Waga a przewidywana długość życia. Z jakim BMI dożyjesz późnej starości?

Wszystko, co do tej pory myśleliśmy, okazało się mitem.
Waga a przewidywana długość życia. Z jakim BMI dożyjesz późnej starości?
Fot. Unsplash
15.05.2020

Skąd wiadomo, że nasza waga jest prawidłowa? W ostatnich latach nawet eksperci mają co do tego poważne wątpliwości. Jedni wciąż sugerują się tzw. wskaźnikiem masy ciała, a inni uważają BMI za niezbyt wiarygodną metodę. Choćby dlatego, że tkanka tłuszczowa i mięśniowa ważą tyle samo. Osoba otyła i wysportowana mogą uzyskać identyczny wynik, a przecież sporo je różni.

Zobacz również: 15 problemów, z którymi dziewczyny plus size nadal muszą się borykać

W jednej kwestii za to wszyscy są zgodni - nadwaga nie jest dla nas dobra, a z otyłością należy walczyć. Każdy zbędny kilogram pogarsza naszą kondycję i skraca życie. Przynajmniej tak myśleliśmy do tej pory, ale badanie realizowane od kilkunastu lat na Uniwersytecie Kalifornijskim rzuca na sprawę zupełnie nowe światło - czytamy na „Your Tango”.

Portal przytacza zaskakujące wyniki obserwacji ponad 270 tysięcy osób.

waga

Sprawa wydaje się oczywista - szczupli są statystycznie zdrowsi i żyją zdecydowanie dłużej od osób z nadwagą. Z kolei ludzie otyli są narażeni na tyle poważnych chorób, że nie są w stanie przeżyć swoich chudszych znajomych. Logiczne? Tak, ale nie do końca zgodne z rzeczywistością - przekonują badacze.

Zakresy wartości BMI

Zacznijmy od przypomnienia sobie, jak oblicza się wskaźnik masy ciała i co oznacza jego wynik. Uzyskujemy go dzieląc naszą wagę przez podniesiony do kwadratu wzrost wyrażony w metrach.

Poniżej 18,5 - niedowaga
18,5-24,99 - prawidłowa waga
25-29,99 - nadwaga
30-34,99 - otyłość I stopnia
35-39,99 - otyłość II stopnia
Powyżej 40 - otyłość III stopnia

Która z tych grup ma największe szanse, aby dożyć później starości? Można się zdziwić. Naukowcy przeanalizowali ponad ćwierć miliona zgonów wśród Amerykanów i doszli do zaskakujących wniosków.

Zobacz również: 10 najczęstszych błędów, przez które nie możesz schudnąć

nadwaga

Waga a długość życia

W porównaniu do prawidłowej masy ciała, otyłość II oraz III stopnia rzeczywiście wiąże się z większą śmiertelnością i jest poważnym zagrożeniem. Badanie wykazało jednak, że otyłość I stopnia nie ma żadnego wpływu na długość życia, a osoby z nadwagą umierają wręcz rzadziej

- czytamy w raporcie, który cytuje serwis yourtango.com.

Z czego to wynika? Nadwaga (BMI od 25 do 30) oznacza pewien zapas tkanki tłuszczowej, która czasami się przydaje. Może ułatwiać przyswajanie witamin, chroni przed złamaniami i odżywia. Podobnie w przypadku otyłości I stopnia (BMI od 30 do 35)

Czy to oznacza, że warto przytyć? Pamiętajmy - to jednak tylko statystyka, choć przyznajemy, że bardzo ciekawa. Wszystkie te wartości odnoszą się do wagi prawidłowej (BMI od 18,5 do 25) i to ona uważana jest za wzorzec. Warto więc się postarać i w miarę możliwości trzymać linię.

Zobacz również: Napisała, co tak naprawdę myśli o dietach i ćwiczeniach. Przyklasnęły jej tysiące kobiet

Polecane wideo

Waży niemal 100 kg, ale nikt nie wytyka jej nadwagi. BMI to jednak nie wszystko
Waży niemal 100 kg, ale nikt nie wytyka jej nadwagi. BMI to jednak nie wszystko - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 4.43 / 5
gość (Ocena: 5) 17.05.2020 13:05
środki na odchudzanie to zawsze był dla mnie temat do którego podchodziłam z niedowierzaniem, bardzo sceptycznie. W momencie jak z koleżanką rozmawiałam na temat jej diety oraz jej sposobów na zrzucenie wagi wspomniała mi o tabletkach figurena. Dopytałam ją dokładnie na jakiej zasadzie działają i czy faktycznie to one dają jej takie efekty. Potwierdziła więc zamówiłam i sama sprawdziłam. Faktycznie tabletki figurena powodują spory spadek wagi. Schudłam ponad 10kg w niespełna 3 miesieczną kurację.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.05.2020 09:34
bez suplementu miałam straszny problem ze spadkiem wagi. Wracałam do diet i rezygnowałam bo nie było efektów. Brakowało mi czegoś. Włączyłam w końcu do diety figurena. Od razu zauważyłam różnicę i efekty które coraz bardziej motywowały mnie do działania. Nie prawdopodobnie szybko osiągnęłam cel wagowy jaki sobie założyłam. Uwierzcie mi, że był on mało możliwy a jednak się udało :) Warto zaufać Slimcei
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 15.05.2020 09:26
Nie znam żadnego starego grubasa, wszyscy poumierali koło 60 kilu lat. To przypadki w mojej rodzinie. Ale ci lekko puszyści bez otyłości długo żyją tak jak moja babcia- 96 lat
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.05.2020 06:41
Ja tam i tak nie chcę dożyć starości
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.05.2020 01:49
Zważając na fakt, że badania zostały wykonane poprzez analizę zgonów Amerykanów, obstawiam, że ci szczupli to byli w większości jacyś narkomani, bezdomni itp., stąd ich niska waga i przedwczesna śmierć. A ci grubi to wiadomo, standardowi Amerykanie, raczej bez większych uzależnień i bez problemów materialnych. ;)
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie