne jego zalety. Po czyjej stronie leży racja?

Jak skutecznie ograniczyć jedzenie słodyczy? 

Puszyste babeczki, pączki z wiśniową marmoladą i tabliczka ulubionej mlecznej czekolady… Brzmi pysznie, prawda?

Polecane wideo

Komentarze (39)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 23.11.2009 23:27
Gdzieś przeczytałam, że każdy kęs powinno się przeżuwać 30 razy. Troszkę irracjonalny pomysł, bo sprawdziłam i je się nieco za długo. Osobiście stosuję metodę "odkładania kanapki na talerz", a nie pakowania wszystkiego szybko do buzi. Jedzenie ma nie tylko sycić, ale też smakować przecież : )
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.11.2009 15:52
**********Witam wsyztskich bardzo serdecznie ;) Mam dla was genialną stronę www.lockerz.com Można zbierać punkty i zamieniać je na nagrody.Punkty zbierasz za codzienne logowanie, odpowiadanie na posty(nawet byle jak) i za grę! Jeśli chcesz zaproszenie napisz 1405226
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.11.2009 22:46
dobrze wiedziec, musze to zastosowac bo ostatnio szybko tyje a zawsze byłam bardzo szczupła
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.11.2009 18:37
Ostatnio jem dużo mniej niż wcześniej o stałych porach, nieważne co robię kiedy jest jakaś ustalona godzina posiłku rzucam wszystko i idę jeść. I wiecie co? Jem wolniej, rozkoszuję się, zaczynam doceniać jedzenie...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.11.2009 18:33
ja też tak jem bez zastanowienie się ile co ma kalorii i ogolnie. jestem szczupla, zeby nie bylo, ale to niezdrowe na pewno.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie