Miss Wielkiej Brytanii, która schudła 50 kg: „Nazywanie kogoś otyłym to nie fat-shaming”

Twierdzi, że osoby otyłe są zbyt przewrażliwione na punkcie komentarzy o ich wadze.
Miss Wielkiej Brytanii, która schudła 50 kg: „Nazywanie kogoś otyłym to nie fat-shaming”
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/jenatkinuk/)
23.09.2020

Jeszcze 3 lata temu ważyła 114 kg i o koronie miss mogła tylko pomarzyć. Ale w 2020 roku wszystko się zmieniło. Jen Atkin przeszła spektakularną metamorfozę i zdobyła tytuł Miss Wielkiej Brytanii. 

Zobacz również: Anna Lewandowska w ogniu krytyki za kostium otyłej kobiety. Teraz przeprasza

Mogłoby się wydawać, że Jen, która ma za sobą lata upokorzeń i wyzwisk nawiązujących do jej nadwagi, będzie teraz wykorzystywać swój tytuł do edukowania innych na temat akceptacji i tego, jak złym i szkodliwym zjawiskiem jest body shaming. Ale stało się zupełnie inaczej. Odchudzona Miss Wielkiej Brytanii otwarcie mówi o tym, że nazywanie kogoś otyłym to nie fat-shaming, tylko... motywacja. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Miss Great Britain 2020 (@jenatkinuk)

Jen Atkin twierdzi, że nazywanie kogoś otyłym to nie fat-shaming

W wywiadzie udzielonym stacji BBC Jen Atkin przekonywała, że osoby otyłe oraz te, które próbują schudnąć nie powinny być zbyt przewrażliwione w związku ze słowami, które eksperci od zaburzeń odżywiania określają jako “krzywdzące”. 

W dzisiejszych czasach ludzie zbyt szybko czują się urażeni. Uważam, że powstrzymywanie się od takich komentarzy jak “spal trochę kalorii” albo “spalmy kalorie po wczorajszej pizzy” będzie miało bardzo negatywny wpływ na takie osoby. Myślę, że to będzie zachęcać je do spożywania większej liczby kalorii i do nie monitorowania tego, co jedzą, a w efekcie do przybierania na wadze i otyłości. To po prostu całkowite unikanie tej kwestii. 

Miss Wielkiej Brytanii, która w ciągu dwóch lat schudła 50 kg twierdzi, że to właśnie takie komentarze były używane jako motywacja na siłowni oraz na zajęciach fitness. 

Uwierzcie mi, w przeszłości sama padałam ofiarą fat-shamingu, a to nie jest fat-shamingW jedzeniu są kalorie i potrzebujemy ich do życia. Musimy edukować ludzi na temat zdrowego odżywiania się. 

Jen Atkin już wcześniej wypowiadała się na temat promowania zdrowego trybu życia. Tuż po zdobyciu korony miss rozpoczęła kampanię na rzecz lepszego i bardziej czytelnego oznaczania zawartości odżywczej produktów spożywczych. Postulowała, że etykiety powinny być jasne dla osób, które nie są ekspertami w zakresie odżywiania.   

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Miss Great Britain 2020 (@jenatkinuk)

Gdyby takie rzeczy były oczywiste i jasne, ludziom byłoby o wiele łatwiej odżywiać się zdrowo i tracić na wadze. Ludzie są zbyt zajęci, żeby sprawdzać listy składników i edukować się na temat odżywiania, potrzebują pomocnej ręki. To coś, z czego zdecydowanie sama mogłabym skorzystać, kiedy zmagałam się z nadwagą.  

Z wypowiedzią Jen Atkin na temat fat-shamingu nie zgadza się Belinda Barnett z organizacji Anorexia and Bulimia Care. Jej zdaniem komentarze, o których wspomniała Miss Wielkiej Brytanii mogą mieć negatywny wpływ na osoby z zaburzeniami odżywiania. 

Takie słowa jak “spal te kalorie” sugerują, że musimy w jakiś sposób zrekompensować sobie spożyte kalorie. Myślę, że to może wywołać poczucie winy i wstydu związane z jedzeniem 

- komentowała ekspertka. 

Co sądzicie o słowach Miss Wielkiej Brytanii na temat fat-shamingu? 

Zobacz również: Była blogerką fitness, dziś cieszy się z dodatkowych kilogramów. Namawia kobiety do ignorowania „kultury diety”

Polecane wideo

Jak Magda z „Hotelu Paradise 2” wyglądała kiedyś? (ZDJĘCIA)
Jak Magda z „Hotelu Paradise 2” wyglądała kiedyś? (ZDJĘCIA) - zdjęcie 1
Komentarze (10)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 22.10.2020 12:39
Jak widać dzięki ciężkiej pracy można spełnić swoje marzenia i być miss. Zaczynam dopiero przygodę z odchudzaniem od tego tygodnia jestem na diecie pudełkowej, nie piję gazowanych napoi tylko cisowiankę, w końcu też zaczęłam jeździć na rowerze stacjonarnym, który już od pół roku czeka by ktoś w koncu go użył.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.09.2020 08:47
jak schudnąć? moja odpowiedź jest taka, warto stosować do diety suplement figurena. Są to tabletki na odchudzanie które faktycznie działają. Mi pomogły schudnąć 12kg wieć i każdej pomogą, ale pamietajcie o diecie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.09.2020 09:53
Ale przecież ludzie, którzy jedzą za trzech powinni poczuć odrobinę winy i wstydu. Inaczej nigdy się za siebie nie zabiorą. Dzisiaj nazywanie rzeczy po imieniu jest opatrzone etykietami typu fat-shaming. Nie rozumiem dlaczego. Pakujemy kupę w kolorowe papierki i udajemy, że to nie kupa. Ludzie, otyłość jest zła. To tak, jakbyśmy nie mogli powiedzieć narkomanowi 'przestań ćpać', bo się biedaczysko zawstydzi. Wstyd jest dobrym motorem napędowym. Kiedy zaczynamy czuć dumę z racji tego, co powinno nas zawstydzać, wtedy mamy problem i takie kwiatki, jak otyłe, które czują się piękne i zdrowe. Żart. Popychanie w stronę depresji też nie jest dla mnie argumentem. Depresja często łączy się że zła dietą, co wynika z badań. Jesz źle, czujesz się źle, wyglądasz źle. Żadne czary. Osoby że słoń ościami samobójczymi też zawsze sobie znajdą powód. Żyjemy w słabym społeczeństwie i zamiast się wzmacniać, pielęgnujemy najsłabsze ogniwa. Zamiast edukować i uczyć walki o siebie, uczymy klepania po plecach.
zobacz odpowiedzi (4)
gość (Ocena: 5) 23.09.2020 07:27
A ja się zgadzam z tym, ze osoby otyłe są przewrażliwione na swoim punkcie i wszystko biorą jako atak, sama mam nadwagę, a kilka miesięcy temu miałam pierwszy stopień otyłości (według BMI ) w tedy każdej „ hej, przejdźmy się spalimy trochę kakorii „ albo „ idziesz ze mną na siłownie ?” Traktowałam jako przytyk, jako komentowanie i naśmiewanie się z mojej wagi.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie