10 kilogramów w 10 dni. Na czym polega dieta baletnicy?

Efekty bywają spektakularne, ale czy warto?
10 kilogramów w 10 dni. Na czym polega dieta baletnicy?
fot. iStock (Maryna Andriichenko)
28.07.2020
Zuzanna Niedzielska

Z tego typu diety korzystają kobiety, które chcą szybko schudnąć przed ważnym wydarzeniem, np. ślubem albo imprezą na czerwonym dywanie. Ten restrykcyjny sposób odżywiania pozwala na błyskawiczną utratę wagi, niestety z różnym skutkiem. 

Zobacz również: Na czym polega OMAD, czyli ulubiona dieta modelki Naomi Campbell?

Niektórzy nazywają dietę baletnicy wręcz pół-głodówką. Zaledwie w tydzień możesz schudnąć ponad 10 kilogramów, ale musisz liczyć się z konsekwencjami. Czym jest dieta baletnicy i czy faktycznie działa?

Dieta baletnicy: na czym polega? 

Dieta baletnicy jest skuteczną, ale bardzo restrykcyjną i wyniszczającą organizm dietą. Trwa tylko 10 dni i przynosi szybkie efekty, ale niesie ze sobą ryzyko wyniszczenia organizmu. Jadłospis składa się głównie z płynów oraz pokarmów ubogich w wartości odżywcze. Co więcej, menu jest bardzo monotonne, więc spowalnia układ trawienny oraz zaburza pracę organów wewnętrznych. 

Mimo zauważalnego spadku masy ciała, po diecie może wystąpić efekt jo-jo, ponieważ organizm spragniony jedzenia zacznie gromadzić zapasy. Do tego dochodzą ćwiczenia fizyczne. Dzięki utracie wody, można uzyskać spektakularny efekt w krótkim czasie, ale niestety nie trwa on długo i odbywa się kosztem naszego zdrowia.

Jadłospis 

Magazyn Elle podał przykładowy jadłospis, który obowiązuje na diecie baletnicy. Co się w nim znalazło?

  • 1-2 dzień - można pić tylko wodę lub czarną, niesłodzoną kawę. Obydwa płyny należy przyjąć w ilościach nieprzekraczających 1 litra. 
  • 3-4 dzień - można jeść wyłącznie produkty, składające się z odtłuszczonego nabiału (np. jogurt naturalny, serek wiejski czy biały ser). Nadal można pić czarną, niesłodzoną kawę lub wodę, ale łączna, dzienna ilość przyjmowanych płynów nie może przekroczyć 2.5 litra.
  • 5-6 dzień - można zjeść maksymalnie 11 sztuk gotowanych ziemniaków w mundurkach, bez dodatków. Kawę oraz wodę można przyjąć w ilości 3 litrów.
  • 7-8 dzień - można spożyć do pół kilograma chudego, gotowanego drobiowego mięsa bez żadnych dodatków. Do tego czarną, niesłodzoną kawę oraz wodę w ilości do 2.5 litra dziennie.
  • 9-10 dzień - wyłącznie zielone warzywa, np. brukselka, brokuły, szpinak, ogórek czy sałata. Można wypić 3 litry wody lub czarnej, niesłodzonej kawy.

Efekty

Z racji tego, że powyższy jadłospis jest bardzo skromny i ubogi w składniki odżywcze oraz kalorie, w trakcie stosowania tej restrykcyjnej diety mogą pojawić się nudności czy zawroty głowy. Jednak w ciągu 10 dni udaje się pozbyć nawet od 5 do 12 kilogramów, choć organizm w międzyczasie będzie gromadził zapasy w postaci tkanki tłuszczowej, co poskutkuje efektem jo-jo po zakończeniu diety.

Mimo, że efekty są widoczne i możliwe do osiągnięcia w bardzo szybkim tempie, to jednak odwodnienie i pozbycie się mikroelementów z organizmu są bardzo niebezpieczne. Kobiety, które odbyły taką kurację, odradzają ją, mając na uwadze szerszą perspektywę swojej kondycji zdrowotnej.

Zobacz również: 7 dni, a na wadze 7 kg mniej. W czym tkwi sekret diety GM?

Źródło: Elle

Polecane wideo

Żadna inna dieta nie wywołuje takich kontrowersji. Ona odważyła się spróbować
Żadna inna dieta nie wywołuje takich kontrowersji. Ona odważyła się spróbować - zdjęcie 1
Komentarze (15)
Ocena: 4 / 5
gość (Ocena: 5) 27.03.2021 19:12
i najlepiej tez nie brac tabletek odchudzających o ona mogo nam naspuc w orgazimnie
odpowiedz
dietetyczka (Ocena: 2) 27.03.2021 19:09
lepiej nie stosowac takich died bo możemy sie przygotowac zeby jechac doszpitala, nie mozna sie głodzic bo to nie zdrowe, najlepiej zastosować bezpieczno i sprawdzono diete, na której jemy zdrowo sałatki obiady z parowara itp, takze sie ruszac i chodzic na spacery przynajmiej 30 minutowe albo zrobic wycieczke rowerowo
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 03.08.2020 14:26
Trzeba jesc zdrowo i sie ruszac to sie schudnie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 03.08.2020 12:13
Trochę ciężko mi w to uwierzyć, że w tak krótkim czasie można zrzucić tyle kg. Poza tym to odbije się na naszym zdrowiu. Ja wole jednak zostać przy swojej diecie, piciu 2l cisowianki dziennie i regularnych ćwiczeniach. Może zgubienie tych 10kg zajmie mi sporo więcej czasu, ale przynajmniej zrobię to z głową, żeby sobie nie zaszkodzić.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 03.08.2020 08:45
18 kg to schudłam w 4 miesiące stosując tabletki figurena.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie