Jesteś na diecie? Twoja córka będzie miała anoreksję!

Najnowsze brytyjskie badania sugerują, że dziewczynki, których matki nieustannie się odchudzają, dwa razy bardziej narażone są na zaburzenia jedzenia niż reszta ich rówieśniczek.
Jesteś na diecie? Twoja córka będzie miała anoreksję!
03.11.2009

Dziewczynki, których matki nieustannie się odchudzają, dwa razy bardziej narażone są na zaburzenia jedzenia niż reszta ich rówieśniczek – sugerują najnowsze brytyjskie badania.

Okazało się, iż wiele dziewczynek uważa, że matki mają bardzo duży wpływ na ich samoocenę oraz na to, w jaki sposób postrzegają jedzenie i własny wygląd. Badaniami objęto 512 dziewczynek w wieku 12 - 18 lat. U 6 proc. stwierdzono zaburzenia jedzenia – odsetek ten rósł do 10 proc. wśród tych, których matki stosowały diety.

Prawie 40 proc. ankietowanych stwierdziło, że to właśnie matki mają największy wpływ na to, czy akceptują swój wygląd, czy też nie. 66 proc. słyszało, jak ich mamy często narzekały na własną aparycję, 56 proc. miało matki, które były na diecie. 

W trakcie badań  odkryto: prawie połowa badanych dziewczynek odchudzała się w przeszłości bądź jest nadal na diecie. 78 proc. martwi się o swoją wagę, z czego 20 proc. martwi się o swój wygląd niemal bez przerwy. Co piąta dziewczynka została skrytykowana przez członków swojej rodziny z powodu zbyt dużej wagi – połowa z nich przyznała, że byli to ich rodzice. Co trzecia była przezywana takimi zwrotami jak „słonica”, „potwór” itp. Spośród wszystkich dziewczynek, które słyszały uwagi na temat swojej wagi od rodziców, prawie 60 proc. martwi się o swój wygląd każdego dnia. 

9 proc. ankietowanych nastolatek jest nieustannie na diecie. Odsetek ten rośnie do 24 proc. wśród tych dziewczynek, którym rodzina dokuczała z powodu wagi. 

Badania zostały przeprowadzone pośród czytelniczek pisma dla nastolatek „Sugar”. "Mimo że w magazynie staramy się pokazywać Dziewczynki w różnych rozmiarach i o różnych kształtach, aby pokazać młodym osobom, że każde ciało jest piękne, to nie mamy takiego wpływu na nastolatki jak ich rodzice" – twierdzi naczelna gazety. 

"Dzieci uczą się pewnych zachowań z obserwacji innych. Dziewczynki obserwując swoje matki będące nieustannie na diecie, również zaczynają się odchudzać i mieć bardzo krytyczny stosunek do siebie" – mówią psycholodzy. "jedzenie staje się dla nich problemem, jeśli widzą, że matka nie siada ze wszystkimi do stołu bądź przyrządza sobie dietetyczne posiłki. Jeśli córka widzi, jak matka krytycznie podchodzi do samej siebie, w niedługim czasie również i ona zacznie postrzegać tak siebie". 

Artykuł pochodzi z serwisu Medycyna24.pl

Zobacz także:

Wasze listy: „Tabletki odchudzające zabiły moją dziewczynę”

Napisał do nas zrozpaczony Sebastian, który wspólnie z Gosią próbował ułożyć sobie życie w Anglii. Ich wspólne plany przerwała śmierć dziewczyny spowodowana anoreksją i pigułkami odchudzającymi.

Sprawdź, czy masz prawidłową wagę

Zobacz indeksy i oblicz, ile powinnaś ważyć.

Polecane wideo

Komentarze (75)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 26.01.2010 19:52
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.01.2010 17:23
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.12.2009 13:53
cos w tym jest... moja mama jak zyla stale sie odchudzala... ja zaczelam dojzewac to draznilo mnie ze biodra sie zaokrag;aja, ze mam biust, i kraglosci a wcale nie bylam gruba, do tego trenowalam akrobatyke i trenerzy stale pilnowali naszej wagi, przed zawoami trzeba bylo byc w formie, zawsze trzeba bylo schudnac... z 2-3 kilo, zawsze kontrola wagi trenerki. Koszmar. Jako 13a pozniej 16 latka mialam wyzuty jak zjadlam cos nie stosownego, tuczacego. Na szczescie jak zocilam akrobatyke przeszlo mi wazylamw tedy ok 45 kilo.. Mam teraz 21 lat i coreczke 5 mc i moje cialo bardzo mi sie podoba choc nie waze za duzo ok 50kilo
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.11.2009 18:23
Tak to jest prawda tyle że ja mojej mamuski nie obwiniam za to bo wiem ze powinnam była schudnąć chociaż mama mówiła że ślicznie wyglądam a teraz troszkę za bardzo zabrnęłam ale mam nadzieje że kiedyś będzie lepiej. Pozdrawiam,
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.11.2009 15:50
Cały świat kręci się wokół szczupłości,zapominając o wnetrzu...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie