Dieta, która bije rekordy zapytań w Google. Podobno żadna inna nie przynosi takich efektów

Mimo to wciąż ma opinię wyjątkowo kontrowersyjnej.
Dieta, która bije rekordy zapytań w Google. Podobno żadna inna nie przynosi takich efektów
Fot. Pinterest.com (https://pl.pinterest.com/pin/AUf12YF_3ViP-CpofsuYX_adGfYj7goMtfCNS6SomQ1KbBK60XdIirY//https://pl.pinterest.com/pin/659003357958166584/)
16.06.2020

Naszym życiem rządzą trendy i nieustannie zmieniająca się moda. I nie dotyczy to tylko ubrań, fryzur czy makijażu. Trendy mają wpływ również na to, w jaki sposób urządzamy mieszkania, gdzie jeździmy na wakacje czy co jemy, albo czego nie jemyParę lat temu rekordy popularności biła dieta Dukana, a wcześniej - dieta South Beach. Dziś te style odżywiania się odeszły w zapomnienie, a osoby, które pragną stracić na wadze szukają dla siebie nowych, popularnych diet. 

Zobacz również: 7 dni, a na wadze 7 kg mniej. W czym tkwi sekret diety GM?

Zwłaszcza jedna z diet odchudzających cieszy się dziś wyjątkowym zainteresowaniem i nie ma sobie równych. Potwierdzają to statystyki. W ramach jednej z najnowszych analiz zbadano, jakie diety są najczęściej wyszukiwane w Google. Zwycięzcą, z liczbą ponad 623 tys. wyszukiwań jest dieta ketogeniczna. Co stoi za jej popularnością i czy naprawdę jest tak skuteczna? 

Dieta ketogeniczna: na czym polega i jak ją stosować? 

Dieta ketogeniczna to innymi słowy dieta wysokotłuszczowaniskowęglowodanowa. Podczas jej stosowania tłuszcz stanowi większość dostarczanej organizmowi energii. Podstawą działania diety ketogenicznej jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Chodzi o stan metaboliczny, w którym organizm zaczyna wykorzystywać tłuszcz jako główne źródło energii w zastępstwie glukozy (cukru). 

Podczas gdy nadmiar węglowodanów zamienia się w tłuszcz odkładany w tkankach, dostarczanie organizmowi nadmiaru tłuszczów (przy jednoczesnym wyeliminowaniu węglowodanów) nie ma takiego efektu. Można wręcz powiedzieć, że dieta wysokotłuszczowa ma podobny skutek do głodówki, jednak w tym przypadku organizm radzi sobie zaczynając spalać tłuszcz zgromadzony w tkankach. Paradoksalnie więc jedząc tłuszcze - spalamy tłuszcz 

Dieta ketogeniczna: na czym polega i jak ją stosować?

Fot. Unsplash.com

Dieta ketogeniczna: efekty uboczne

Dieta ketogeniczna ma jednak tylu zwolenników, co zagorzałych przeciwników postulujących, że to poważne zagrożenie dla zdrowia. Zdaniem ekspertów początkowy zastrzyk energii znika po ok. 2-3 miesiącach, a w jego miejsce pojawia się apatia, zmęczenie, problemy z koncentracją i trawieniem oraz wzmożona ochota na słodycze. Do tego dochodzi charakterystyczny, nieprzyjemny zapach z ust. Jego przyczyną jest zwiększony poziom acetonu w organizmie. Aceton jest ketonem wytwarzanym podczas procesu ketozy, który jest wydalany głównie z moczem oraz częściowo z wydychanym powietrzem. Osoby na diecie ketogenicznej cierpią też na częstsze oddawanie moczu, a wiele z nich obserwuje również takie efekty uboczne jak wypadanie włosów. 

Czy wobec tego dieta ketogeniczna nie powinna być stosowana jako sposób na schudnięcie? Zdaniem dietetyków - niezupełnie. Eksperci zalecają, aby nie trwała ona dłużej niż kilka tygodni, ale dotychczas nie udało im się dojść do porozumienia na temat tego, po jakim czasie powinna się zakończyć.  

Zobacz również: Ta dziewczyna stosowała dietę ketogeniczną. Pokazała, co się z nią stało

Polecane wideo

Na temat diety keto krąży wiele mitów. Ona przetestowała ją na własnej skórze
Na temat diety keto krąży wiele mitów. Ona przetestowała ją na własnej skórze - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 4.6 / 5
gość (Ocena: 5) 25.06.2020 15:04
Co do diet nie przekonują mnie. Uważam, że różnorodne odżywianie, warzywa i owoce w diecie oraz ograniczanie cukrów stanowią dobrą bazę. Oczywiste jest spożywanie dużej ilości wody, nawadnianie organizmu. Ja oprócz dwóch litrów wody dziennie pije herbatę lubię tą od malwa, ponieważ ma bogatą ofertę naturalny skład i fajny smak. W dodatku różne połączenia np. melisa z dziką różą, zimowa fantazja, owocowe. Rozsądek z odżywianiu to podstawa.
odpowiedz
Monia (Ocena: 5) 23.06.2020 20:00
Nie wierzę w takie diety cud. Zbilansowana dieta, owoce, warzywa odpowiednia ilość wody. Trochę ruchu i herbatka ziołowa body slim fit active. Wszystko z głową i zachowaniem zdrowego rozsądku.
odpowiedz
Ola (Ocena: 5) 23.06.2020 13:44
Ja nie jestem zwolenniczką diet. Uważam, że należy zachować zdrowy rozsądek. U mnie owoce, warzywa i zielona herbata malwa tea to codzienne rytuały.
odpowiedz
Rozalia (Ocena: 5) 22.06.2020 19:34
Wiecie, co jest fajnym rozwiązaniem? Catering dietetyczny warszawski dzień! Ja jestem z niego mega zadowolona, jedzenie jest smaczne jeszcze od Pana Gesslera to warto spróbować.
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 16.06.2020 06:36
Aceton z ust i wypadanie włosów xD ja akurat nieprzyjemny zapach z ust i wypadanie włosów zauważyłam na weganiźmie na którym byłam 5 lat, niż na keto, na którym jestem obecnie. Ważne jest znaleźć dietę odpowiednią dla Twojego organizmy, bo każdy jest inny i ma inne potrzeby :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie