Prawie połowa Polaków nie wie, ile powinna ważyć. A Ty znasz swoją idealną wagę?

Co piąta osoba podaje wartość zawyżoną.
Prawie połowa Polaków nie wie, ile powinna ważyć. A Ty znasz swoją idealną wagę?
Fot. Unsplash
23.04.2020

Z badań przeprowadzonych dla kampanii Porozmawiajmy szczerze o otyłości na reprezentatywnej grupie Polaków wynika, że ponad 28% Polaków nie wie, jaka powinna być ich prawidłowa waga ciała. Dodatkowo 20% badanych, która deklaruje, iż wie jaka jest ich prawidłowa masa ciała zawyża tę wartość. Prawidłową wagę określi kalkulator BMI, dostępny m.in. na stronie kampanii www.ootylosci.pl.

Polacy znów mogą korzystać z parków i lasów, ale mimo wszystko odczuwamy ograniczenie swobody przemieszczania, znaczna część osób mniej się rusza. Jak podkreślają eksperci kampanii, wykonanie do 3000 kroków dziennie uznaje się za bezruch. Możemy uznać, że większość Polaków właściwie pozostaje w bezruchu. Jeśli ograniczeniu ruchu nie towarzyszy zmniejszenie konsumpcji, sytuacja szybko skończy się zwiększeniem naszej wagi. Co oznacza także konsekwencje zdrowotne.
Tymczasem okazuje się, że Polacy nie wiedzą, ile powinni ważyć. Według badania przeprowadzonego przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research na zlecenie organizatorów kampanii Porozmawiajmy szczerze o otyłości 71,9% Polaków deklaruje, że wie, jaka powinna być ich prawidłowa waga, ale co piąta osoba podaje wartość zawyżoną. Dodatkowo 28,1% ankietowanych przyznało, że nie zna swojej optymalnej wagi.

Zobacz także: Dieta weekendowa pozwala zrzucić nawet 3 kg. W Poniedziałek będziesz nie do poznania

Jaka jest prawidłowa masa ciała?

Prawidłowa masa ciała to nie jedna konkretna liczba. Prawidłowa waga ciała powinna mieścić się w przedziale BMI 18.5 – 24.99. W szybki sposób można obliczyć właściwe BMI na stronie kampanii www.ootylosci.pl. Jeżeli masa ciała nie mieści się we wskazanych widełkach, warto zweryfikować nawyki żywieniowe i korzystając z materiałów informacyjnych, dostępnych na stronie, powoli wdrażać nowe zasady. Warto zaznaczyć, iż według NFZ i GUS obecnie trzech na pięciu dorosłych Polaków ma nadmierną masę ciała, a co czwarty choruje na otyłość.

Ludzie często są nieświadomi błędów jakie popełniają. Zapominają, że połową sukcesu jest dobrze zaplanowana zmiana. Zdrowego stylu życia musimy się nauczyć – mówi prof. dr hab. n. med. Paweł Bogdański, internista oraz hipertensjolog, kierownik Katedry Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych i Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, organizator kampanii i dodaje – Pamiętajmy również, że otyłość to nie jest wybór. Otyłość często towarzyszy pacjentom od dziecka lub pojawia się powoli, niezauważalna, często przy innych schorzeniach. Obecne ograniczenia poruszania oraz kontaktu z innymi są dla osób z zaburzeniami łaknienia szczególnie trudne.
Czas ograniczeń może być momentem, aby podjąć decyzję o zmianie stylu życia, tak by wspierał organizm i zdrowie. Na stronie dostępny jest nie tylko kalkulator BMI, lista lekarzy specjalizujących się w leczeniu otyłości oraz wiele poradników, materiałów wideo, które pomogą poszerzyć wiedzę dotyczącą powrotu do zdrowia.

Mat. prasowe

O badaniu:
Celem badania było określenie funkcjonowania pojęcia nadmiernej masy ciała wśród Polaków. Badanie zostało zrealizowane w dniach 17.02-24.02.2020 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI).
W ramach badania przeprowadzono 1000 ankiet z ogólnopolską próbą pełnoletnich Polaków, reprezentatywną ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości, zachowując proporcje osób z nadmierną masą ciała i cierpiących na otyłość odpowiadające odsetkom populacyjnym.

Polecane wideo

Liczby nie kłamią. Niemal każda nastolatka chciałaby tak wyglądać
Liczby nie kłamią. Niemal każda nastolatka chciałaby tak wyglądać - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gośc (Ocena: 5) 03.03.2022 20:33
Mi wyszło 16.11 czy to dobra waga?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie