Kiedy dieta i ćwiczenia nie wystarczają. Kto powinien poddać się liposukcji?

Czasem aby osiągnąć upragnione efekty, trzeba oddać się w ręce specjalistów.
Kiedy dieta i ćwiczenia nie wystarczają. Kto powinien poddać się liposukcji?
fot. materiały prasowe
13.05.2020

Szczupła i kształtna sylwetka jest nie tylko estetyczna, ale jest też przede wszystkim sygnałem, że nie zmagamy się z żadną poważną chorobą, taką jak otyłość brzuszna, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Niewielki nadmiar tkanki tłuszczowej (np. tzw. boczki) można zlikwidować prostymi ćwiczeniami i dietą. Co jednak w sytuacji, gdy problem jest znacznie bardziej skomplikowany i pomimo długotrwałego wysiłku nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z nim samodzielnie? W takich momentach z pomocą przychodzi nowoczesna medycyna estetyczna.

Rodzaje liposukcji

Liposukcja to zabieg nazywany popularnie odsysaniem tłuszczu. Procedura ta jest stosowana w medycynie od wielu lat, jednak z czasem ewoluowała i była przekształcana w różnorodne odmiany. Obecnie istnieje bardzo wiele metod redukowania tkanki tłuszczowej, od tradycyjnej (wykonywanej przy pomocy wprowadzanych pod skórę pacjenta kaniul) po zdecydowanie mniej inwazyjne. 

Jedną z metod, wypracowaną dzięki dostępowi do nowoczesnej technologii, jest liposukcja laserowa. Zabieg polega na rozbiciu tkanki tłuszczowej przy pomocy wiązek lasera o odpowiedniej długości. Dalsza część procedury może przebiegać na dwa sposoby, w zależności od rodzaju i rozległości problemu oraz wcześniejszych ustaleń. Pierwszą możliwością jest pozostawienie rozbitego laserem materiału w ciele pacjenta, aby z czasem został on samoistnie zmetabolizowany przez organizm. Metodą bardziej agresywną, ale też przynoszącą szybsze rezultaty, jest przeprowadzenie tradycyjnego odessania rozbitego laserem tłuszczu za pomocą cienkiej kaniuli.

Klinice Miracki w Warszawie wykonuje się także liposukcję ultradźwiękową. Pozwala na to zastosowanie innowacyjnego sprzętu medycznego wykorzystującego technologię HIFU. Ciało pacjenta zostaje poddane działaniu ultradźwięków w podobny sposób, jak ma to miejsce w przypadku liposukcji laserowej (bez przerywania ciągłości skóry). Rozbite w ten sposób komórki tłuszczowe zostają następnie pozostawione do samodzielnego wydalenia przez organizm.

Liposukcja wodna (tzw. liposukcja WAL) jest metodą nieco bardziej inwazyjną, jednak również cieszącą się dużym zainteresowaniem ze względu na swoją wysoką skuteczność. Metoda ta polega na wprowadzeniu pod skórę pacjenta specjalnego roztworu pod wysokim ciśnieniem. W ten sposób komórki tłuszczu zostają uwolnione bez naruszania pozostałych struktur ciała, z wyjątkiem niewielkiego odcinka skóry, przez który lekarz wprowadza kaniulę. Ta sama kaniula służy następnie do odessania materiału poza ustrój pacjenta.

Liposukcja tumescencyjna rozpoczyna się od ostrzykiwania miejsca zabiegowego dużą ilością środków znieczulających i obkurczających naczynia krwionośne. Ten etap procedury znacząco wydłuża jej trwanie, jednak jest bardzo istotny z uwagi na fakt, iż w ten sposób znacząco minimalizuje się krwawienie. Dalsza część zabiegu zostaje przeprowadzona tradycyjną metodą, przy pomocy kaniul.

Klinice Miracki w Warszawie często wykonuje się zabiegi łączone. Liposukcja może być powiązana z tzw. lipotransferem, czyli przeszczepem tkanki tłuszczowej. Obie procedury zostają przeprowadzone w ramach jednego zabiegu i pozwalają na uzyskanie podwójnego efektu. Z jednej strony usuwany jest bowiem tłuszcz z miejsc, w których jest go za dużo (np. z brzucha czy ud), zaś z drugiej istnieje możliwość wypełnienia innych okolic ciała (piersi, pośladków, policzków itd.). Zabieg ten jest niezwykle popularny, a pacjenci wyrażają duże zadowolenie z jego rezultatów.

Liposukcja – wskazania i przeciwwskazania

Liposukcja jest przeznaczona dla osób, które oczekują natychmiastowych rezultatów oraz krótkiego okresu rekonwalescencji. Dla bezpieczeństwa zaleca się również, aby przed przystąpieniem do planowania zabiegu spróbować innych, samodzielnych metod redukcji tkanki tłuszczowej. Jeśli dieta i ćwiczenia nie przynoszą zadowalających rezultatów, warto udać się do gabinetu medycyny estetycznej. Ze względu na obszary zabiegowe wyróżniamy:

  • liposukcję brzucha,
  • redukcję boczków,
  • odsysanie tłuszczu z nóg i pośladków,
  • liposukcję ramion,
  • liposukcję okolic twarzy,
  • leczenie ginekomastii (przerostu piersi u mężczyzn).

Zabieg jest poprzedzony szeregiem konsultacji medycznych, podczas których ustalany jest przebieg procedury i oczekiwany rezultat. Na tym etapie wyklucza się również przeciwwskazania, do których należą m.in. ciąża, zaburzenia krzepliwości krwi czy cukrzyca. Pacjentom, u których stwierdzono schorzenia wykluczające możliwość wykonania liposukcji, niekiedy zaleca się skorzystanie z zabiegu lipolizy.

 

Materiał partnera

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gośka (Ocena: 5) 31.05.2020 23:01
Mnie dieta i ćwiczenia nie wystarczyły na wzdęty i wariujący czasem brzuch. Musiałam wspierać się maślanem sodu, zawartym w debutirze, który koi jelita. A co do liposukcji to niektórym kobietom jest to potrzebne, i nie ma co krytykować. Trzeba tylko wybrać dobrą klinikę i doświadczonego w tym temacie specjalistę.
odpowiedz
Imany (Ocena: 5) 13.05.2020 21:21
Powiem tak, niekoniecznie trzeba od razu stawiać na liposukcję, ja poszłam do Centrum Neonia, w Krakowie - oni mają szereg różnych zabiegów na modelowanie sylwetki i na miejscu zaproponowali najlepsze dla mnie rozwiązanie. I efekty są świetne.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie