Naszym życiem rządzą trendy i nieustannie zmieniająca się moda. I nie dotyczy to tylko ubrań, fryzur czy makijażu. Trendy mają wpływ również na to, w jaki sposób urządzamy mieszkania, gdzie jeździmy na wakacje czy co jemy, albo czego nie jemy. Parę lat temu rekordy popularności biła dieta Dukana, a wcześniej - dieta South Beach. Dziś te style odżywiania się odeszły w zapomnienie, a osoby, które pragną stracić na wadze szukają dla siebie nowych, popularnych diet.
Zobacz również: 7 dni, a na wadze 7 kg mniej. W czym tkwi sekret diety GM?
Zwłaszcza jedna z diet odchudzających cieszy się dziś wyjątkowym zainteresowaniem i nie ma sobie równych. Potwierdzają to statystyki. W ramach jednej z najnowszych analiz zbadano, jakie diety są najczęściej wyszukiwane w Google. Zwycięzcą, z liczbą ponad 623 tys. wyszukiwań jest dieta ketogeniczna. Co stoi za jej popularnością i czy naprawdę jest tak skuteczna?
Dieta ketogeniczna to innymi słowy dieta wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa. Podczas jej stosowania tłuszcz stanowi większość dostarczanej organizmowi energii. Podstawą działania diety ketogenicznej jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Chodzi o stan metaboliczny, w którym organizm zaczyna wykorzystywać tłuszcz jako główne źródło energii w zastępstwie glukozy (cukru).
Podczas gdy nadmiar węglowodanów zamienia się w tłuszcz odkładany w tkankach, dostarczanie organizmowi nadmiaru tłuszczów (przy jednoczesnym wyeliminowaniu węglowodanów) nie ma takiego efektu. Można wręcz powiedzieć, że dieta wysokotłuszczowa ma podobny skutek do głodówki, jednak w tym przypadku organizm radzi sobie zaczynając spalać tłuszcz zgromadzony w tkankach. Paradoksalnie więc jedząc tłuszcze - spalamy tłuszcz.
Fot. Unsplash.com
Dieta ketogeniczna ma jednak tylu zwolenników, co zagorzałych przeciwników postulujących, że to poważne zagrożenie dla zdrowia. Zdaniem ekspertów początkowy zastrzyk energii znika po ok. 2-3 miesiącach, a w jego miejsce pojawia się apatia, zmęczenie, problemy z koncentracją i trawieniem oraz wzmożona ochota na słodycze. Do tego dochodzi charakterystyczny, nieprzyjemny zapach z ust. Jego przyczyną jest zwiększony poziom acetonu w organizmie. Aceton jest ketonem wytwarzanym podczas procesu ketozy, który jest wydalany głównie z moczem oraz częściowo z wydychanym powietrzem. Osoby na diecie ketogenicznej cierpią też na częstsze oddawanie moczu, a wiele z nich obserwuje również takie efekty uboczne jak wypadanie włosów.
Czy wobec tego dieta ketogeniczna nie powinna być stosowana jako sposób na schudnięcie? Zdaniem dietetyków - niezupełnie. Eksperci zalecają, aby nie trwała ona dłużej niż kilka tygodni, ale dotychczas nie udało im się dojść do porozumienia na temat tego, po jakim czasie powinna się zakończyć.
Zobacz również: Ta dziewczyna stosowała dietę ketogeniczną. Pokazała, co się z nią stało